roma imparatorlugu
1. tarihin en uzun sureli imparatorlugu.
(bkz: dogu roma imparatorlugu)
2. akdenizi roma gölü haline getirmiş olan,tarihi ilgi çekici olan devlet.
3. vakti zamanında sınırlarını korumak için onlarca sınır karakolu ve ve bu karakollara yerleştirilmek üzere her daim hazır 350.000 bin civarında asker bulunduran büyük impratorluk. daha sonraları bu askerler; imparatorla olan direk ilişkileri kesildiğinde imparatorluğun en büyük düşmanları haline gelmiş, sayısız darbe girişiminin mimarı olmuşlardır..
4. m.s. 395 te ikiye bölünüp doğu roma * * ve batı roma * olarak ayrılan imparatorluk.
5. romus ve romulus adlı iki kardeş tarafından kurulmuştur.
6. m.ö. 753 de kurulup kimilerine göre 1453'de bizans imparatorluğu ile son bulan imparatorluk. aslen kavimler göçü sonrası doğu ve batı olarak ikiye ayrılmışlardır. tarihsel açıdan bu şekilde incelemek daha mantıklıdır..
7. latince resmi ismi senatus populesque romanus olan dunyanin gelmis gecmis en buyuk, tarihi en cok degistiren devlettir.
roma hukukunun yaraticisi olan devlet. misirlilar firavunlarina mezarlar* yaparken, bu adamlar sistemlerini kurup o zamanin çin haricindeki kalan butun modern dunyasini egemenlikleri altina almislardir.
8. o zamana göre aşmış ve mükemmel bir hukuk sistemine sahip olan imparatorluk. zaten roma hukuku günümüzde de bir çok ülke tarafından iktibas edilmiştir. türk hukuku da roma hukukunu önemli ölçüde iktibas etmiştir. özellikle borçlar hukukumuz çok benzemektedir roma borçlar hukukuna.
9. demokratik hareketin entrikalarla, cumhuriyetin diktatörlerle efsanevi savaşlarına sahne olmuş imparatorluk.
10. başlı başına bir medeniyettir.
feth ettiği toprakları sadece sahip olmak arzusuyla ele geçirmemiş olduğu ve bu topraklara roma'yı götürdüğü uzun yaşamış olmasının en önemli sebeplerinden biridir.
bir nevi kültür ihracatçısıdır.
11. http://www.unrv.com
12. ek bilgi: İtalyanlar roma imparatorluğu'nun sembolu olan s.p.q.r. harflerini roma şehrinin heryerinde kullanırlar. yani sembolik olarak hala varlığını sürdüren bir imparatorluktur.
Alakalı olabilir!
- roma ordusu
- romatoid artrit
- roma paris treni
- romantik terminator
- romatoid artirid

nedir.Net