pink floyd »
1. another brick in the wall sarkisiyla milyonlarca cover a evsahipligi yapan, yorum ve vokal olarak ust seviyelerde, hakkinda cok da fazla bilgi tasimadigim guzel grup.
2. pek çok insanın hiç tereddüt etmeden "en iyi grup" diye adlandırdığı,zamanının çok çok ilerisinde bir müzikal anlayışa sahip olmuş,rock tarihinin belki de en başarılı "konsept" albümlerini yapmış olan müzik ilahları.(bkz: wish you were here)
3. gözümü kırpmadan "rock tarihinin" en başarılı grubu dediğim grup. saykodelik müziğin öncüsü. rock müziğini çok farklı boyutlara ve kesimlere taşımış başarılı bir konsept albüm grubu. deneysel müzik ve gosterıleri ile zamanına damgasını vurmustur. ayrıca tüm tarihlerinde yalnızca iki single ları bulunup tam olarak 22 albümleri vardır (ki 7 veya 8 tanesi best of tur) grup final cut albümü ile 80 lerde dagılmı ancak bir cok kısının grubun beyni olarak adlandırdıgı roger waters olmaksızın 80 lerin sonlarında birleşip iki albüm daha çıkarmışlardır. daha sonra hepsi kendi müzisyen kariyerlerine dönmüşlerdir. (bkz: saykodelik)
4. the dark side of the moon albümü gelmiş geçmiş en iyi albümdür.
5. wish you were here gibi enfes bir şarkının sahibi, sahipleridir. ısrarla aşk şarkısı zannedilir, şiddetle kınanasıdır...
6. kadıköy'de 100 milyon* türk lirasına plağını alabileceğiniz mükemmel albüm..
7. 45 dakika civarlarında süren the wall albümü kanımca en güzel albümüdür pink floyd un ve gayet güzeldir. severek dinlerim kendisini.
8. grubun bassçı, ve bazen akustik gitarcısı olmakla kalmayıp, syd barret tan sonra beyni ve ön plan adamı olan roger waters'ın, andrew loyd webber'a phantom of the opera daki bir melodiyi meddle adlı albümlerindeki bir parcanın bir bölumunden çalarak dava actını biliyor muydunuz? dava açmak bence de fazla bir davranış ama ikisini de dinlemeden bir yargıya varmayın. ayrıca roger waters daha sonraki solo albümlerinin birinde miracle adlı parçasında "the earthquake hıts the theater and the pıona lid comes down and breaks his fucking fingers" derken andrew lloyd webber ın parmaklarından bahsetmektedir.
9. syd barret'ın pek bi sevdiği insanlar olan "pink anderson" ve "floyd council" den gelir grubun adı.
10. ayrıca syd'in iki kedisinin adlarıdır, pink ve floyd.
11. albümleri dark side of the moon u ingiltere de, 6 yıl birinci sıra olamk üzere 10 yıl aralıksız satış listelerinde kaldırmış olan grup. 80lerde cd devri başladıında almanyada sadece dark sıde of the moon albümü basan fabrikalar olduğu söylenir.
12. the wall diye şarkısı olmayan ve olsa bile bundan daha fazla şarkısı olan bi gruptur.
dark side of the moon efsaneleri ile ünlüdür. (bkz: dark side of the moon)
ana üyeleri ise;
(bkz: david jon gilmour)
(bkz: roger waters)
(bkz: nick mason)
(bkz: rick wright) aynı zamanda(bkz: richard wright)
ayrıca (bkz: syd barret)
13. herkesin the wall diye bildiği esas adı another brick on the wall olan şarkıya sahip grup...
14. (bkz: high hopes)
15. albümleri:

1967 piper at the gates of dawn
1968 a saucerful of secrets
1969 more *
1969 ummagumma
1970 atom heart mother
1971 relics
1971 meddle
1972 obscured by clouds
1973 dark side of the moon
1975 wish you were here
1977 animals
1979 the wall
1983 the final cut
1987 a momentary lapse of reason
1994 division bell
16. bence en iyi albumleri:
piper at the gates of dawn
a saucerful of secrets
the final cut
division bell
ayrıca:
(bkz: syd barret)
17. (bkz: the wall)*
ayrıca (bkz: wısh u were here)
18. (bkz: baska gezegenden gelenler)
19. (bkz: hey teachers leave them kids alone)
20. bütün şarkıları birbirinden güzel olan bulunduğumuz zamana kadar çıkmış tarzların çoğunun öncüsü olan, müzik adına ders vermiş,rock ın efsanesi gerçekten varmı böğle bi grup die zaman zaman düşünürüm
21. uzun zaman boyunca another brick in the wall şarkılarında ki "we don't need no education, we don't need no thought control" sözlerini "we don't need no god control" olarak algıladığım dolayısıyla da içimdeki ateizm tohumlarına güzel bi slogan veren, bazen uçuran * bazen de ağlatan * muhteşem grup
22. syd barrett gibi şahane bir insanın kurmuş olduğu ismini 2 eski blues şarkıcısının soyadlarından alan ,tadından yenmeyen grup.
23. kimi insanların the wall ya da another brick on the wall diye bildiği, aslı another brick in the wall olan, üç bölümden oluşan bir eserleri vardır.
24. dark side of the moon ile birbini izleyen 591 hafta ve 11 kusur yil billboard top 200de kalmis va yaklasik 26 sene bu listede barinmis efsanevi ingiliz gurubu money deki david gilmour solosu akillara husrandir.
(bkz: david gilmour)
25. kizilayda maltepeye dogru cikarken soldaki bir sokaktaki kuafor dukkaninin ismi
»
Alakalı olabilir!
- pink floyd kuafor
- pink floyd echoes
- pinky
- pinko
- pink love

nedir.Net