sepultura »
1. max cavalera ayrıldıktan sonra fazla havası kalmadı bence. roots un yanında refuse/resist şarkısı da güzeldir.
2. türkçe karşılığı mezar yada mezar taşı olan ispanyolca sozluk ve max cavalera igor cavalera andreas kisser bide biri daha vardı güzel tash grup dağıldı lakin ama max sonra soulfly grubunda başladı.
3. trajik bir sekilde ailesini kaybeden max cavalera nin kafayi yemesi akabinde de soulfly i kurmasi ile tarih olan brezilyali grup.
(bkz: chaos ad)
4. cok saglam sarkıları olan grup. inceden kabile muzigini animsatiyor.
5. max'ın ardından yeni vokal derrik green ile yola devam eden hatta yakınlarda yeni bir albüm çıkaracak olan brezilyalı grup.istanbulda venu yerine daha büyük bir yere gelselerdi daha bi memnun olacaktım ama.*
6. grubun diskografisi:

bestial devastation (1985) *
morbid visions (1986)
schizophrenia (1987)
beneath the remains (1989)
arise (1991)
third world posse (1992)
chaos a d (1993)
roots (1996)
the roots of sepultura (1997)
blood rooted (1997)
against (1998)
nation (2001)
revolusongs (2002) *
roorback (2003)
7. brezilyalı sağlam bi grup.eski vokalisti max cavalera başlı başına bi efsaneydi.
roots bloody roots,attitude,territıry gerçekten grubun sağlam şarkılarıdır.
8. canlı performansi gorulesi grup
9. 23 mart'ta yeni melek'te konser verecek olan grup.

(bkz: aman allahım)
10. max cavalera olmadan da şahane müzik yapabileceklerini 23 mart'ta gösterecek grup.
11. aynı zamanda yeni yazar adayıdır. sözlüğümüze hoş gelmiştir sefalar getirmiştir. bir de galatasaray taraftarı olup hem sepulturasal hem de takımdaş olarak bol entarili sözlük günleri dilerim. *
12. (bkz: ratamahatta)
13. lise caglarinda dinlendiginde insanin kendini en ayricalikli ergen hissetmesini saglayan grup. muzikleri takdire sayandir.
14. bugün taksim yenimelekte bomba gibi bir konser verecek olan grup. orphaned land'den sonra nihayet tekrar müzik dinleyebileceğiz.
15. yeni melek'e geleceğini duyunca dumur olduğum dünyaca ünlü brezilyalı grup...*
16. 23 martta yeni melekte süper bir konser veren grup
kafalarımızın kopmasına neden olmuştur
her ne kadar konserde max calavera'nın eksikliği hissedilse de performansları süperdi
özellikle igor calavera ilerleyen yaşına rağmen sergilediği performansıyla ağzımızın açık kalmasına sebep olmuştur
17. (bkz: sepulyazi)
18. ilk önce hoşgelmiştir sözlüğümüze*sözlükten tanıştığım galatasaraylı yazar.yaşadığı seyleri anlattığında dumur olduğum* yazardaşım.
19. (bkz: sepulnation)
20. bana üşenmeyip aşağıda ki mesajı yazmış nuser * *

o kurnadan bu kurnaya chirkef sicramis
o kurnadan bu kurnaya chirkef sicramis
60 yasindada adilede hanim pek te kartlasmiiiiiiiiiisssssss

sizden ala chirkes olmaz
bey kizi size kalmaaaz
sizden ala chirkef olmaz bey kizi size kalmaaaazzz
haydiiii oradann rukiyede haniiimm agzini yirtariiiiiimmmm haydiiii oradann rukiyede haniiimm agzini yirtariiiiiimmmm
21. (bkz: kaiowas)
22. brezilyalı bir topluluk sepultura... ve tüm dünyaya uzanmış, ismini gittiği, gitmediği her yerde duyurmuş, köklü bir topluluk... sepultura, portekizcede mezar anlamına geliyor, ölüm ve yokoluş gibi konularla uğraşan bir müzik türünün temsilcileri için ipucu niteliğinde bir isim bu... ınce düşünülmüş, tıpkı slayer ya da venom gibi.

1984'te belo horizonte'de igor - max cavalera kardeşlerce kuruldu. paulo jnr. ve üç yıl sonra yerini andreas kisser'e devredecek jairo t. de cavalera kardeşlere eşlik ediyordu. 1985'te yine bir brezilyalı topluluk overdose ile birlikte ilk albüm kaydını yapan sepultura, "bestial devastation" isimli, kaliteden yoksun ve dar bir alanda yayılabilen bu çalışmayla dikkatleri üzerine çekemedi. "morbid visions", ilk solo denemeleri ertesi sene geldi, "schizophrenia" ise bir yıl daha bekledi... ıkisinde de müzik, dinleyene hız, hırs ve sinirlilik hissettiriyordu. bunların kökeni ise topluluk üyelerinin daha önceki yaşantılar ve yaşadıkları yerdeki sosyal sıkıntı ve zayıflıklar idi.

onları farkedip bağrına basan isim ise monte conner oldu, 1989'da yapımcı scott burns ile rio'da kaydedilen "beneath the remains" ile ülke dışına da adımlarını atmış oldular. sacred reich topluluğunun danışmanı gloria bujnowski ile 1990'da çaldıkları dynamo şenliklerinin düzenlendiği hollanda'da tanıştılar. bu tanışma onlar için çok önemliydi, ilişkileri sonucu "schizophrenia" yeniden raflardaki yerini aldı.

avrupa ve amerika'daki başarılara rağmen sepultura kendi yurdu brezilya'yı terketmedi. yine 1990'da rio'da rock şenliklerinde sahne aldılar. 1991'deki "arise" plak şirketlerinin kısa tarihindeki en yüksek satış rakamlarına ulaştı. chaos a.d. çalışmaları, topluluğun kendi müziğine olan yaklaşımının değiştiğini ortaya koyuyordu; sanki punkseverlere de bir kapı açılıyordu. bu tutum özellikle new model army'nin parçası "the hunt"ın yeniden yorumunda öne çıkıyordu.

1994'te cavalera ikinci işinin, alex newport ile nailbomb adı altında yaptığı kayıt çalışmalarının sonuncunda point blank cd'yi yayıma hazırladı. roots, bir doruk olarak görülüyordu. onları, aynı yolları dolanıp durmaktan kurtarıp, yaratmaya yönlendiren bir albüm... brezilya ezgileri de elden geçirilmişti, "ratamahatta" ve kabilesel "itsari"de olduğu gibi. cavalera, 1998'de kendi ismini taşıyan ilk albümü çıkaracak "soulfly"ı kurmak niyetiyle topluluktan ayrıldığında, tam da 1996'da, zirvede hissettikleri ve hissedildikleri o zamanda, sepultura'da etkisi uzun sürecek bir soğuk duşa neden oldu.

amerikalı derrick green onun yerine geldiğinde işler biraz daha yoluna girmş gibi gözüküyordu. 1998'in against albümünde hemen ilk rolünü oynadı. anayurtları brezilya'ya dönen topluluk "nation" çalışmasıyla yeniden yükselişe geçti.

diskografi

2001
nation

1998
against

1997
we are what we are
blood-rooted
roots

1996
third world chaos

1995
refuse/resistepic

1994
chaos a.d.

1993
under siege

1992
arise

1991
dead embryonic cel
arise
schizophrenia

1990
beneath the remains

1989
beneath the remains
schizophrenia

1987
morbid visions/bestial devastation.
23. resmi sitelerinde yeni albümün kayıtlarını tamamlamak üzere olduklarını açıklayan grup. (bkz: dante xxi)
24. haziran ayında bateristini kaybeden * grup (bkz: igor cavalera)
25. +yazı mı tura mı ?
-sepultura

* *
»
Alakalı olabilir!
- sepulyazi
- sepulnation

nedir.Net