silence of the lambs
1. hannibal lecter'ın yanındaki hücredeki adama bütün gece fısıldayıp dilini yutturduğu film. (bkz: anthony hopkins)
2. hala izlememis oldugum film. galiba bunla dalga gecen bi film de yapilmisti sosislerin sessizligi diye.
3. anthony hopkins in ve jodie fosterin oynadigi cok sevdigim korku filmlerinden beri. en son sahnelerden birinde josie foster in o korkmus hali beni cok etkiler gerilim filmleri seviyorsaniz kesinlikle izlemeniz gereken bir film
4. simdiye kadar yapilmis gerilim filmleri arasinda en iyilerden biridir. ayrica devami olarak red dragonve hannibal filimleri cekilmistir.
5. j.foster'ın mükemmel bir oyuncu olduğunu kanıtlayan, gerim gerim gerildiğiniz ve sürekli diken üstünde bir sonraki sahneyi bekleyeceğiniz bir film. yönetmeni jonathan demme, film oskar almıştır ve kitaptan uyarlanmıştır.
6. filmin çekildiği zamana göre mükemmelliğine rağmen kitaptaki etkiyi bırakamaması beni hayal kırıklığına uğratmıştır. ha film daha iyi olabilir miydi, sanmıyorum. - çünkü kitapla aynı etkiyi yaratamaz hiçbir film -
7. jonathan demme'nin yönettiği muazzam gerilim filmi.
en önemli beş oscar'ı birden alan üç filmden biridir... bu ödüller, yanılmıyorsam, şöyledir: en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi senaryo*...
bu ödüllere uzanan diğer iki film: it happened one night ve one flew over the cuckoo s nest'tir..
8. bu akşam http://www.stv.com.tr/ seyredilebilecek film
9. parodi versiyonu için (bkz: silence of the hams)*
10. mükemmel ötesi film diğer serinin en iyi filmi hopkins ustaya bayıldım valla bu filmde .
11. türkçeye "kuzuların sessizliği" olarak çevirilen film.
12. piskopatımızın iki polisi kasaptan aldığı ehliyetle doğradığı film.
13. hannibal lecter*ın hapishane - akıl hastanesi karışımı bir mekanda kapalı olduğu, clarice starling*in cinsel kimlik bunalımı yaşayan ve kadınları öldürüp derilerini yüzen bir seri katilin peşindeki olan fbi ajanı olduğu film. hannibal lecter'dan yardım alarak seri katili yakalamaya çalışır.

film bir üçlemenin ilk çekilen ama ikinci filmidir. bu filmden sonra hannibal, en son da bu iki filmden öncesini anlatan red dragon filmleri çekilmiştir.
ayrıca film: en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu oscarlarını alarak bu beş önemli oscarı alabilen üçüncü film olmuştur.

diğerleri:
(bkz: it happened one night)
(bkz: one flew over the cuckoo's nest)
14. the silence of the lambs / kuzuların sessizliği

başrollerini jodie foster , anthony hopkins ve scott glenn 'in paylaştığı 1991 yapımı jonathan demme filmi. thomas harris'in romanından beyazperdeye uyarlanmıştır.

devam filmleri için
(bkz: hannibal)
(bkz: red dragon)

ayrıca hannibal lecter'ın gözüktüğü ilk film için;
(bkz: manhunter)

-----spoiler içerebilir.-----

hannibal lecter * ; inanılmaz zeki, kibar, kaba insanlardan nefret eden, konuşarak yan hücredeki insanın kendi dilini yemesine sebep olabilecek bir yamyam.

clarice starling * ; işini en iyi şekilde yapan bir fbi ajanı adayı.

jack crawford * ; clarice'in hocası fbi ajanı.

jame 'buffalo bill' gumb * ; 14 beden kızlarları öldürerek derilerini yüzen ve onlardan kendine bir elbise yapan, travesti olmaya meğilli kişi.

starling "buffalo bill" davasında yardımını alabilmek için lecter'a starling'i gönderir. lecter'ın fikirlerine ihtiyaçları vardır. lecter yardımı kabul eder ama herkesin kendi şartları vardır. dava bir senatörün kızına da sıçrayınca işler iyice büyür bu hengame ortamında lecter kaçar. kaçarken iki polisi, bir ambulans dolusu adamı öldürür ve bir de sanatsal eser bırakır. ajan starling, doktorun yönlendirmeleriyle katili bulur.

----- -----

oyunculuklar adına bir şaheserdir. ödüle doymuş bir filmdir.

en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadin oyuncu, en iyi yonetmen ve en iyi senaryo dalında 5 oscarıda alan nadir filmlerden biridir.

afişinde kurukafa şeklindeki simge bir salvador dali eserindendir.
http://posterwire.com/wp-content/images/silence_of_the_lambs.jpg

brooke smith filmdeki catherine rolünden 25 pound kazanmıştır.
Alakalı olabilir!
- silence of the hams
- silence is easy
- silent alarm
- silence must be heard
- silence from afar

nedir.Net