roman
1. dunya tarihinde yazilmis ilk roman don kisot bilindigi gibi halki uyandirmak, onlara yol gostermek nedeniyle yazilmistir. o gun bu gundur, roman insanlari aydinlatmaktan baska bir sey isteyemez. dil gelisir, duzyazi gelenekleri degisir, teknik, kurgu, icerik hep degismek zorundadir; ama roman'in gorevi degismez.
2. olmuş veya olması muhtemel olayların anlatıldığı uzun yazılardır. İlk örneklerini 15.y.y. da fransız yazar rabelais vermiştir. ancak asıl niteliklerini romantizm ve realizm akımları döneminde kazanmıştır.
3. bir funda arar şarkısı.

çok ağladım diye sevdiğim o filmi
yine yeni baştan izlemek gibisin
senle ilgisi yok yok bilmelisin
ben acıyı seviyorum sebebi bu

çok sevildim öyle sandım
çok da sevdim belki yanıldım
çok yanan en çok bilense
acılara gülümseyen anılarım
arsız duygularım var
evet hayat hep son sözü söyler
ama benimde cümlelerim var

yok ağladım diye değişir mi sonu
kendi acılarını kendin çekmelisin
aşk bana delidir ben ona sevdalı
can bedenden çıkmadıkça durumum bu
4. çingene
5. (bkz: roman polanski)
6. roma ordusu'nun farklı uluslardan askerleri olması nedeni ile kullanılan diksiyon ve telaffuzu bozuk latince ,halk arasında da kullanılmaya başlanınca ,bir çeşit dil için de dil olan 'lingua romana' doğacaktır.bu dilde yazılan eserler daha sonra roman adını alacaktır.
7. (bkz: unutulmayan roman pasajları)
8. inglizce'de romalı.
9. (bkz: juan roman riquelme)
10. ilk örneklerinin mö 13. yüzyılda mısırlılar tarafından verildiği söylenir. günümüz romanlarına daha yakın romanlar ms ilk yüzyılda japonya'dan çıkmış. picaresque romanlarıyla ispanya, avrupaya içinde don quixote de la mancha'nin* de olduğu ilk roman örneklerini sunmuş. avrupada ilk ve en önemli örnekler arasında: robinson crusoe*, moll flanders*, pamela*, joseph andrews*, die leiden des jungen werther*..
Alakalı olabilir!
- romans
- romano
- roma
- romanya
- romanov

nedir.Net