roger federer
1. 1981 doğumlu isviçreli, şu an sıralamada 1 numara olan wimbledon'ı 2 kez kazanmış, bunun yanı sıra australia açığı kazanmış servis, back hand, forehand, vole, smaç, herşeyi dört dörtlük olan muhteşem tenisçi.ayrıca çok soğukkanlı. hem sağ hem sol elini kullanabiliyormuş *
2. şu sıralar devam eden maçta marat safin ile avustralya acik tenis turnuvasi 2005 finali için yarışan tenişçi...

edit:
avustralya acik tenis turnuvasi 2005'te 4 saat 28' süren maçta marat safin'e "7-5 4-6 7-5 6-7 (timebrake 8-6) 7-9 " setleriyle 3-2 yenilerek bizi üzen tenişçi...
3. (bkz: roger that)
4. müthiş karizması ve yakışıklılığı ile insanı hayrete düşüren başarılı tenisçi.
5. burada hakkında bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım,belki de gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusudur(bazı otoriteler tarafından böyle gösterilmekte),tek elle attığı müthiş backhandlari(hem çok teknik hem de sert),hızlı forehandleri,sert ve etkili servisleri ve önemlisi hızı ile (örümcek gibidir kendisi) emsalsiz bir tenisçidir,formda bir andre agassiyi üst üste iki kez,üstelikte farklı skorlarla ezip geçmiştir ve en önemlisi ard arda 15 turnuva kazanarak ne kadar süper olduğunu herkese kanıtlamıştır.ayrıca bu genç yaşına rağmen 15 milyon dolar serveti vardır bu isviçrelinin.
6. wimbledon i ucuncu kez kazanmak adina bugun buyuk bir maca daha almis basarili tenisci. her seyden ote izlemesi zevk veriyor. oyle cok tenis meraklisi olmayanlari bile zevklendiriyor. cok serinkanli, cok agir adam. karsisindaki rakip hep cocukca kaliyor nedense. ayrica cim sahalardaki 32. zaferiydi*.
7. hakkında sol bacağı birkaç cm. daha kısa olduğu ve bunun sert forehandlerine çok az da olsa katkısı olduğu gibi haberler dolaşan tenisçi.
8. 2005 wimbledon tenis turnuvasi tek erkekler şampiyonu, kariyerinin üst üste 3. grand slam mücadelesini kazanmıştır
9. bu gidişle 4 kez üst üste kazanır kortta çok rahat ayrıca bu adam hiç terlemezmi be kardeşim.
10. tenis dünyasının yeni pete sampras'ı olmaya aday isviçreli tenişçi. televizyon izler gibi nasıl tenis oynanır sorusunun cevabıdır aynı zamanda..
11. (bkz: buz adam)...
12. yine kendini gosterdi.federer suan hicbirseye aday falan degil.adından uzun zamandır zaten coktan beri tenısın bir numarası olarak bahsediliyor.*bugun son bulan avustralya acık 2006 yı ,yunanlı baghdatis karsısında cok sasırılmayacak uzere almıstır.ilk olarak maca yavas girdi sonra kendini toparladı.7-5 baghdatis le baslayan macı tekrar aynı skorla federer devam ettirip sanki macı sıfırlamıs gibi 6-0 ve 5-2 olarak tamamladı.hangi asamada olursa olsun oyunu almasını biliyor.adını coktan tenis tarihine yazdırdı.kend,ne olan sonsuz guveni,kontrolu,azmi,sabrı ve hızı bir kenara federer bir "kalite".macı almasına 1 sayı kalmasına ragmen yuzunden mac baslarkenki aynı ifadesi vardır,cok alcak gonulludur.bu kadar sevilmesinin bir sebebi de bu.bugun 3.sete dogru baghdatis in tokezleyıp topu savurdugu ve ayak bilegini tutarak kendini yere vermesıyle,karsı taraftan hemen oyunu bırakarak o koseye de kosan bir adamdır.hakemlere yılısmaz,adam gibi oynar oyununu istisnalar dısında cok ucarı hareketleri olmaz.biraz yaslıca bir kocu vardır ama kendisine cok iyi destek olur.odul konusmasını yapmak uzere bugun kursuye cıktıgında,bir turlu konusamamıs,sacmalamıstır sonra marcos u tebrik ettigini soylemıstır.daha sonra bu elit spor insanı hıckırmaya baslamıstır.hırsını kendine degil oyuna cevirmeye devam ettikce,tenis dunyasında gelmıs ve gelecek en iyi tenisci olmasına kesin gozuyle bakmasına devam edecegiz.karsılastırma yapılacak asamadan roger coktan cıktı.tenisi sevdiriyor ve australian open kurucularının dedigi gibi o tum sporcuların onundeki bir "ornek adam".
13. wimbledon 2006'yı rafael nadal'ı finalde ezerek kazanan tenisçi.
14. 2007 fransa açıkta (bkz: roland garros) yarı finale çıkmış 1 numara.finalde büyük ihtimalle nadalla karşılaşacaktır.hamburgta ilk kez(toprak kort) yendiği rakibini yenmesi gönlümüzden geçendir.zira kazanamadığı tek grand slamroland garrostur.
15. sezonun 3. grand slam mücadelesi olan 125. wimbledon tenis turnuvası'nda rafael nadal'ı 5 set sonunda 3-2 yenmeyi başarmış ve wimbledon tenis turnuvasını 5 yıl üst üste kazanarak daha önce isveçli tenişçi bjorn borg'ün rekorunu egale etmiş müthiş adamdır.
ileride insanların insanüstü olarak bahsettiği unutulmaz adamlardan biridir, tenisin yaşayan efsanesidir bu adam. bu zamanda yaşıyor olmaya değer az şeylerden biridir.
16. bugünkü kupa törenine de her zamanki beyaz ceket-beyaz pantolon kombinesi ile çıkmıştır..
17. us open 2007 finalinde novak djokovic'i yenerek üst üste dördüncü sampiyonlugunu kazanmistir. böylelikle amerika'da 1920'lerden beri kirilmamis bir rekoru kirmistir. sadece sampiyonalardan kazandigi para 30 milyon $ civarindandir. bunun üstüne us open 2007'de de 2.4 milyon $ almistir.
18. 1981 dogumlu isvicreli tenisci. 19.08.2007 tarihinde james blake'i yenerek kazandigi turnuvayla toplamda 50. sampiyonluguna ulasti.

resmi sitesi icin;
www.rogerfederer.com
19. bu adamın izlediğim bütün maçlarında hep rakibinin tarafını tuttum. federer biraz da olsa zorlandığında umutlandım, falan. ama bu ibne hiç soğukkanlılığını kaybetmedi, hep bir yolunu bulup kazandı bu maçları. soğukkanlılığına falan hep uyuz oldum adamın, dövesim geldi. sizin gözünüzde efendi, başarılı sporcu falan ama benim gözümde ibnenin biridir bu.
20. toronto rogers cup'ın henüz ikinci turunda adını sanını duymadığımız fransız rakibine yenilerek elenmiş. oğlum bi kendine gel lan, noluyoruz.

kariyerinde tavan yaptığı 2006-2007 döneminden bu yana gözle görülür bir düşüş var federer'de. amerika açık'ı da alamazsa grand slam'siz tamamlamış olacak seneyi. henüz bir atp tur'da kazanamadı bu sene. bu gidişle 2004 yılı başından beri elinde tuttuğu bir numaraları seribaşı titrini de yitirebilir. müteredditiz.
21. artık dünya sıralamasının iki numaralı seribaşı. pofs.
22. son avustralya açığı kaybeden su adam.

***
23. 2009 fransa açık tenis finallerinde hayranlarından birinin hışmına uğrayan ünlü tenisçi.

tenis kortlarında da pek bir görürüz bu sahneleri*. sahayı şöyle bir dolaşıp filenin üstünden sıçrayan "hayran" koşuyoluna çıkan bir koruma tarafından alaşağı edilmiş ve yerden toplanarak saha dışına çıkarılmıştır. federer gülmüştür.
24. monica seles gibi bıçaklanmadığına şükretsin. kasatura bi girdi miydi...
25. dünyanın en prestijli tenis organizasyonu olan wimbledon ı kazanar tekrar dünyanın bir numarasına yükselen isviçreli tenisçi.
Alakalı olabilir!
- roger ebert
- roger dodger
- roger daltrey
- roger moore
- roger waters

nedir.Net