pekin
1. Çin halk cumhuriyeti'nin başkentidir. kent, kuzey Çin'in verimli ovalarının kuzey kısmında yer alır. nüfusu 9 926 000 (1988) olan pekin, Çin'in ikinci büyük kentidir.

pekin'de yazlar çok sıcak, kışlar ise sert geçer. pekin'de Çin'in diğer kentlerinden farklı olarak geniş caddeler bulunur. otobüsler, kamyonetler, at arabaları, katırlar ve yüz binlerce bisikletli caddeleri doldurur.

pekin, üniversiteleri ve bilimsel araştırma enstitüleriyle bir öğrenim merkezidir. endüstri ürünleri, demir yolu araç ve gereçleri, makine parçaları, tarım makineleri ve kimyasal maddelerdir. pekin'in gözde yerleri arasında yazlık saray, İmparatorluk sarayı bulunan yasak kent, cennet tapınağı, pekin oteli ve dünyanın en büyük kent merkezi olan tienanmen meydanı sayılabilir.
2. (bkz: pekin ördeği)
(bkz: portakalli pekin ördeği)
3. çincede şu anda kullanılan orijinal adı için (bkz: beijing)
4. kışın sıcaklığın eksi derecelerde seyrettiği, suların donduğu, çek çek arabaların tienanmen meydanı'nın etrafında dolaştığı, maggies adında harika müzik çalan, yalnızca beyaz erkeklerin bilardo oynamaya ve kafa dağıtmaya gittiği bir kulübün de bulunduğu, insanların berbat araba kullandığı, birine dokunmadan yürümenin mümkün olmadığı bir kenttir.
Alakalı olabilir!
- peki
- pekines
- pekiyi
- peki ya ben
- pekin ordegi

nedir.Net