sirinler
1. (bkz: smurfs)
2. Şirinler yıllardır komünizm propagandası yapmakla suçlanmış,abd'de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır.

bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri, Şirin baba'nın karl marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. herkes aynı şeyi giyiyordur.


Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.


Şirinler çizgi filminin yaratıcısı peyo, sosyalisttir.Şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı. bir tarafta abd diğer tarafta sscb.


sosyalist olan peyo, yaptığı çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist amerika'ya karşı bu yolla propaganda yapmak istemiştir.


Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz. ne kilise, ne havra, ne camii. Şirinler köyünde para kullanan kimseyi gördünüz mü şimdiye kadar hiç? para kullanılmaz evet, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.tembel şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır (tembellik hakkı). Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.


gargamel'in kedisi azman ise (orijinalindeki adı azrail'dir bu kedinin) abd'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder.


ayrıca şirinlerin İngilizce yazılımı smurf'tur, bu da *socialist men under red flag* yani kızıl bayrak altında yaşayan adamlar.


Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, süslü eşcinselliği, güçlü şirin maço erkeği temsil eder.
3. çizeri sosyalist falan olmayan, kendisinin de komünizmle ilgisi olmayan 1958 yapımı, dikkatle bakıldığında soğuk savaş dünyasının kültürel atmosferini yansıtan çiziktirik. Çizgi film olması 80'lere tekabül eder. komünizmle anılması da hem biraz o dönemin militan neo-liberalizmi hem de solun ve devrimcilerin akıl tutulması içinde düşmanlarıyla aynı komünizm tahayyülünü paylaşmasının sonucudur. zaten "komünist" olduğu söylencesini bir takım "amerikan değerleri savunucuları" çıkarmış. (bir ara çıkan "türkiye son sosyalist devlet" geyikleriyle akraba bu söylenceye sahip çıkan bir solun akıl tutulmasının boyutunu siz düşünün artık. Şirine ile feminizm eşleştirmesini bir feministe, süslü ile eşcinsellik eşleştirmesini bir eşcinsele söylerseniz, muhtemelen o kişiye bir daha birşey söyleyemezsiniz. ama işte bir takım solcu arkadaşlar, "devlet baba"nın arkasına orak-çekici koyup avatar yapabiliyor! (pek çok "devrimci program" da aşağı yukarı böyle birşey zaten ya neyse) şöyle de bir yazı var:

"bir bakalım: devlet “baba”dır, her şeyi bilir; toplum erkektir, kadın ise korunası, tek örnek bir çiçek; gözlüklü aydın geveze, işe yaramaz, yanıltıcıdır; sanatçı da bencil ve kendini beğenmiş. bununla da bitmez, katı bir işbölümü sürer şirinlerimizin arasında. sıfatlar isimlere dönüşür; bu isimler bireylerin özelliği haline gelmiş bu katı işbölümü ve rollere dayanır. hepsinin derisinin rengi aynı ve dış dünyaya kapalıdırlar. biz ise ancak uslu bir çocuk olursak görebiliriz şirinleri! Şirinler biraz 20. yüzyılın bir döneminin muhafazakar modernist kapitalizmine, biraz da ister bizimki gibi olsun, ister sosyalizm ya da halk demokrasisi başlığı altında olsun kapitalizme sonradan katılmış devletlerinin kendini anlatma biçimine benzer.

1958 yılında çocukluğunu iki dünya savaşı arasında geçirmiş belçikalı peyo’nun ilk kez 30 yaşında çizdiği Şirinler’i, o zamanın dünyası içinde anlamak gerekir: her iki ucunda da reklam ya da propaganda afişlerini benzer mutlu yüzlere sahip prototiplerin işgal ettiği, çalışkanlığın, toplumsal rollerden ibaret bireysel varoluşun, toplumun “ortak” değerlerinin, üretkenliğin kutsandığı soğuk savaş dünyası içinde. o yıllarda Şirinler, dünyanın her yerinde hakikaten de “şirin” ve masum olandır. daha sonra oğlunun açıklayacağı gibi, peyo’nun “politikayla hiç ilgisi yoktur.” peyo, 18 ve 19. yüzyılların devrimci modernizminin çok uzakta kaldığı, 20. yüzyılın başının siyasal öncüleri ve kültürel avangartlarının iki dünya savaşı ile unutulduğu bir dünyada, 68 paris’ine 10 yıl ve yüzlerce kilometre mesafede çizmiştir Şirinler’i."

"Şirinler, beat kuşağı ve ergen dilli yeni muhalefet" başlıklı yazının bütünü şöyle:

http://selyayincilik.blogspot.com/2011/06/sirinler-beat-kusag-ve-ergen-dilli-yeni.html
Alakalı olabilir!
- sirinevler
- sirinyer
- sirine
- sirinler ligi
- sirinler koyu

nedir.Net