pat metheny
1. 8 yaşında trompet çalmaya başladı, 12 yaşında gitara geçti ve 15 yaşına geldiğinde kansas city'deki en iyi müzisyenlerle düzenli olarak çalıyordu. pat metheny uluslararası caz sahnesine 1974 yılında atıldı. vibrafon ustası gary burton ile 3 yıl süren dersleri sonrası pat metheny şimdilerde tanınan kendine özgü çalış tarzını ortaya çıkardı. bu çalış tarzı, gevşek ve esnek tane tane notalarla bezeli, gelişmiş ritmik ve armonik duyarlılığa sahip üflemeli çalgıcılara oldukça uygun, düşünce olarak modern fakat melodi, swing ve blues gibi caz temellerine oturan bir nevi çalış ve doğaçlama tekniğiydi. "bright size life" (1975) adlı ilk albümünün çıkışı ile caz gitarı tınısını yeni gitarcılar kuşağı için yeniden keşfetti.

pat metheny kariyeri boyunca, yeni teknolojilerden yararlanarak ve enstrümanının doğaçlama ve ses potansiyelini geliştirmek için sürekli çalışarak kendi içinde bulunduğu müzik akımını yeniden tanımlamaya devam etti. midi teknolojisinin keşfinden yıllarca önce pat metheny sinclavier'i bir besteleme aracı olarak kullanmaktaydı. soprano akustik gitar gibi birçok geleneksel enstrüman türevi yeni tür gitarın geliştirilmesine vesile oldu. pat metheny yıllarca steve reich, ornette coleman, herbie hancock, jim hall, milton nascimento ve david bowie gibi çeşitli sanatçılar ile çalışmış ve 20 yıl boyunca klavyeci lyle mays ile birlikte bir beste takımının parçası olmuştur. Çalışmalarının büyük bir kısmı; solo gitar, küçük gurup, elektrik ve akustik çalgılar, büyük orkestralar ve bale parçaları gibi modern cazdan rock'a ve klasik müziğe kadar değişen özellikte kompozisyonları içermekteydi.

metheny aynı zamanda akademik alanda da yer almıştır. 18 yaşında miami Üniversitesi'ndeki en genç eğitimciydi. 19 yaşındayken, 20 yıl sonra 1996'da fahri doktora ünvanı da alacağı berklee müzik koleji'nin en genç eğitimcisi olmuştu. hollanda kraliyet konservatuvarı'ndan thelonious monk enstitüsü'ne, asya'da ve güney amerika'daki kliniklere kadar dünya çapında yapılan müzik çalışmalarında eğitim verdi. pat metheny sayısız kere anketlerde "en iyi caz gitaristi" ünvanı ve aralarında "(still life) talking", "letter from home" ve "secret story" gibi üç altın plağında yer aldığı ödüller kazanmıştır.

http://www.cazci.com/sanatci.php?id=43
2. bir diger gitar ustadi olan john scofield ile "i can see your house from here" adinda tadindan yenmez bir album yapmis olan jazz sanatcisi
3. charlie haden ile 'beyond the missouri sky' adında müthiş bir albümü olan usta cazcı. love theme from cinema paradiso ve our spanish love song albümün en leziz parçalarındandır. insanı dinlendiren, deniz kenarında, uzun yolda, ayışığında dinlenebilecek türdendir parçaları.
4. david bowie ile this is not america adındaki şarkıya da imza atmış cazcı.
5. http://www.cag.lcs.mit.edu/~diego/images/guitars/picasso.jpg adresinden görülebilecek olan ilginç bir gitar kullanmaktadır bazen.ayrıca (bkz: kenan doğulu) da ismini ağzından hiç düşürmez.
6. çok çok büyük bir gitarist. gerek besteleri gerek tekniği olsun gitaristler aleminde en saygınların arasında kendine bir yer bulmuş olan kişi. gitarlarına muhteşem tonlar ayarlayan kişi aynı zamanda.

(bkz: first circle)
(bkz: a map of the world)
(bkz: north)
(bkz: the gathering sky)
(bkz: bright size life)
7. (bkz: imaginary day)
Alakalı olabilir!
- pat riley
- pat ewing
- pat morita
- pat pat
- pat benatar

nedir.Net