sonata arctica
1. 1996 yılında kurulmuş olan finlandiyalı power metal topluluğudur.

jani liimatainen - gitar
tommy portimo - davul
tony kakko - vokal & klavye
marko paasikoski - bas gitar
henrik klingenberg - klavye

diskografi:
ecliptica
successor (konser)
silence
songs of silence - live in tokyo (konser)
winterheart's guild
2. serbest çağrışım yaptı.
(bkz: soner arica)
3. ahanda bir serbest çağrışım da benden..
(bkz: hyundai sonata)
4. balladlarına bittiim grup*
5. bu grubun en baba balladlari: shy,last drop falls ,talluah,mary lou ... ama dahasi da var ... harika bir grup.yalniz neden sadece ballad yapmazlar anlamam cunki balladlari cok iyi ve diger sarkilari cokta iyi degil hani.
6. bu elemanlardan tonny kakko , 2000 yılı tampere koserinde * beauty and the beast isimli parçada tarja ile düet yapmıştır.
7. still loving you * ve die with your boots on * coverları enfestir.
8. çok kötü olmayan bir fade to black coverları vardır.
9. bilmeyenlerin tekrar tekrar soner arıca olarak okunabilecekleri grup.*
10. * die with your boots on
* black sheep
* i want out
* replica
* the wind beneath my wings
* wolf and raven
* tallulah
* shy
* fullmoon
* still loving you
* silver tongue
parçaları kesinle dinlenmesi gereken şarkılarıdır,
ilk dinleyişte olsa bile sevmemek imkansıza yakındır.
11. the cage adlı sizi bir şarkıya bir baterinin ne kadar iyi uyum sağlayabileceği ve ne kadar yakışabileceğini bir daha düşündüren, shy gibi ilk dinlediğinizde hızınızı alamayıp 17 kez daha dinleyebileceğiniz şarkılara sahip; ayrıca scorpions tarafından hayat verilen mükemmel şarkı "still loving you"ya yaptıkları harika cover ile bizi kendilerine bağlayan muhteşem grup.canlandırır,yeniler,biraz üzer sonra neşelendirir ama asla sıkmaz! her gün yeterli dozda alınması tavsiye edilir
12. stratovarius un izlerini fazlasıyla taşıyan gruptur. ilk şarkıları, o kadar benzer ki stratovarius a ayırt etmek zor olur. sonradan kendilerine göre bir tarz yakalamışlar gerçi şarkılarda.
grup elemanlarına baktığınızda adamların favorileri stratovarius un grup elemanları olursa bu etkileşim de doğal sanırım.
sonuçta power veya speed dinleyenler için mükemmel bir seçimdir. sadece bir kaç şarkısı için değil tüm şarkıları için sevilebilir. müzik işte budur kısaca..
i want out ancak bu kadar güzel hale getirilebilir..
13. son albümlerinin adı reckoning nighttır, eski albümleri aratır.
14. kanımca gayet güzel bir fade to black coverları vardır. ki, "now he's gone" kısmında coşar vokal.
15. shy, tallulah, the power of one, replica, the end of this chapter gibi süper sarkilarin sahibi grup.. özellikle shy parçasini dinlerken insan gözlerini kapattiginda huzur bulur, farkli yerlere sürükleniverir...
16. finlandiya kökenli*, nightwish'in kankası grup. stratovarius ve rhapsody'yle de turneleri dolayısıyla bayağı gezmişlerdir.
isminin anlamına gelince:
sonata: bir veya daha fazla enstruman için yazılmış beste.
arctica: iskandinavya'nın buz kaplı topraklara sahip kuzey bölümleri.
güzel şarkıları için: revontulet, tallulah, ain t your fairytale, vb.
17. japonya' da yadsınamayacak derecede fanı olan power metal gruplarından biri.
18. still loving you ve fade to black coverı fena değildir bu grubun. lâkin grubun kendi şarkıları da pek güzeldir. ecliptica ve successor de en iyi albümleridir.
19. finlandiyalılar bu metal işini biliyor...
(bkz: http://www.sonataarctica.info/)
20. (bkz: zonata)
21. yeni jenerasyon power metal gruplarından biri*,ve tabiki diğer fin gruplarına oldukça benziyor.** ama genede güzel şarkıları vardır dinlenir
22. emule'den still loving you isimli scorpions parçasını aratırken karşıma çıkan, madem böyle bir cover var diyip hemen indirdiğim, daha sonra çok hoşuma gidince sonata arctica olarak aratarak metallica'nın fade to black isimli parçasını'da hoş bir şekilde coverladığını öğrendiğim grup. şiddetle dinlenmesi tavsiye edilir.
23. 2004 isveç konseri kayıtlarından sonra p2p programlarından hiçbir parçası bulunamayan finli grup.stratavorius sonata'nın alt grubu olduktan sonra duyulmuştur.grubun vokalisti tony kakko inişli çıkışlı vokal yapmayı seven biri olmasıyla birlikte bu işi gayet iyide üstlenir.bu arada metallica'nın fade to black'ini muhteşem coverlamış olan gruptur.
Alakalı olabilir!
- sonar arastirma
- sonatin
- sonat
- sonar
- sonat lied

nedir.Net