sabra ve satilla katliami
1. 1982 yılında beyrut'ta bulunan sabra ve şatilla filistin'li mülteci kamplarında israil'in lübnan'lı sağcı falanjistler aracılığıyla gerçekleştirdiği katliamdır..
30 ağustos 1982'de filistinli gerillalar, batı beyrut'u terk eder.. geride ailelerini, beyrut yakınlarındaki mülteci kamplarında yaşayan akrabalarını savunmasız bırakmak mecburiyetinde kalarak... aradan çok zaman geçmez ve İsrailli askerler, 16 eylül 1982 tarihinde, lübnan'ın başkenti beyrut'un güneyinde bulunan sabra, Şatilla ve burc el-beracine kamplarını kuşatmaya alır.. o günden bu güne beyrut kasabı olarak bilinen ariel şaron da katliamın başrolündedir.. daha sonra, hıristiyan falanjist milisler kampa sokulur.. katliamı, İsrail devleti falanjistler eliyle gerçekleştirecektir.. falanjistlerin başında elie hobeika vardır.. İsrail tarafından çekilen hava fotoğrafları sayesinde, birlikte kamplara giriş kapılarını saptarlar.. general drori telefonla ariel Şaron'u arar ve ona "dostlarımız kamplarda ilerliyorlar.. kamplara girmelerini sağladık" diye bildirir.. ariel Şaron'un cevabı şudur: "tebrikler! dostlarımızın harekatını onaylıyoruz." ardından İnsan kırımı başlar ve hiç aralıksız kırk saat sürer.. sağ kalanların anlattıklarına bakılırsa, başından itibaren katliam inanılmaz boyutlara ulaşır.. İlk saatlerde falanjist milisler yüzlerce insanı öldürürler.. dar sokaklarda hareket eden her şeyin üzerine ateş ederler.. evlerin kapılarını kırarak, akşam yemeklerinin tam ortasında aileleri son ferdine kadar öldürürler.. kamp sakinleri yataklarında, pijamaları üstlerinde öldürülür.. birçok evde pijamalarıyla öldürülüp, kanlı bezlere sarmalanmış üç yada dört yaşındaki çocuk cesetleri bulunacaktır.. fakat çoğu kez katiller salt öldürmekle yetinmezler.. birçok olayda saldırganlar, kurbanlarını öldürmeden önce organlarını keserler.. Çocukların ve bebeklerin kafalarını duvarlara vura vura parçalarlar.. kadınlar ve kızlar balta darbeleriyle öldürülmeden önce tecavüze uğrarlar.. bazen insanlar sokakta toplu halde kestirmeden öldürülmek için evlerinden zorla dışarı çıkarılırlar.. milisler baltayla, bıçakla, erkek, kadın, çocuk ve yaşlı ayırt etmeden öldürerek etrafa terör saçarlar.. kimi kez zavallı kurban gördüklerini ve yaşadıklarını sonradan anlatabilsin diye, ailenin bir ferdini sağ bırakıp, diğer tüm fertlerini sağ kalanın gözleri önünde öldürürler.. hıristiyan ve müslüman, lübnan'lı veya filistin'li diye hiçbir ayrım yapmazlar.. mülteci kamplarında yaşayan herkes aynı akıbete uğramalıdır..
lübnan hükümetinin açıklamasına göre bu katliamda toplam 991 kişi öldürüldü.. bunlardan sadece 328 kişinin kimliği tespit edilebildi.. falanjistler öldürdükleri kişilerin cesetlerini tanınmaz hale getirdiklerinden çoğunun kimliği tespit edilemedi..

katliamdan görüntüler için tıklayınız;
http://www.vahdet.com.tr/filistin/foto/arsiv/foto167.html
2. ariel şaron isimli kasabın insanlık tarihine hediyesi.
3. http://www.vahdet.com.tr/filistin/foto/arsiv/foto167.html

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/default.asp?id=28

insanligin yahudilerde bulunmadigina dair en bariz örnek. verdigim örneklere midesi kaldirmayanlar bakmasinlar lütfen.
4. filanjistin alakasi olmayan katliamdir. *
Alakalı olabilir!
- sabri altinel
- sabriola
- sabri abi
- sabri sarioglu
- sabrina setlur

nedir.Net