platon »
1. yunan filozof ve şair. sokrates'in öğrencilerinden birisidir. onun ölmünden sonra konuşmalarını yazılı hale getişmiştir. ayrıca avrupa'nın ilk üniversitesi olarak da bilinen akedeminin kurucusudur.
2. (bkz: eflatun)
en onemli eserlerinden biri devlettir, sokrates in hic birseyi yazili olarak birakmayip platon un onlari yazili olarak aktarisi kendisini daha bir onemli kilmistir..
idea kavramini benimsemis bu dunyanin aslinda golgelerden olustugunu soylemistir.. aklin herseyden once geldigini savunmustur..
3. İslam dünyasının en çok sevdiği filozoflardan olmalı kendisi
4. fakültedeki neredeyse her derste adı geçen ve ecdadını ezberleridiğim kişi...adamı neredeyse sevgilimden daha iyi tanıdım.(kolay mı her düşünüşünü yorumlamak günümüze adapte etmek)..yine de severim hoş bir kişiliktir.karşısında adam bırakmaz bi yorum yaptı mı kimse cevap veremez,galiba bunu sokratesten öğrenmiştir...
5. "iyi yasami kendi disinda arayan biri, iyi yasami aramiyor demektir" sozu cok hosuma gitmis hatta beni kendisine bir defa daha hasta birakmistir.
6. plotinos tur gercek adi
7. "matematik bilemeyen buraya giremez" sozu okadar etkilemistirki bazilarini hala felsefe fakulteleri esit agirlikli puana bakmaktadir ogrencileri alirken
8. aristo'nun hocası, sokrat'ın talebesi, ünlü yunan filozofu.
9. asıl ismi platon olan filozof. *
10. atinalı, seçkin ve büyük bir ailenin çocuğudur. ailesinin sosyal statüsü dolayısıyla iyi bir eğitim görmü$tür. 20 ya$ında sokrates ile tanı$ır ve kendini tamamiyle felsefeye verir. sokrates'in site* üzerine dü$üncelerinden etkilenerek politikaya atılmak ister. ancak site, sokrates'i ölüme mahkum edince politikaya kesinlikle atılmamaya karar verir ve site'den de uzakla$ır. bilgisini artırmak için mısır'a, İtalya'ya, sicilya'ya giderek buralardaki toplumsal ya$amı ve yınetim biçimlerini gözlemleyerek insanların eğitimi ve ideal bir devlet düzeni üzerine yoğunla$ır. en sonunda atina'ya döner ve dü$üncelerini yaymak amacıyla akademia olarak anılan okulunu kurar ve ölene kadar burada ders verir.

platon'un ideal devlet anlayı$ında eğitim, mülkiyet ve aile kurumu büyük önem ta$ır. site vatanda$larının mutlak bir eğitime tabi tutulmasını savunur. bu eğitim yöneticiler yeti$tirmek amacıyla kültürel, sava$çılar yeti$tirme amacıyla da fiziksel olabiliyordu. bununla birlikte platon özel mülkiyete kar$ıdır. yöneticilerin ve sava$çıların mülk edinmelerine sıcak bakmaz. bunun nedeni ise, devlet için çalı$anlar özel mülk edindikleri vakit, devlet için çalı$mayı ve onu korumayı bırakıp, özel mülklerini koruma hırsına kapılacaklarıdır.

platon kadın erkek e$itliğine de önem verirdi. eğitimle kadınların da erkeklerin de aynı i$leri görebileceklerini savunurdu. Çocukların ana ve babalarını tanımalarına gerek olmadığını, çocukların yeti$tirilmesini, büyütülmesini ve eğitilmesini devletin yapacağını savunurdu. bu dü$üncesindeki amaç ise devlet için faydalı yöneticileri, sava$çılar yeti$tirmekti.
11. İnsanlar akılsızlıkları yüzünden “alınlarında yazılı olandan” daha çok acı çekerler.lafina cok katildigim filozof
12. devlet adamlarinin mulkiyeti ve aile baglari olmamalidir diyen filozof
(bkz: devsirme)
13. antik yunan filozofu platona arap dünyasında verilen isimdir. o günden bugune platon ismi dilimize eflatun olarak yerleşmiştir.
14. (bkz: atinalılar)
15. (bkz: platoon)
16. dil bilimde(filoloji) de çalışmaları olan bilirkişi.. dilin doğal mı yapma mı olduğunu tartıştığı,sanki 3 kişi tartışıyormuş gibi yazdığı eserlede bilinebilir.
17. "saygı olan yerde korku olur, ama korku olan yerde her zaman saygı olmaz."
18. **

ilk sistematik politika düsünürü
ilk metafizikçi
ilk cumhuriyetçi
ilk feminist
ilk aydin despot

sayilabilecek, devletin yönetilmesinin herkese birakilmamasina inanan, yönetmenin egitimli ve zeki insanlara birakilmasi gerektigini düsünen..
19. yönetimin yaşlıların-tecrübelilerin elinde olmasını savunur. gençlik ve yaşlılık dönemlerinde yazdıkları arasında bir değişme bir gelişme vardır. yasalar isimli eseri son eseridir.
20. bilinen bir şey hakkında araştırma yapmak gereksiz, bilinmeyen bir şey hakkında araştırma yapmak imkansızdır.
21. ünlü magara ornegı ile nesneler ve idealar dünyasını açıklamış filozof.
22. ''savaşın sonunu sadece ölüler görür''.
23. eflatun'a iki soru sormuşlar:
birincisi; "İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nelerdir?
eflatun tek tek sıralamış:
"Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler.
ne var ki çocukluklarını özlerler.
para kazanmak için sağlıklarını yitirirler.
ama sağlıklarını geri almak için para öderler.
yarından endişe ederken bu günü unuturlar.
dolayısıyla ne bu günü ne de yarını yaşarlar.
hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarlar.
ancak hiç yaşamamış gibi ölürler."

sıra gelmiş ikinci soruya;
"peki sen ne öneriyorsun?"
bilge yine sıralamış:
"kimseye kendinizi sevdirmeye kalkmayın.
yapılması gereken tek şey sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır.

*

24. ''kadınlar eksik etektir'' demiştir..türkçe meali..''kadınların akılları geridir..''
edit: sağolsun prettyfly bana bu lafı aristonun söylediğini belirtti..*
25. felsefenin yavuz sultan selimi **
»
Alakalı olabilir!
- platoon
- plato
- platonik
- platin
- platycodon

nedir.Net