prusya
1. 1. dünya savaşı' na kadar almanya' nın yönetiminin ellerinde olduğu devlettir.. daha sonra yaşanan hezimetten ötürü almanya' nın özerk bir bölgesi haline gelmiş, ardından da nazilerin iktidara gelmesiyle birlikte tamamen ortadan kaldırılmıştır..
2. borussia . *
3. zamanında rusya ile osmanlı arasında tampon bölge olmuş, zaman zaman da savaş seveşi olmuştur.(bkz: prut savasi)
4. orta avrupanın kuzey doğusunda bulunan yer,doğu slav kabileleri ve litvanyalıları barındıran bu bölgeye pagan germen ırkı karışmış ve prusyalıları oluşturmuştur, i.s 1226 da (bkz: teutonic sovalyeler) tarafından fethedilen prusya,hristiyanlığı kabul etmiş ve iki bu zaman kadar iki buyuk bolunen prusya(royal prussia ve ducal prussia) surekli polonya'nin baskisi altinda yasamistir ducal prussia polonya nin kontrolu altina girerken royal prussia ise polonya ile iş birliği yaparak baltık denizine açılan danzig( serbest şehir) i kurmuşlardır,
1500 lü yıllardan katolikten prostestanlığa geçen prusya katolik kalan polonya ile güç mücadelesine girişmiştir,1525 te polonya dan ayrılan ducal prussia dük (bkz: albrecht hohenzollern), in kontrolüne girmiştir,1657 yılına kadar böyle giden durumun isveç'in polonyayı yenilgiye uğratması ile prussia ya bu iki gücün arasında yükselme şansı tanımıştır ducal prussia prusya krallığına dönüşmüş güçlenmeye başlamıştır,1772 de kral 2.frederick (bkz: frederick the great) in başa gelmesiyle artik prusya orta avrupada sözü geçen bir devlet haline gelmiştir ve sinirlarini genişletmiştir bugunku bilinen almanya ve polonyanin neredeyse yarisina ulastirmistir.1871 de buyuyen bu gucun farkina varan fransa prussia'ya savaş açmış prussia yalılar fransızları bir çok yerde yenmiş ve parisi ele geçirmişlerdir, prusya kralı burada paris te fransız imparatoru önünde taç giymiştir. ve bu galibiyetle imparatorluk olarak tanınan prussia diğer 1870 de başbakan (bkz: otto von bismarck) in onderliginde (bkz: kaiser wilhelm ii) yönetiminde birleşerek almanya yi oluşturmuştur.
1.dunya savasindaki yenilgiden sonra doğu prusya danzig i yine polonyaya devretmiş,ikinci dunya savasinda sonrada coğu toprağı almanya ve polonya arasında bölüşülmüştür,

askeri,siyasi ve kültürel anlamda avrupanin lokomotifi olan prussia çoğu alman generaline ilham vermiştir ve almanya birliğini kurarak almanya yi donemin super gucu haline getirmiştir.

(bkz: gebhard von blucher)
(bkz: general gnesenaiu)

5. polifonik rusya.
6. (bkz: prusya devlet kanunu)
7. brandenburg bölgesine mensup ve tüm almanyayı birleştirmeyi başarmış prensliktir.
(bkz: otto von bismarck)
8. kaliningrad
Alakalı olabilir!
- prusa
- prusias
- prusya devlet kanunu
- pruslarin nedir net i ele gecirmesi

nedir.Net