risale i nur
1. nurcularin okudugu ve insanlara okutmaya calistigi kitap,yazari (bkz: said nursi)

(bkz: nurcu)
2. genelde osmanlıca kelimelerden oluştuğu için okumakta zorlanılan kitaplar
3. nurcular kendi iclerinde bu risalelere kuran ı kerim in tefsiri deme curetini falan da bulabiliyorlar. ve risaleleri ozgun turkceye cevirmezler sebebi ise orjinalligini kaybetmemesi ilk zamanki gibi kalmasi vesair.. said nursi ye saygı ayaklari. *
4. (bkz: kos hanim sozlugu nurcular basti)
5. degil kitaplarda yazilanlari anlamak, okumak icin bile yuksek bir bilgi birikimi ve kultur gerektiren kitaplar. okumak icin yeterli donanima sahip oldugunuzda ne kadar genis bir basvuru kitabi oldugunun farkina varirsiniz. *
6. hakkında açılan sayısız davayı hep kazanmış, kınayanların atfettiği kadar boş olsaydı bu kadar dava açılmasına gerek duyulmayacak külliyat
kitaba önyargı
7. nurcuların biz sıradan insanların anlayamayacağı sadece özel yeteneklere sahip imanlı ve badem bıyıklı insanların anlayabildiği kitabıdır. allah kabul etsin. benden uzak olsun allaha yakın.
8. (bkz: okumadan anlamaya çalışmak) ve (bkz: okumadığını anlayamadığı için sinirlenmek)
9. * gerekli altyapı * var ise okunması ziyadesiyle zevkli ve popüler okuma tadını veren yapıtlardır...
10. kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş
anlamıyorum o zaman kötüleyeyim
11. kuran ı kerim tefsiri.. *
12. risale i nur , bediüzzaman said nursi 'nin yazdığı kur'an tefsiridir. müellif , kuran ı kerimi baştan sona tefsir etmek niyetiyle önce işaratu 1 i caz isimli eseri yazmıştır. bu eser , fatiha suresini ve bakara suresinin ilk 33 ayetini sırayla tefsir etmektedir. arapça olarak telif olunman bu eser , kuran'ın nazmındaki mucizeliği göstermede bir şaheserdir. müellif , kuran'ın tamamını bu minval üzere 60-70 cilt olarak tefsir etmeyi düşünürken , gelişen olaylar zinciri onu türkçe bir kur'an tefsiri yazmay sevk eder. sürgüne gönderildiği barla, kastamonu , ayrıca eskişehir, denizli ve afyon hapishanelerinde 23 yıl boyunca tefsirini yazmaya devam eder.
bu eserde ele alınan ayetler genelde din düşmanları tarafından tenkit konusu yapılmış ayetlerdir. risale-i nur , onların tenkit ettikleri noktalarda i' caz parıltıları olduğunu , aklı başında olanlara izah ve ispat eder. nitekim , onun izahları sonucu olarak , nice din düşmanı ikna olmuş , islam'a girmiş , ikna olmayanlar ise en azından ilzam olarak sesini kesmek zorunda kalmıştır.
risale-i nur'da sözgelimi ' namaz nasıl kılınır ' farzları ve sünnetleri nelerdir ' gibi konulara girilmez . ama , ' namaz neden kılınır ' neden belli vakitlerde eda edilir ' .. türünden soruların cevabı gayet delilli bir şekilde ele alınır.
13. iki çesit tefsir vardir. ilki herkesin bildigi madde tefsiridir. kuran-i kerim de gecen ayetleri madde madde açiklayan tefsir çesididir. ikincisi ise mana tefsiri olup belli bir ayet sirasina raiyet edilmeksizin kuran-i kerimi ve içinde bahsi geçen konulari aciklamaktir. risale i nur da ikinci gruba giren tefsirlerdendir.
14. derdi, bağcıyı dövmek değil üzüm yemek isteyenler için, gayet anlaşılır bir eserdir.
15. ashab-ı kelam sormuş:
- ey yüce peygamber, insanlar biz gidince islam'ı unutacak, onlar yoldan çıkacak
hz muhammed(sav):
- korkmayın, allah(cc) her yüzyıl bir bediüzzaman gonderir, onlar kur'an-ı kerim'i tefsir eder, unutanlar hatırlar, inanalar güçlenir, kafirler inanaır, körlerin de sesleri kesilir. bediüzzamanl'larda insanlardan öte onlara bahşedilmiş bir ilim mucizesi vardır. onlar da mucizevi varlıklardır.

bediüzzaman said nursi'nin yazdığı bu kitap da mucizedir, allah'ın hediyesidir. insanlar da verilmedikçe ilim irfan olmaz. said nursi 10 yılda incelenen okunulan kitapları 3 ayda bitirmiştir, küçük yaşta vaaz vermeye başlamıştır. onun yanında hapishanedeki caniler islam yoluna dönmüşler 5 vakit namaza durmuşlardır. hala nasıl olurda bu insanın sözü dinlenmez, hatta ona saldırılır. o islam'a büyük hizmet etmiştir, o yüzden ona burada teşekkür etmekten başka birşey yapmamamız gerekir.
risale-i nur, biraz ağır bir eserdir. araştırmak, öğrenmeyi bilmek gerekir. sıralı bir tefsir değildir, ayetler karışık açıklanmıştır. eserde hadislere de bolca yer verilmiş, kuran'da anlatılanlar pekiştirilmiştir. bu yüzden birçok insan onunla islam'a gitti.
ancak bu eser körlerde bir işe yarmaz. burada anlatmak istediğim kalbi beyni kör olandır. zaten kuran'da açık açık körlerle uğraşma zaten onların gözlerinde çok kalın perdeler var buyurmaktadır.
16. sikke i tasdik i gaybi adlı parçası en bayağı olanıdır.
17. osmanlıca öğrenilip okunmaması gereken said nursi'nin tefsir kitapları. çünkü tüm zevki kaçar. eğer maksat okumak ve zevk almaksa böyle zorlana zorlana vakit harcayarak yapmak baya bir zihin muhakemesi yaptırıyor insana. okumayı ve osmanlıcayı seven herkesin zevkle edineceği kitaplar. bazısını dindar yapar bazısını dinsiz ama asıl önemli olan okumaktır , okunası kitaplardır.
Alakalı olabilir!
- risale
- risaleler

nedir.Net