sabahat akkiraz
1. 1955’te sivas’ta doğan türk halk müziği'nin başarılı yorumcusu sabahat akkiraz, ilk olarak ailesinde müzikle uğraşanlardan etkilendi. akkiraz'ın sanata yönlenmesine ise ilkokul öğretmeni öncülük ederek, baba akkiraz bu konuda ikna etti. böylece, sabahat akkiraz, daha 13 yaşında arif sağ ve orhan gencebay’ın sazları eşliğinde ilk 45’lik plağını mahmut erdal ile çıkardı.

aynı yıl ailesiyle birlikte almanya’ya yerleşen akkiraz, orta ve lise eğitimini bu ülkede tamamladı. bu süreçte müzikten hiç kopmayan sanatçı, ustalarım dediği; feyzullah Çınar, aşık daimi, davut sulari ve muhlis akarsu ile tanıştı ve desteğini gördü. 1983 yılında ilk profesyonel albümü "Şafak söktü"yü musa eroğlu ile yaptı. 1985 yılında İstanbul'a taşınan akkiraz, aynı yıl arif sağ ile çalışmaya başladı ve ikili beraber bir çok albüme imza attı.

albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. seslendirdiği derlemeleri dışında yüzlerce derlenmiş eseri de arşivinde bulunmaktadır. 1996 yılında london jazz festivaline davet edilen usta sanatçı, grand union orchestra ile echoes from anatolia (anadolu'dan yansımalar) projesini hazırladı ve başta london jazz festivali olmak üzere londra, dublin ve glasgow da 10 konser yaptı. bu çalışma aynı zamanda bir halk müziği sanatçısının jazz ve türküler üzerine hazırladığı ilk uluslararası proje olması açısından da önemlidir.

1999 yılında queen elizabeth hall’de "womens of tradition’’ projesinde türkiye'yi temsil eden akkiraz, aynı yıl echoes from anatolia konserleri redgold music tarafından kaydedildi ve tüm dünya da satışa sunuldu. 2000 yılının Şubat ayında fransız kültür bakanlığı tarafından fransa’ya davet edildi ve 11 subat 2000'de cite de la musique paris'de, 13 Şubat 2000'de dieppe ulusal sahne'de, 15 Şubat 2000 tarihinde de saint claude Şehri kültür merkezinde 3 konser verdi.

aynı yılın haziran ayında lyon da "doğu festivaline" çağırılan akkiraz, 25 kasım 2000'de etnik müziğin mabedi kabul edilen "theatre de le ville" de konser verdi. fransız-belçika ortak yapımı olarak hayatı ve çalışmaları belgesel yapıldı ve bu belgesel mezzo ve muzzik adlı tv kanallarında yayınlandı. 2001 Şubatında hollandalı ünlü şanson şarkıcı jasperina de jong ile 5 konserlik hollanda turnesi yaptı. 31 mart-1 nisan tarihlerinde brezilyanın sao paolo kentinde iki konser veren akkiraz, türküleri ilk defa güney amerika'ya okyanus ötesine taşıdı.

http://www.kimkimdir.gen.tr
2. jazz formatinda türkü söyleyen ilk thm sanatçımız.
3. erguvani vokaliyle türkülere kesinlikle farklı bir güzellik katan thm sanatçısı.

(bkz: ab ı cesm)
4. bir rumeli konseri gecesi itibariyle; "urumeli hisarı'na oturmuş/ oturmuş da bir türkü tutturmuş" olan garipliği- mahzunluğu kendinden menkul enfes kadındır..
"ayvası turuncu/ dost, sen mi geldin" deyişindeki o çehre; insanlıktan başka bir ahvale teşne olamaz.. yok olmaz.
5. turna sesli derler onun için.hakikaten enfes bir sesi vardır.ayrıca güler yüzünü hiç kaybetmez.
6. sürekli gülümsemesiyle hatatırlladığım, en hüzünlü türkülerde bile bu gülümsemeyi kaybetmeyen, sanatçı kelimesinin türkçe sözlüklerde kalmasının sebeplerinden biri.
7. sabahat abla türkü söylemez, yürek dillendirir. türkiye'de o'nun üstüne vokal yoktur. dünyada türkiye'de olduğundan daha çok tanınır. ülkenin geneli kıçı kırık pop starlarına tapa dursun, anadolu toprağının sesi kaliteyi asıl kabul edenlerce talep görmeye devam ediyor.
8. turgut uyar okurken, turgut uyar okumuşken, turgut uyar okuyorken, turgut uyar "üzerine" bir şeyler yazmaya çalışırken dinlenildiği zaman, damardaki kanın akışını daha bir yavaşlatır sabahat akkiraz. "dağlar verin yarimi" türküsüne henüz bu gece tesadüf ettim, dağlar başıma olsun. bunca kötü giden şeyin içinde, sabahat abla ve turgut uyar. varlıkları geceyi bütünlüyor. sebep bulduruyor yaşamak için. haklarını helal etsinler. birçokları gibi.
Alakalı olabilir!
- sabahlamak
- sabahattin ali
- sabahattin aga
- sabahattin
- sabahat

nedir.Net