radiohead »
1. ilahi sesli soliste sahip olan en iyi alternative-soft rock grubu...
(bkz: creep)
2. gemmei nin pink floyd entrysinde de söğlediği gibi günümüzün çok az psychodelic(halüsinatif) rock gruplarından biri. bazılarına göre artık bir grup değil bir mezhep olan radiohead in the bends, kid a, ok computer, amnesiac, hail to the thief adlı albümleri bulunmaktadır. en iyi albümü olan ok computer daki temalar, zartlar, zurtlar vs. 1984 adlı romandan esinlenerek yazılmıştır
3. leziz bir wish ou were here cover'ı olan günümüz psychodelic rock grubudur.
(bkz: paranoid android)
4. kimilerine göre günümüz pink floyd u... elektronik bazlı karamsar saykodelik müzik yapan, çooooooooooooooooooooooook kendine özgü bence harika bir rock grubu
5. bayık müziğin öncüsü, uyumadan önce dinlemek için bile fazla yavaş, bir tek solistlerinin kendine has(o da birazcık) şirinliği olan öyle bi soft rock grubu işte..
6. çok garip bi ruh halindeyken winamp ta benden habersiz yüklenmiş bir şarkılarının (bkz: no surprises) çalmasıyla tanıyıp taptığım, dünyanın en iyi erkek vokaline sahip, hiç bir albümde kendini tekrar etmeyen, insan üstü yaratıkların oluşturduğu ingiliz müzik grubu.
7. bana benim istediğim her duyguyu verebilen müziği yapabilen müzik grubu* bazı insaların "onlar eletronik yapıyor sevmem dinlemem" gibi gerzekçe söylemlerine maruz kalan grup.elektronik ile alakası yoktur, belki alternative denilebilir ama temelde kendi tarzları vardır..* *.esnturumanlarını ustaca kullanırlar..bazen 3 gitarlı şarkı ve değişik aletlerler yaptıkları şarkıları vardır..her albümleri birbirinden progressivedir..kaliteli ve sanatsal bir müzik yaparlar..umarım müslüm gürses ve sezen aksu cover ı yaparlar..thom e. yorke un suratındaki bozuklukta geçirdiği felç sonrası meydana gelmiştir.
8. 1989 yılında oxford-ingilterede ilk başta on a friday adında kurulmuş olan ve alternative pop/rock türünde müzik icra eden topluluk..vokal,gitar ve piyanoda thom yorke , gitar ve back vokalde ed o brien , gitarda jonny greenwood , bass gitarda kardeşi colin greenwood ve davulda phil selway'dan oluşan grup hala aynı kadroyu korumaktadır..

6 stüdyo albümleri bulunur:

1993 pablo honey
1995 the bends
1997 ok computer
2000 kid a
2001 amnesiac
2003 hail to the thief

97 çıkışlı ok computer albümleri dünya üzerindeki bir çok insan ve müzik otoriteleri tarafından tarihin en iyi albümleri sıralamasında her zaman ilk 3 te yer almıştır..
90ların sonunda elektronik soundu gitar müziğinin içine ustaca yerleştirip bu konuda köklü bi deişim sağlamışlardır..

kanımca şu anda halen müzik yapan dünyadaki en iyi grup..

dieri için;
(bkz: sigur ros)

ha ayrıca;
http://www.radyokafa.com

9. 90’lı yıllara adını yazdıran birkaç başarılı alternatif-rock gruplarından biri olan radiohead, oxford Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarından arkadaş olan gitarcı/solist thom yorke, gitarcı/solist ed o’brien, gitarcı johnny greenwood, basçı colin greenwood ve davulcu phil selway tarafından 1988 yılında kuruldu.

parçalarındaki içe dönük, kaygı dolu, hüzünlü tavrı ve uçuk hikayeli lirikleriyle epik kapsamı son derece geniş boyutta olan grup, solist tom yorke’un hüzün dolu lirikleri ve kullanılan üç gitarın yarattığı atmosfer açısından my bloody valentine ve pink floyd, virtüözite açısından r.e.m. ve pixies’e benzerlik taşıyor.

Önceleri “on a friday” diye adlandırılan grup, müzik kariyerlerindeki ilk ciddi çalışmalarına 1992 yılında piyasaya sürdükleri “drill” kısa-çalarıyla başladı. grup, bu kısa-çalardan sonra emi/capital plak şirketiyle anlaştı ve r.e.m ve nirvana esintili, gürültülü akortlu hit parçası ‘creep’in single’ını piyasaya sürdü. ‘creep’ son derece ılımlı ve başarılı bir çalışma olmuştu. bunu takip eden iki single çalışması, ‘anyone can play guitar’ ve ‘pop is dead’, bu başarıyı korumasına rağmen, grup, İngiltere müzik piyasası tarafından pek fazla benimsenmedi.

1993 yılında piyasaya sürdüğü ilk albümü “pablo honey”, grup için sadece potansiyeli sorgulama niteliği taşıyordu. bu sorgulama sürecine göre bu ilk çalışma son derece başarılıydı; radiohead’in bu ilk albümünden çıkan ‘creep’ parçası uluslararası bir başarı kazandı. İçe dönük, hüzünlü ifadeler içeren lirikler ve yarattığı melankolik atmosfer, bu parçayı alternatif-rock piyasasının değişilmez efsane parçaları arasına soktu.

daha sonra “pablo honey” albümünün avrupa turnesine çıkan radiohead’in ‘creep’ şarkısı amerika müzik piyasasının hit parçası oldu; modern-rock radyolarda ve mtv’de uzun süre çalındı. bu parçasının üstün başarısından sonra amerika turnesine çıkan grup, belly ve tears for fears gibi grupların konserlerine ön grup olarak çıktı. ‘creep’, radiohead için iyi bir tanıtım ve başarı oldu. creep 1993 sonunda İngiltere’de yeniden piyasaya sürüldü. bu sefer, single bir top ten hiti oldu ve grup 1994 yazını dünyada konserler vererek geçirdi. grubun bu başarısına rağmen pek çok müzik gözlemcisi, radiohead’in tek parçalık bir grup olduğunu ve geleceğinin parlak olmadığını savundular.

prodüktör john leckie ile stüdyoya giren grup, 1995 yılının baharında piyasaya sürdüğü ikinci albümü “the bends”de gösterdiği performansla bütün bu acımasız eleştirileri sildi attı. müzik otoriteleri ve dinleyen kesim tarafından oldukça olumlu eleştiriler alan grup, büyük bir hayran kitlesi topladı. eleştirilerden sınıfı geçen grup, tek parçalık grup imajını sildi. her ne kadar iyi eleştiriler alsa da, bu eleştiriler grubun albüm satışlarında pek etkili olmadı. grup bu albümle derin, melankolik ve olgun karakterinin temellerini iyice oturttu.

bir önceki albüme kıyasla son derece başarılı olan albüm, İngiltere brit-pop ve amerika müzik piyasasında yine pek kabul görmedi. daha sonra bu albümün turnesine çıkan grup, hiç aralıksız konserlerine devam etti ve yüksek beğeni kazandı. bu turneden sonra albümün başarılı parçaları ‘street spirit’ ve ‘just’a çekilen klipler radiohead için çok iyi bir reklam oldu. bu reklamlar sayesinde “bends” albümü, İngiltere müzik piyasası tarafından yılın en iyi albümü seçildi. değeri ancak fark edilen grup, 1996 yılında listelere aynı albümle girdi ve İngiltere, amerika müzik listelerinde uzun süre üst sıralarda yerini aldı.

1996 yılının ortalarında yeni stüdyo çalışmaları yapan grup, 1997 yılının yazında, en iddialı ve başarılı albümlerinden biri olan “ok computer”ı piyasaya sürdü. melankolik, ruh-altı karakterini bu albümle pekiştiren radiohead, ‘paranoid android’, ‘karma police’, ‘no surprises’, “let down” gibi hit parçalarıyla başarısını devam ettirdi. albümün ve grubun en başarılı parçalarından ‘paranoid android’e çekilen son derece başarılı ve özgün video-klip, gruba birçok ödül kazandırdı.

grubun dördüncü albümü “kid a”, 2000 yılının ekim ayında piyasaya sürüldü ve çoğu eleştirmeni şaşırtarak amerika albüm listelerine 1. sıradan giriş yaptı. single çıkartmayan ve klasik turne aşamalarına dahil edilmeyen albüm, "uzak ve radyo-karşıtı bir albüm gibi" çok farklı ve karışık yorumlarla karşılaştı.

haziran 2001'de radiohead, kid a hazırlanırken yapılanan ve aynı müzikal materyale sahip olan “amnesiac”ı piyasaya sürdü. Çok satış yapacak bir albüm olmamasının pek bir götürüsünün olmayacağı konusunda açıklama yapan grup, ayrıca amnesiac'ın çok ayrı ve açık bir konsepti olduğunun söylediler inatla. albüm yine şaşırtarak listelere İngiltere’de 1. ve amerika'da ise 2. sıradan giriş yaptı.

bu arada 3. single için düşünülen i might be wrong, düşüncenin geliştirilmiş hali olarak bir live "mini-albüm" şeklinde kasım 2001'de piyasaya sürüldü. 13 ayda 3. piyasaya sürüşünü yapan grup, son mini-albüm için şarkıları avrupa'da dört farklı mekanda yapılan şovlardan topladı ve bonus olarak "true love waits" adında piyasaya sürülmemiş bir şarkı daha içerdi.

yaptıkları müzikle daha bugünden efsane olan grubun altıncı albümü olan “hail to the thief”, 2003 yılında piyasa sürüldü. albüm piyasaya sürülür sürülmez abd ve avrupa listelerine tıpkı önceki birçok albümü gibi bir numaradan girdi. alışıla geldiği gibi bu albümde de müzikal denemelerinin yanı sıra fikirlerini dile getirdikleri sözlere yer veren grup albümünün adını bush'un florida'daki şüpheli seçim zaferi ile ilgili bir kitabın adından esinlenerek koymuş.

http://www.kimkimdir.gen.tr
10. dinlerken midemin içine gömüldüğümü ve sonunda tekrar doğduğumu hissettiren, ilham perim olan, kelimelerle ya da herhangi bir anlatımla kesinlikle ifade edilemeyecek kadar iyi müzik yapan,ancak hissedilebilinirse sevilebilecek süper topluluk.kendi müziklerinde radikal değişiklikler yaparak deneysel müziğin doruklarında geziniyorlar artık.pablo honey, the bends, ok computer gibi müthiş melodilere ve sözlere sahip brit tadının iyice alınabileceği albümler yaptıktan sonra kid a ile başlayıp amnesiac la devleşen son olarak da hail to thief ile doruğa ulaşan dinledikten sonra uzun süre kulağnızdan gitmeyecek olan karmaşık melodiler, sözler ve tepkileriyle izlerini bırakıyorlar artık.gittikçe karışıklaşan, büyüyen, güzelleşen bir mezhep gibi...
11. dinlenirken pek fazla eylem yapılamayan grup
12. (bkz: street spirit)
13. (bkz: exit music)
14. uçurur!..
15. onlar icin söylenecek pek fazla söz yok aslında... kendi dallarında bir numaralar... kendilerini en iyi sekilde ifade edebildikleri birbirinden muthis albumlere sahipler... dedim ya fazla söze gerek yok hersey hazır ışıkları kapamak yeterli...
16. "don't leave me high,
don't leave me dry"
17. 1996 ile 1999 arasında hayatımın fon müziği; smashing pumpkins'in 'thirty-tree' şarkısı ile o dönemi paylaşmış ve fakat sonradan kida a vb ile irtifa kaybetmişlerdir (ya da bana öyle geldi; bilmiyorum ;ben gitarlarını devam ettirsinler isterdim)
let down; fade out , exit music for a film, i might be wrong, how do you her daim (özellikle bira etkisi altındayken ) dinlenesidir.
18. (bkz: talk show host)
19. kid a ve amnesiac'la sanılanın aksine irtifa kazanan ve gitar muziğinde yepyeni ufuklar açan dünyanın bence gelmiş geçmiş en iyi 3. grubu..
ilk ikisi için;
(bkz: pink floyd)
(bkz: the beatles)
20. "pablo honey" 1993

you
creep
how do you?
stop whispering
thinking about you
anyone can play guitar
ripcord
vegetable
prove yourself
i cant
lurgee
blow out

"the bends" 1995

planet telex
the bends
high and dry
fake plastic trees
bones
(nice dream)
just
my iron lung
bulletproof i wish i was
black star
sulk
street spirit (fade out)

"ok computer" 1997

airbag
paranoid android
subterranean homesick alien
exit music (for a film)
let down
karma police
fitter happier
electioneering
climbing up the walls
no surprises
lucky
the tourist

"kid a" 2000

everything in its right place
kid a
the national anthem
how to disappear completely
optimistic
in limbo
idioteque
morning bell
motion picture soundtrack

"amnesiac" 2001

packt like sardines in a crushed tin box
pyramid song
pull pulk revolving doors
you and whose army?
i might be wrong
knives out
amnesiac morning bell
dollars and cents
like spinning plates
life in a glass house

"hail to the thief" 2003

2 2 5
sit down stand up
sail to the moon
backdrifts
go to sleep
where i end and you begin
we suck young blood
the gloaming
there there
i will
a punchup at a wedding
myxomatosis
scatterbrain
a wolf at the door

21. creep şarkısı bi kızın intiharına sebep olmus ( (bkz: what the hell am i doing here, i dont belong here) (bkz: i wish i was special) grup. yaptıkları tür müziğe orjinallik ve özgünlük katan nadir gruplardan. hafif bunalımdır * * . sevilesi ve dinelenesi *
* *
22. (bkz: killer cars)
23. 21 temmuz gecesi kadıköy trip de radiohead gecesi vardır. duyrulur ...
(bkz: sıra geceleri)
:)
24. "müzik müzik için midir, fanlar için midir" tartışmasını en güzel noktalamış grup. thom yorke'a birisi "elektroink müzik gibi keskin bir dönüşle fanlarınızı kaybetmekten korkmuyor musunuz" gibi birşey sormuştu. thom yorke, "biz fanlarımızı memnun etmek için müzik yapmıyoruz" demişti amca. helal olsun.
25. (bkz: exit music)
(bkz: how to disappear completely)
(bkz: where i end and you begin)
»
Alakalı olabilir!
- radio head
- radiohaed
- radiohead com
- radio shema
- radiodread

nedir.Net