sirali fil biblolari
1. matruşka mantığının biraz farklı bir uyarlamasıdır. büyükten küçüğe inen 4-5 adet ufak fil biblosu takımıdır. esas merak konusu olan onca hayvan türü içinde neden sadece filin böyle biblolarının bulunduğudur.
2. ebeveynlerin evlilik yıldönümlerinde hediye amaçlı olarak kullanıldığında bu kadar anlamsız bir biblonun neden yapıldığı sorusuna anlamlı bir cevap bulunabilir. ayrıca geyikli olanları, kaplumbağalı olanları vardır.

ben geyikli olanlardan hediye etmiştim. babam "ne demek istiyorsun" demişti.
3. genellikle beyaz renkte 6-7 adet dalton kardeşler misali dizilmiş boy boy fillerden oluşan biblolardır.. bazı versiyonları boyunlarından birbirine bağlanmış bir bütün olup bazıları da tamamen bağımsız olarak durur büfelerimizde..
4. eve bereket ve para getirmesi içim koyular sürü. ama büyükten küçüğe mi, sağdan sola mı; gidiş yönünü bilmek lazım. mazaallah evin bereketi falan kaçar, aman diyim. ***
5. zaman içinde fireler veren, boy sırası bozulan, en sonunda türünün son örneği bir hayvanmışçasına korumaya alınan tek bir file kadar teker teker kırılan biblo dizisi.
6. en küçüğü kapıya ev kapısına yakın olucak şekilde * dizilmesi gereken biblolardır, böylece eve bereket getirdiklerine inanılır, bu * düşüncenin ilk kimden nerde çıktığı ise merak konusudur **
Alakalı olabilir!
- sira yazilari
- siradisi olmak
- sira sayi sifatlari
- siraselvilerdeki bomba
- siracinin sahidi bozaci

nedir.Net