pardus
22. windows'a alternatif arayan çinlilerin incelemeye aldığı linux çekirdekli işletim sistemi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=617423 <-- burada okudum, sizde okuyun..

2007.3 lynx lynx sürümüyle hissedilir hız artışı gözlemekteyim ben kendim. eksikleri de yok değil lakin gün gectikçe azalması umut vaadediyor kanımca.

ve son olarak; çoğu linux türevinde olduğu gibi geliştirici için özgürlük, son kullanıcı için azap.
21. tübitak bünyesinde geliştirilen ve en son sürümü pardus 2007.2 caracal caracal olan linux dağıtımı.
http://www.pardus.org.tr/indir.html
20. tamamen gnu/gpl ile yazili kerneline ragmen, ve bu kerneli dünydaki yüzbinlerce gelistiricinin katkisina ragmen bunlari görmezden gelip - hayir pardus ulusal bir isletim sistemidir - gibi bir hezeyana kapilip sanki yeni bir isletim sistemiymis gibi gösterilen pardusu kiniyorum.

yaptiklari is mercedes motoruna yeni bir kasa giydirip - aha yeni bir otomobil yaptik, tamamen turk yapimi - demek gibi bisey. afedersiniz ama buna insanlar götüyle gülerler...
19. kötü olmayan ama henüz çok eksiği olan işletim sistemi ve pardussular sayesinde iyi yerlere gelecek linux işletim sistemi...
18. fat32'yi tam mount etmesi, ntfs'ye de read desteği vermesiyle, ubuntu live cd'yi bi dakkada işlevsiz hale getiren linux. iki kere harddiskimi kurtardı sağolsun.
17. türkiyenin ulusal dağıtımı olan işletim sistemi.
16. destekçisi tübitak olan ilk türk işletim sistemi binevi türk linux
15. linux'un ulusallaştırılmaya çalışan biçimidir..
14. kurulumu ve kullanılması oldukça basit, sıradan bir ev kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde yapılmış janjanlı linux dağıtımı
13. tam sürümü çıkmış süper dağıtım:

tamamen türkçe olması, birçok kullanıcının ilgisini çekecektir, çekmelidir.

ftp://ftp.uludag.org.tr/pub/pardus/kurulan/1.0/pardus-1.0.iso
12. ftp://ftp.uludag.org.tr/pub/pardus/kurulan/beta1/pardus-1.0-beta.iso
adresinden ilk betası indirilebilen tübitak destekli işletim sistemidir.
11. kurulabilir sürümünün 1.0 alpha'sı piyasaya çıkmış ulusal dagitimdir*
http://www.uludag.org.tr/
10. (bkz: felis pardus)
ayrıca pars kelimesi ile borris kelimesinin koku bu isme dayanıyor
9. (bkz: caldera)
8. sanıldığı gibi türkler tarafından yapılmamıştır. zaten açık kaynak kodlu olan linuxun knoppix türevidir. grafik arayüzünde ve dil seçeneklerinde yapılan değişikliklerle milli işletim sistemi olarak lanse edilemkte ve mutlu olunmaktadır.
7. bu ay chiple beraber verilen milli işletim sistemi.
6. soyu tükendiği sanılan anadolu parsı. tubitak'ta insanlar milli işletim sistemi yapmaya çalışıyor, memleketin büyükleri gidip milli eğitim projesi için bill gates'den parayla alıyor. zamanın birinde açık kaynak kodla ilgili basın toplantısında ilgili büyüğümüz "linux'u severiz çünkü biz bütün şirketleri severiz" gibi manalı demeçler veriyor. allah sonumuzu hayır etsin.
5. aldım denedim, gayet de güzel yapmışlar, hatta linuxnet editörü: türkiye' de linux pardus'tan önce ve sonra olarak iki şekilde incelenecek dedi, güzel de dedi. adamlar kafa çalıştırmış emek vermiş ortaya da mükemmele yakın bir şey çıkmış.
4. linuxnet dergisinin 3. sayısının yanında alabileceğiniz tebrik edilesi işletim sistemi. kanımca gelecek vaadetmektedir ve comar, pisi gibi projeler de tamamlanıp kurulabilir versiyon çıktığı zaman birçok kullanıcı tarafından tercih edilecektir..
3. (bkz: bilgi Üniversitesi), Özgür yazılım ve açık kaynak günlerinde dağıtılmış olan linux sürümü.denenmesi ve destek verilmesi gereken bir (bkz: distribution)da denilebilir.
2. çalışan cd konseptiyle ortaya atılmış, adını anadolu parsından alan, tazecik işletim sistemi adayı. ayrıca
http://uludag.org.tr adresinden de ek bilgi alınabiliyor kendisi hakkında. *
1. milli os diye lanse edilen su an sadece cd den calisan ve de bu haliyle sikayetlere sebebiyet vermis linux turevi isletim sistemi. nevi sahsina munhasir bir noktaya gelmesi uzun surecek gibi.
denemek isteyenler icin;
ftp://ftp.tubitak.gov.tr/Linux/distributions/pardus/pardus-calisan_cd-1.0b.iso
Alakalı olabilir!
- pardesu
- pardus 2011
- pardus 2007
- pardon
- pardner

nedir.Net