sebnem ferah »
1. türkiye'de rock müzik yapan en iyi en tatlı bir şey.
yakında yurtdışına açılacak engin insan.
19 ekimde bostancı'da konseri var.
(bkz: 19 ekim sebnem ferah bostancı konseri)
2. kendini pek sevmememin yanında metin turkcanın gitar çalması hatırına dinlemeye başladıgım daha sonra ilginç bi şekilde sevmeye başladıgım müzik insanı
3. turkiyenin amy leesi.
4. türkiyede geniş kitlelere hitab edebilen nadir rockculardan biri
5. süha yavuz'a aşık olan (ebru gündeş in eski sevgilisi) ve her şarkısını ona yapan hatuncan.
6. türkiye'deki pop kültüründen sıyrılmayı başarmış,harbi rockçı,güzel insan.yıllardır takdir edilecek işler yapmaya devam ediyor...hep böyle kalması dileğiyle(bkz: hep genç kalmak)
7. turkce sozlu hafif muzik sarkicisi
8. kadın ve perdeler albümleriyle olayı bitirmiş hatun kişi.
9. son albümünde rock'ı gerçek anlamında bulmuş ve başarmış şahsiyet...
10. ilk albümünden beri rock yapan sert olan insan.
hatta kanımca son albümlerinde softlaşmiştir.
11. (bkz: askim)
12. yüzüne bakinca insanin yanagindan makas alasini getiren buna karsin müziginde sinir,tabu,ölcü tanimayan dogal ses.en nadide parcalari:
-degirmenler
-yagmurlar
-sigara
-deli kizim uyan
-nefessiz kaldim
-gel ey seher
-bugün
-oyunun sonu
-vazgectim dünyadan
13. kadın albümünü defalarca dinlediğim türk kadın şarkıcılarımızdan...
14. çok samimi bir rock " sanatçısı " . gerçek bir sanatçı diyebildiğim bir insan . gözleri hakkında ise insan en fazla intihar edebilir şeklinde düşünüyorum .
(bkz: perdeler)
(bkz: aşk)
(bkz: kırmızı rugam ayakkabılar)
15. sesi güzel,tatlı rockçı hatun
16. türkiyenin en iyi kadın rockçusu...*
17. son derece sempatik,tatlı ve basarılı buldugum hatun..sarkılarının guzel,kendi guzel kısacası asıgım
18. en güsel hatun
19. güzel bir abla...benim bir akrabamın arkadaşıymış odtü iktisad da sanırım..şarkılarının bir çoğu birbirine benzese de yine de fena sayılmaz...birz daha yaratıcılı bekliyoruz riffler yönünden ama şarkı sözleri güzeldir, tutulmasının sebebi olabilir...
20. 12 nisan 1972 yılında yalova´da hayata gözlerini açtı. ailenin üç kızından en küçük olanıydı.İlkokulu yalova´da, ortaokulu ise bursa koleji´nde okudu.yatılı bir okul olan bursa namık sözeri lisesi´ne girdi ve böylece kendi ayakları üzerinde durmaya başladı.müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. bunda da ailesinin çok büyük rolü oldu.İlkokulda enstrüman ve solfej dersleri almaya başladı. okul orkestralarında başlayan müzik serüveni sonraları küçük topluluklarla devam etti.lise yıllarında 'pegasus' adlı bir grupta yer almasıyla birlikte sadece bayanlardan oluşan bir rock grubu kurma fikri kafasında oluşmaya başladı.bu dönemde bursa´da yapılan rock festivallerinde konserler verdi ve 1988 yılında türkiye´nin ilk bayan rock grubu volvox´u kurdu.

müzik çalışmalarının yanında eğitimini sürdürdüğü odtÜ ekonomi bölümü´nden ayrıldı ve İstanbul´a yerleşerek İstanbul Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümü´ne girdi.

volvox´la 1992-1994 yılları arasında türkiye´nin çeşitli yerlerinde konserler verdi, İstanbul´da bulunan rock barlarda sahne aldı.1994 yılında volvox´un dağılmasıyla birlikte bireysel çalışmalara yöneldi.sezen aksu ve onno tunç’un getirdiği öneriyi kabul ederek ilk albümünün hazırlıklarına başladı. bu arada sezen aksu, tarkan ve sertab erener´in albümlerinde vokalist olarak yer aldı.

15 kasım 1996 cumartesi, hem Şebnem ferah´ın müzik güncesine hem de türk rock müzik tarihine önemli bir gün olarak geçti.'kadın' adını verdiği ilk albümüyle türk rock müziğinin ´yeraltı´ndan layık olduğu yere gelmesi yolunda önemli bir adım atmış oldu.demir demirkan, tarkan gözübüyük ve İskender paydaş´tan oluşan müzisyen kadrosunun çaldığı albümde Şebnem ferah´ın müzikal süzgecinden geçirdiği, hard rock´tan slow baladlara değin onbir parça yer aldı.söz ve müzikleri çoğunlukla kendisine ait olmakla birlikte dört parçada sezen aksu´nun desteği görüldü.hazırlanması yaklaşık iki yıl süren albümün prodüktörlüğünü İskender paydaş yaptı.

'kadın' ın getirdiği başarının ardından gösterime girdiği bütün ülkelerde hasılat rekorları kıran walt disney yapımı 'little mermaid'in (küçük denizkızı) türkçe versiyonunun müziklerini seslendirdi. hemen hemen üç yıllık bir aranın ardından 1999 haziran´ında yeni bir albümle geldi Şebnem ferah.'artık kısa cümleler kuruyorum' adını verdiği ikinci solo çalışmasında, kendi deyişiyle ´hayal dünyasıyla gerçek hayatı arasındaki gelgitlerden oluşan hikayelerini´ anlattı.ferah, bu albümde de yine İskender paydaş, demir demirkan ve tarkan gözübüyük üçlüsüyle çalıştı.alternatif müziğin aranan isimlerinden hakan kurşun ise kayıt masasında tüm marifetlerini gösterdi.albümden çıkan ilk hit ve video klip, sade altyapısı ve ferah´ın duru vokaliyle süslediği 'bugün' oldu.

albümün en vurucu parçalarından biri olan ve albümle aynı adı taşıyan 'artık kısa cümleler kuruyorum' üzerine; 'bu parçayı kaydederken herhangi bir düzenleme yapmaktan kaçındım. yalnızca bir gitar eşliğinde söyledim çünkü gitarı alıp, evinize gelip birlikte şarkı söylemiş olmayı hissedelim istedim.' diyor Şebnem ferah ve ekliyor; 'sadece bu parçada değil albümdeki tüm parçalarda kalbimi sonuna kadar açmakta hiç tereddüt etmedim çünkü sizler benim arkadaşım oldunuz. yakınlarınızda olduğumda kendimi çok huzurlu hissediyorum.'

bir parça dışında albümde yer alan tüm şarkıların söz ve müzikleri de Şebnem ferah´a ait.Şebnem ferah, müzik çalışmalarından arta kalan zamanlarda kitap okumak, yazmak, film seyretmek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve playstation oynamaktan hoşlandığını belirtiyor.

daha sonraki albümleri ise perdeler ve kelimeler yetse dir
21. dergim için yakında röportaj ayarlayacağım kişi, kesinlikle mükemmmel bir kadın vokal ayrıca akademi türkiyeyarışmacılarından pınar'ı sevmeme neden olan müthiş, harika, afet hatun kişilik.
22. 1995-1996 da ilk çıkardığı kaseti önceleri kimse sevmemişti. dinledikçe dinlettiren yorumuyla mükemmel bir sanatçı.
(bkz: yağmurlar düşsün üzerime)
23. artık kisa cümleler kuruyorum ve kalbim* şarkılarıyla ne kadar güzel söz yazabileceğini kanıtlamış olan aşmış insan
24. yagmurlar ve bırak kadının olayım şarkılarıyla ilk dikkatimi çeken hatun.
severim .
başarılı ve güzel
25. türkiye'deki en iyi rock söyleyen hatun..
»
Alakalı olabilir!
- sebnemferahfan com
- sebnem arda
- sebnem paker
- sebnem scheffer
- sebnem

nedir.Net