river raid
1. c64 ün meshur savaş oyunu
2. ataricilerde çok jeton yemişliği vardır
(bkz: yaşlandık mı ne)
3. 1983 yılında çıkan oyun kabaca bir artı biçiminde olan bir uçak yine kabaca çizilmiş bir nehir boyunca yukarı doğru giderdi.bu gidiş sırasında çeşitli askeri hedeflerle kaşılaşılır ve bunlar yok edilirdi.
hayal gücü yoksunu oyun yazarları daha sonra bu senaryoyu on yıl kadar sadece grafik özelliklerini değiştirerek tekrar tekrar kullanacaktı ama biz daha o zamanlar bunu bilmiyorduk, bilemezdik.....
4. tanklarla uçakların ve hatta gemilerin aynı yüzeyde gittiği oyun.
5. activision adlı büyük firmanın ne kadar büyük olduğunu gösteren zamanının en iyi oyunlarından biri.
6. (bkz: x tom 3d)
7. bircok joystick`in kirilmasina neden olan atari oyun.
(bkz: hey gidi gunler hey)
8. bu da ozleyenler icin link. *
http://absolutist.com/online/riverraid/
9. oyunun soundları inandırıcılıktan uzaktır * (bkz: dönemin imkanları)
10. eski oyunseverlerin unutamadağı shoot em up oyunu. oyun ile ilk olarak 18 yaşından küçüklerin girmesi yasak olan atari salonlarında karşılaşmıştım. * cep harçlığımın büyük bir kısmını bu oyunu oynamak için harcardım o zamanlar. o zamanlara göre bayağı iyi bir oyundu. daha sonra bu oyunla, annem ve babamı ders çalışacağım diye kandırıp aldırdığım commodore 64 vasıtasıyla karşılaştım. oyunda yönettiğimiz küçücük bir uçağı gemilerden, ateş eden ve etmeyen helikopterlerden, karada sinsi sinsi bekleyip nehire doğru ateş eden tankların atışlarından, balonlardan, oyunun belli bölümlerinde hızla geçen beyaz jet uçaklarından korumaya çalışıyorduk. oyunun ilk bölümü oldukça kolaydı. çünkü karşımıza o zaman sadece hareket etmeyen gemiler ve ateş etmeyen helikopterler çıkıyordu. birinci köprüyü patlattıktan sonra düşmanlarımız artık yerlerinde durmuyor sağa sola hareket ediyorlardı. bunları vuramadığımız zaman aralarından ustaca sıyrılıp kaçabiliyorduk. daha hızlı kaçabilmek için joystickimizi ileriye itiyorduk. dar olan bölgelerde kenarlara çarpıp parçalanmamak için joystiğimizi geriye çekip uçağımızı yavaş yavaş hareket ettiriyorduk. ilerledikçe karşımıza balon, ateş eden tanklar, beyaz jet uçakları ve tabii ateş eden helikopterler çıkıyordu. levellar arttıkça vuracağımız düşman sayısı daha da artıyor fakat benzin istasyonları daha da azalıyordu. oyunu oynarken bir gözümüzde hep benzin göstergesindeydi. yakıtımız azalmaya doğru zaten oyunumuz bizi alarm şeklinde uyarı veriyordu. kısa bir zaman içinde benzin istasyonuna uğramaz isek uçağımız infilak ediyordu. bu yüzden alarm çaldığı zaman paniğe kapılıyorduk. hele hele 30 lu levellara gelince her levelda topu topu iki tane benzin istasyonu olduğundan işimiz bayağı zor oluyordu. yanılmıyorsam beşinci leveldan sonra her levelin sonunda gözüken tankı köprünün üstünde yoketmezsek, tank tam köprünün girişine ateş ediveriyordu. buradan doğru zamanlama ile geçmek mümkündü. oyun her on bin puanda bir "dın dın dın dın" diye ses çıkararak hak sayımıza bir sayı ilave ediyordu. günümüzde bu oyun bilgisayarlarımıza kadar girmiş durumda. emülatörler vasıtasıyla bu nostaljik oyunu oynayıp o güzel günlere geri dönebiliyoruz. ah ne güzel günlerdi o günler ah!
11. bir ömür oynanası oyun, helo o benzin bitti sesi.
12. 1982 yılında carol shaw adlı genç, bayan bir programcı tarafından activision firması için yapılmış shoot em up tarzı oyunların atası.
Alakalı olabilir!
- riverwind
- riverside
- river
- river so wide
- river island

nedir.Net