simya
1. simya, alşimi (veya ars chemica) on ikinci asırdan itibaren batıda, basit metalleri altına çevirmek, evrensel şifa ve ölümsüzlük iksiri gibi ortaçağı arayışlar olarak gözükmektedir.
2. ing.alchemy
felsefe taşını elde etmek,değersiz madenleri altına dönüştürmek ve sonsuz hayat iksirini içmek için uğraşan insanların izlediği yol.konseptin yanlış alasılması yüzünden altın arayanların sadece metalden çorba yapması,ölümsüzlük iksiri hazırlayanlarında zehirlenmesiyle son bulan çaba.
3. (bkz: simyacı)
4. kimyanın eski adı
5. doğadaki her maddeyi altına çevirme amacı doğrultusunda ortaya çıkan anlayış
6. modern bir bilim olarak kimyanın tarihsel gelişim sürecindeki önceki adı. başka elementleri altına çevirerek zengin olmayı planlayan kimselerin uğraş vermiş olduğu bu "bilimsi" alan, modern kimya bilgilerinin oluşturduğu karmaşık veri yapısının primitif temelinin atılmasına yardımcı olmuştur.
7. ekonomi ilmi icat edilmemiş olduğu için arzı artan malın değerinin düşeceği hesap edilmeksizin girişilen metamorfik çabanın sonucu olan ilim, irfan.
8. fr (la) alchimie
9. bati avrupa'da simya yerine kullanilan alchemy ve turevleri arapca "al kimia"dan gelmektedir. doga'yi bilimsel sekilde aciklama ihtiyacindan dogan oncu dalgalardandir. ilkel* bilimselligin yani sira felsefi ve ruhani* boyutlari da vardir. metalbilim, tip, astroloji, fizik*, mistisizm, sanat ve isaretler de simyanin kullandigi diger bilimler, inanclar, geleneklerdir.*
10. (bkz: full metal alchemist)
Alakalı olabilir!
- simyaci
- simyager
- simyaci teroristler
- simyanin sinemacisi jim morrison

nedir.Net