pizza
1. sogukken bile guzel bir tadı olan italyan pidesidir.tum dunyada bilinen iki cesidi vardir.pan pizza denilen amerikan pizzasi ve klasik italyan pizzasi.
2. yemekten hiç bir zaman sıkılmayacağım yiyecek.
3. efendim pizza nın hikayesi de şöyledir:

evvel zaman içinde italya nın güneyindeki fakir halk parasızlıktan ve açlıktan ellerindeki yiyecekleri kullanarak pizza yı bulmuşlardır.bu sebepten dolayı da götümün kenarı zengin takımı "ay! biz bunların yaptığı şeyi yemeyiz" diyerekten pizzayı reddetmişlerdir.
neyse efendim günlerden bir gün kralın yolu napoliye düşer ve bir pizza ustası tarafından yemek yemeye davet edilir kraliçe ile birlikte.
usta kral ve kraliçenin önüne italya nın renklerinde kırmızı * beyaz * ve yeşil * renklerde bir pizza koyar.
kral ve kraliçe pizzayı yer ve adeta mest olur bunun üstüne kraliçe "bu ne kadar güzel şey.adı nedir bunun?"der pizzacıda "efendim bunun henüz bir adı yok ama eğer beğendiyseniz ve de izin verirseniz sizin adınızı vermek isterim" der
bu kraliçenin hoşuna gider ve olur der.kraliçenin adı mı ne? margaritha...
4. pek de ucuz olmayan şahane yiyecek
5. bol kaşarlısı makbul olan zıkkım
(bkz: dominos)
(bkz: pizza hut)
6. diyet yapanlara yasak olan, görüldüğü yerde koşmak suretiyle uzaklaşılması gereken nefis hede..
7. yemeksepeti.com aracılığıyla pizza huttan sipariş verildiğinde ikinci aynı boyunun bedavaya getirildiği yağlı hamurlu yemek. peynir supreme favorimdir.
8. öğlen saatlerinde ucuza sınırsız şekilde yiyilebilecek lezzetli yiyecek.
(bkz: sınırsız pizza)
9. ninja kaplumbağaların en sevdiği yiyecek olmakla birlikte türk usulü olanına lahmacunda rastlanır.
10. intihara teşebbüs etmek isteyenlere, pizza hut tarafından "n ytl getir, altın vuruş yap" kampanyaları dahilinde sunulan**, öğrenci evlerinin can simidi, malzemesi bol ve kaliteli olunca karşı konulamayan* italya nın dünyaya hediyesi.
11. kücükken, hafif bayatlamıs ekmegi ince dilimler halinde kestikten sonra üzerlerini hafifce süt ile ıslatıp eldeki mevcut malzemelerden harc yaparak üzerini süsleyip en son olarak da kasar ekleyerek fırında on dakika da kendi kendime yaptıgim, o zaman icin harkulade bir bulus olan yemek.
12. (bkz: pizza kraker)
13. (bkz: tadım pizza)
14. esikden (bkz: italya)da ucuz olduğu için tercih edilen bir çeşit fakir yemeğidir...
15. bıçakla minik dilimlere kesilip çatalla yenmesi caiz olmayan mümkünse
elle ve afiyetle yenecek lahmacunun italyan versiyonudur
16. italyanların bizden çaldığı sonra da bütün dünyaya sanki kendilerine aitmiş gibi tanıttıkları türk pidesinin bir kopyası. bu tanıtımı o kadar iyi başarmışlardır ki türkiyedeki turistlere hizmet veren lokantalarda bile pideye turkish pizza demeye başlanmıştır. kendi yemek kültürümüzün bu kadar kolayca yok olmasına izin vermemeliyiz.
17. en süperinin dominos pizzanın yaptığı italyan pizzası olduğuna inanılan tıkabasa yenilesi yiyecek.

fast food'u bıraktıktan sonra gelen edit: en güzelini italyanlar yapar. gerisi b.k yesin.
18. Çıtır çıtır, sıcak dumanları tüten, maydanoz kokulu, üstünde erimiş mozarella, domates ve zeytinyağıyla pırıl pırıl yeşil-beyaz-kırmızı renklerde eşsiz bir lezzet. yeşil-kırmızı-beyaz, yani İtalyan bayrağının renkleri... pizzaların kraliçesi ve aynı zamanda da kraliçelerin pizzası "margherita"dan söz ediyoruz. bu pizza türüyle ilgili efsane, bizi 1889 yılındaki napoli'ye, "pietro...e basta cosi" (peter ... ve böyle yeter) gibi tuhaf adı olan bir pizzacıya götürüyor. raffaele esposito'nun işlettiği bu restoranda gürültüden hiçbir şey duyulmuyor, ucuz şarap su gibi akıyor. küfürler, bağrışmalar... o dönemde pizzacılar işçiler, gündelikçiler gibi sıradan napolililerin gelip karnını doyurduğu hızlı yemek servisi yapan yerlerdi.
fakirlerden zenginlere...

birkaç yüz metre ilerideki palazzo di capodimente'de, aynı gün bir başka insan grubu bir araya gelmişti. ancak iki topluluk arasındaki zıtlıklar bundan daha fazla olamazdı. İtalya'nın genç kralı i. umberto'nun sarayıydı burası. normal koşullarda torino'da yaşıyordu. ancak pantkot yortusu'nda kraliçe margarete ile birlikte napoli'deki sarayına gelmişti.
İtalya kraliçesi margarete (1851-1926) "pizza margherita"ya adını verdi. domates, mozarella ve maydanoz, İtalya bayrağının renklerini taşıdığından bu ülkenin simgesi haline geldi.

http://www.focusdergisi.com.tr/kultur/00432/
19. (bkz: papa johns)
Alakalı olabilir!
- pizza uno
- pizza max
- pizza hut
- pizza hot
- pizzicato

nedir.Net