selim isik »
1. mühendis, disconnectus erectus, şair, filozofumsu, süleyman kargı'nın yakın dostu, turgut özben'in sınıf arkadaşı ve onun sonunu hazırlayan kişi.
tutunamayanlar'ın baş karakteri, hayattan intihar ile kurtulmayı seçmiş kişi.
2. hoşgelmiştir,beşgelmiştir..edebi yükü ağır bir kardeşimiz olup sözlüğe yarar sağlayacağı açıktır.
3. tutunamayanlar şiirinin uzun kahramanı.
4. tutunamayanlar'ın yazılma nedeni..
ilk gençlik kahramanı*.. tanıyınca,okuyunca hayatı değiştirenlerden..
'ölüm'e tutunanlardan..
ama tutunamayanlar'dan..

"...
eller boşta kalıyor, tutunamıyorlar toprağa
anlatamıyorlar anlatılamayanı...
anlatmak gerek: düşman sarmış her yanı
oysa, mesela selim ışık
anlatmadan anlaşılmaya aşık...
böyle adama
(darılma ama)
yaklaşmaz hiçbir güzellik,
doğduğu günden beri kalbinde bir delik,
almak için bütün sızıları içine...
..."
5. yusuf atılgan'ın c.'siyle birlikte, türk edebiyatı'nın en "ilginç" karakteri. yaşar...
6. sevgili yazar;
şimdi rahat bir nefes al,otur ve arkana yaslan.yeni bir ortamda bulunmaktasın;fekat ürkme burada henüz kimse kimseyi yememiştir,ya da yemiştir bilemem,bekçisi miyim ben buranın?burada her an her şey olabilir kolla kendini.
biraz önce otur demiştim hatırlarsan,vazgeçtim oturma,oturmaya mı geldik..ayakta entry gir..şaka şaka..gözetleniyorsun,kameraya el salla..
hoşgeldiiin..

'anormalce karşılama komitesi stajeri'
nedir net anormalce karşılama komitesi
7. (bkz: yeşilmişik)*
8. ömrün akışına verilmiş sözler vardı.. bozmak olmazdı..
(#668702)
9. başlığına kaç enrty yazılacak diye kasan,kendini perişan eden sabık yazar.
10. noktalama hatalarına kurban gitmis ayrica hosgelmis yazar *
11. (bkz: turgut özben) unutmadan bir de: (bkz: olric)
12. kald....
13. "şimdi gelecek
sana bahar yeniden:
bırak,bilme,ne -

ne bil,ne bilme:
gelsin hepsi yeniden
sen bilmeden,hiç... " *


ne ki hiç?
hiç ki çok.

bırak bilme, sorma.. bırak..
insan bazen en çok kendinden yorulur.

14. iç bunalımların, dertlerin ve anlayışsızlıkların sembol ismi.
15. selimcigim ışık..
(bkz: hikmet benol)
16. (bkz: acilen değiştirilmesi gereken nickler) *
17. hayatımızın sözlük kesitindeki kesişmeler, bazen venn şemasıyla gösterilemiyor. işte bunu seviyorum. ne dediğimi bilmiyorum. hiçbir zaman bilemedim. ismini bir çocuktan almış, yıllanmış ve katı bir şehirden birileri çıkıp venn şeması katılığının içine ederler. işte bunu seviyorum.

umut ne tuhaf sözcüktür, ne tuhaf diyarlardan ses verir; verdi mi de gelir insanın böğrüne oturur. aslında bilir gibiyim. o da bilir, eminim. bir de şu var;

"yolu yok don kişot'um benim yolu yok, yeldeğirmenleriyle dövüşülecek"
18. türk dili ve edebiyatı okuyan yazarımız.dikkat edin sakın moraliniz bozuk oldugu zaman birşey yazmayın sözlüğe.çünkü o bulur yanlışınızı ve karşınıza dikilir.yaptığı yanlış da değildir.azabından korkulacak yazar.*
19. (bkz: ayhan ışık)
20. bir dergi sohbetinde tanışıp, bir söyleşi sonrası kaynaştığımızdan dostluğumuz oldukça edebi temellere dayanır. kimi zaman gecenin dörtlerinde postmodernizmi konuştuk, kimi zaman olmadık mekanlarda marksist mafyalığa soyunduk. demlendiğimiz gecelerde sabah ezanlarıyla uyurduk. ben kalkardım o uyurdu o ayrı. beyaz kürtle proleter bir olur mu hiç? ona kardeşim dedim; acılarıma da, mutluluğuma da kardeş oldu. şairden şanslı sayılırım belki [bkz zarifoğlu]
21. yılda bir yaptığım nedir.net ziyaretlerinde vefakar bir yolcu olarak hep uğradığım duraklardan biri idi selim isik kişisi. baktık ki arayamıyoruz, üzüldük gerçekten.

bir de, nickinde boşluk çıkmış. eskiden kendi nickime yarenlik eder bir durumu vardı. olsun varsın, boşluk aramızda çıkmasın diye klişe bir nihayete erdirelim bu yazımızı.
22. tutunamayanlar'dan. iyi insan, büyük yazar ve saire.
kod adı terlek adam. haho!
23. (#935114)
(#904913)
24. turgut.. selimin tabiriyle tutunmuş. bir karısı var.. ve çocuğu.. işi de var.. iyi kazanıyor. yani bir aile babasının isteyebileceği herşeye sahip.. karısı onu seviyor, o da çoğu zaman karısını sevdiğini sanıyor.
selim turgutu üniversiteden tanıyor. aslında o kadar içli dışlı, can ciğer arkadaş da değiller.. hatırlayamadığım bir oyunda tanışıyorlar. selim bir gün sıraya çizgiler çekiyor. ve bu çizgilerin bittiği yerde dersin biteceiğini söylüyor turgut'a. böyle bir oyunla tanışıyorlar ama tam değil bu oyun. hatırlayamıyorum dedim ya işte.

sonra birgün selim ölüyor, intihar.. belki de hayatında kendi kendine verdiği tek karar olan intihar!.

çünkü selim sevgilisini seçememişti. sadece var olan insanlar içinden ilk önce kadınlar erkekler olarak ayrım yaptı. daha sonra kandine uygunluk testine tabii tuttu. kazananlar hayatına girdi. ama onları bile seçerken sadece var olanlar içinden seçmesi, salt kendi isteği olmadığını düşündürdü selim'e.

sigara içerdi.. sigarayı içerken bile aciz olduğunu düşünürdü. sadece kendine sunulanlar içinden seçim yapar ve o sigarayı içerdi. kendi, kendine hiç bir kararı olamadığını düşündü. ama.. intihar öyle değildi. doğmayı bile kendi seçmemişti ki ölmek onun elindeydi. istediği tarzda.. istediği yerde ve zamanda..

+ neydi istediği tarz? yer, zaman?

bunlar önemli değildiki. sadece o istediği gibi yaptı. silahla.. kafasına.. evinde..

+nasıl önemli deil yaa!.

değil tabi..

+bu senin düşüncen bence.

evet.. yeter ki sadece kendi kendime verdiğim bir kararı gerçekleştireyim.. yer zaman. sorun değil. zaten selim hakkında bunları bilmiyorum.. yani ne şekilde öldü, nerde hangi odada ne zaman.. tek bildiğim öldü.. silah.. kafa.. ev...
belki de istediği şey buydu, yoksa intihar edermiydi? bence etmezdi..

+çelişkili bir düzlemdesin.

nerede kalmıştık, selim.. öldü..
turgut önceleri bunu pek önemsemedi.. ancak zaman geçtikçe selimi düşünmeye başladı.. iyi aile babası turgut "bir an'a saygısızlık yapmak" gibi düşüncelere daldı.. kendinden çok utandı.. o zamanlar olric yoktu.. önceleri işinden oldu.. sonra karısından ve çocuğundan.. ama kendini buldu..
ilk zamanlarda selimin ölümünü araştırmaya başladı.. selimin annesi ile konuştu.. selimi tanımaya çalıştı.. günlüğünü aldı.. ve farketti ki selimin hiç bir arkadaşını tanımıyordu.. selim böyle yapardı.. arkadaşlarını tanıştırmazdı.. onlar kendinindi çünkü.. süleyman kargı'ya kadar herkese ulaştı turgut..

+sonra?

çok okurdu selim.. herşeyden haberi vardı.. her şeyi bilmek isterdi.. bilgisi dışında hiç bir şey olsun istemezdi.. otobüste geçirdiği vakitlerde bile zaman kaybı olduğunu düşünürdü.. oyunlar oynardı her yolculuğunda.. duraklar arası futbol maçı gibi "saçma" şeyler mesela..
sevgilisi.. adını neydi hatırlamıyorum.. onunla olan ilişkisi süleymanla veya başka bir arkadaşıyla olan ilişkisinden farksızdı.. tek farklılık beraber içmeleri ve sevişmeleriyidi.. bu işte selim'in düşüncesiydi.. günlerce aramazdı günlerce uğramazdı.. sonra hiç birşey olmamış gibi çıkagelirdi ki zaten ona göre hiç bişey olmamıştı.. herşey herzamanki gibi devam ediyordu..

turgut selimi anlamak için kitaplar okudu.. gezdi.. onun gittiği yerlere gitti.. selim ankarada çalışırken bir geneleve gittiğini yazmış günlüğüne.. turgut işe gidiyorum diye ayrıldı evden ve o geneleve gitti.. selim acaba hangi kadınla yatmıştır diye düşündü..
çünkü turgutun selimi eskisi gibi değildi.. selim turgutta büyümüştü.. ve olric i ona hediye etti.. bildiğimiz tyler durden işte olric..
ama bastırılmış bir karaker değil.. sadece turguta yön veren bir "şey". hiç bir zaman "kötü" bir şey yapmadı olric.. zaten turgutta insanların içinden kurtulup bir an önce olricle başbabaşa kalmak istiyordu.. onu anlayan tek kişi oydu çünkü.. olric; selimin yanısması idi.. çünkü selim olsaydı da aynı şeyi yapardı.. turgutu yalnız bırakmazdı.. turgut ailesini düşünüdü.. çocuğunu düşündü.. ama hiç biri selimi yaşamaktan alıkoyamadı onu..
25. girdigi butun entryleri birden cok kez okutmayi basarabilen yazar. haldaş yazar. haldan anlayan yazar. "ne çok acı var" neyseki acıları paylaşacak güzel insanlar da var. göğüs kafesinin içine umutsuzluk girmesin. yazmak cehennem olsun hayat değil.
"Çünkü aklını yorgun düşürmeyen her insan
İçerisinde
bir gün soğuk ve rutubetli ve gözün
gözü görmediği mahzenlere düşmek
oralarda çürümek korkusu taşır"
»
Alakalı olabilir!
- selimlik
- selim sayak
- selim sadak
- selim nasit
- selim ileri

nedir.Net