piyano »
1. her gün emek verip de çalmazsanız başına tekrar oturduğunda sizi zorlayan, sinir eder, kapris yapan ama sesini duyunca her şeye değdiğini anladığınız klavyeli, telli, ağır ve büyük çalgı. duvar tipi modeli yaklaşık 250-300 kg civarındadır.
eski rus piyanoları dışında, rus piyanoları* tercih edilmemelidir. alman piyanoları* ruslara açık ara fark atmıştır. ismini en çok duyuran iki isim steinway and sons ile zimmermann'dır.
eskiden fil dişi tuş kullanılırmış piyanolarda ancak fil dişi avı yasaklandı yasaklanalı kemik ve plastik karışımı yapılmaktadır.* piyasada bulunan fil dişi klavyeli piyanoların da içleri geçmiştir, ses çıkartacak halleri kalmamıştır çok büyük ihtimal.
içerisine bir tahta kurusu bile girse bütün sistemiyle iyi bir ziyafet çekeceğinden* özellikle bakımına önem verilmesi gereken, zamanı geldiğinde böcek ilaçlarının değiştirilmesi gereken ve akordu ihmal edilmemesi gereken enstruman.
2. bütün müzik enstrumanları kadar sizi deli edebilen, hepsi kadar zor olan hatta bi yönüyle daha da zor olan (bkz: iki elin aynı anda bağımsız hareket etmesi) enstruman bir çok boyutu vardır(bkz: kuyruklu piyano)(bkz: yarım kuyruklu piyano)(bkz: vesaire)
3. sadece iki eli değil,kulakla yönetilerek pedalın da kontrol altına alınması gerekir.bence piyano pedalsiz hiçbir şeye benzememektedir.
(bkz: do majörün ustası pedalın hastasıyım)
4. evimdeki 320 kiloluk mükemmel ses çıkaran siyah enstrüman. kimi 7,33 kimi de 7,25 oktav olduğunu söyler. 88 tuşlu, dinleyene ve çalabilene haz veren, müziğin vücuda gelmiş hali *.
5. basmalı calgı.
6. film için (bkz: the piano)
7. siyah ve beyaz tuslardan olusan ama aslinda evrenin tum renklerini kapsayabilen, bazen kus bazen barisik oldugum arkadasim..
8. çalamasam da en sevdiğim müzik aletlerinden biri. bir de sahtesi vardır bi halta benzemez (bkz: klavye)
9. iki elinizin altında sonsuzluğu tutuyormuşsunuz hissini veren varlık.
10. 16. yüzyılın sonlarında icat edilen , mekanizması aslında telli bir ensturman olduğunu zannettiren ama tamamen tuşeli batı müziği ensturmanı...
11. (bkz: piano piano bacaksiz)
12. yaklaşık 11 senedir uğraştığım, hem çalmasını hem de dinlemesini sevdiğim dünyam *
13. (bkz: steinway)
14. uzun bi süre ayrı kalınca tuşların arasına yerleşip yaşama isteği uyandıracak kadar özlenen arkadaş..
15. bugünki haline gelmesinde johann sebastian bach'ın büyük emek verdiği enstruman. akordu bozulsa bile kulaklarınızı tırmalaması uğruna sırf varlığını hissedebilmeniz ve duyabilmeniz için çalacağınız, tereddüt etmeyeceğiniz enstruman.
piyano 6 ayda bir akord ettirilmelidir. zira mevsim değişikliklerinde gözlenen sıcaklık farkı tıpkı gitarın tellerini bozduğu gibi, piyanonun da akordunu bozacaktır. tabii yine bu yüzdendir ki akordun daha uzun düre dayanması için pencere kenarları ve klimaların yakınlarından kaçınılmalıdır piyano yerleştirilirken.
16. hayatıma anlam katan üç şeyden biri. bir nevi uyuşturucu.
17. (bkz: player piano)
(bkz: the piano player)
(bkz: piano man)
18. müzik konusunda herhangi bir yeteneğim olmasa da, ileride çalmayı düşündüğüm tek müzik aleti...
19. vurgulamada sorun yaratan org yerine,tamamen parmaklardan aldığı enerjiyi kullanan,zayıf ve güçlü tonlama yapabilen bir çalgıdır. asıl adı "zayıf ve kuvvetli"
"piano en forte" dir.
20. karagözcü argosunda yavaş konuşmak manasında kullanılan bir kelime.
21. (bkz: shine)
22. italyan kökenli çalgı.
23. (bkz: flügel)
24. klavyeli çalgılar içinde en çok tanınanıdır. birçok müzik
yapıtında kullanılır.piyano için, öbür çalgılardan daha fazla
yapıt bestelenmiştir. sık sık tek başına, solo olarak
çalındıktan başka, senfoni orkestralarında, oda müziği
topluluklarında ve şarkılara eşlik etmekte kullanılır. güzel
konçertoların çoğu, piyano ve orkestra için yazılmış
olanlardır.
İlk piyanoyu 1709'da, floransalı çalgı yapımcısı bartolomeo
cristofori'nin (1651-1731) yaptığı sanılmaktadır
25. evrenin en karizmatik aygıtıdır piyano. çalamayıp da bir çalanı gören, müzik duygusallığına biraz sahip her insan istisnasız piyano çalabilen kimseleri kıskanır. gitar, davul yalandır, piyano bakidir.

günlük hayatta ortalama bir insanın piyano tecrübesi telefonundaki polifonik melodilerle sınırlı olsa da ortalama insan bile ta derinlerde hastasıdır, hayranıdır piyanonun.
»
Alakalı olabilir!
- piyango
- piyanco
- piyano teli
- piyano adam
- piyaz

nedir.Net