seki
1. atın ayagındakı beyazlık
2. yatağına alüvyonlarını yaymış olan akarsuyun yeniden canlanarak yatağını kazması ve derinleştirmesi sonucunda oluşan basamaklar
3. (bkz: deniz seki)
4. diğer adı taraca olan akarsu aşındırma şekillerinden biri. epirojenik faaliyetler (bkz: epirojenez) sonucunda yükselen yüzeyde akan akarsuların gençleşerek, yataklarını yeniden daha derine doğru kazması sonucu oluşmuş, vadi yamaçlarında gözle görülebilen basamaklardır.
5. (bkz: saki)
6. (bkz: akarsu asındırma sekilleri)
7. bazı yörelerimizde köylerde evin içinde tahtaların çakılması sureti ile elde edilmiş kanepelere verilen addır. oturma grubu lafı henüz icat edilmediğinden seki demişlerdir.
8. atlarda bacakta görülen nişaneler için kullanılan terim. seki eseri, seki nişanesi, alçak seki, tam seki, yüksek seki, çizme seki, benekli seki gibi türleri vardır.*
9. bir go terimi. iki oyuncunun da dokunamayacağı, bölgesine bir hamle yaptığında kaybedeceği, yani nötr olan bir yerdeki taşların bulunduğu duruma denir.
10. kadıköy'de bayağı uzun uğraşlar sonucu bulabildiğim, sadece go tahtası ve taşları üretip satan bir dükkan. aldığım tarife göre rıhtımdan evlendirme dairesine kadar yürümek zorunda kalsamda değmiştir. benim gerçek bir go tahtam olmayacak mı diye üzülürken bulduğum, güzel muhabbetli, go aşığı bir sahibi olan mekanda istediğiniz tür ağaçtan go tahtaları ve japonya'dan getirtilen orjinal go taşları bulabilirsiniz. piyasada mukavva'dan go oyunlarına vereceğiniz parayla gerçek boyutta ve kalitede yapılmış, el emeği go tahtalarını buradan temin edebilirsiniz. ayrıca yapacağınız güzel sohbette yanınıza kar kalır.
11. go oyununda dokunulmazlık bildiren bir durumdur.siyah ya da beyazın, hamle yapabileceği boş kesişim noktalarının eşit sayıda olması sonucu her iki tarafında beraberliği kabullenip oyuna başka bir bölgede devam etmeleridir..daha anlaşılır olarak açıklarsak;beyaz ve siyahın, birbirini öldürecek hamlelerinin ortak noktalarda olması sonucunda her iki tarafından o noktalara oynayamamasından ortaya çıkan sonuç..
Alakalı olabilir!
- sekiz
- sekil
- sekil a
- sekinet
- sekinah

nedir.Net