sozlugumuze yapilan haksizliklar
1. gerçek sözlükçülerde görmediğimiz,sabırsızlık durumları.sanki ilk fırsatta satmaya hazır olmalarının hissedilmesi.
2. zibidi sözlügün hacklenmesinden bizim sorumlu oldugumuz ortaya atıldı, kat'i suretle ilgimiz olmamasına ragmen,savunmamız pek göz önüne alınmadı,buda böyle bir haksızlık
3. eksi sozluge girip basliga 'kral sozluk' yazdiginizda onunuze gelecek olan soz dizisi...
4. eksi sozluk yazarlari tarafindan korku ve caresizlik halinde yapilan dozu kacik elestiriler butunu.
5. kimseye yakışmadığını düşündüğüm hareket,davranış biçimi,içgüdüsel yönelim.
6. hiç yapılmaması gereken, sahalarda görmek istemediğimiz hareketler bütünü.(bkz: kavgalar olmasın insanlar ölmesin)
7. sozlukteki 2 taraftar grubunun birbiriyle basliklar acarak atismasi
8. sözlüğümüze ne kadar güzel bir kelimedir öyle
hangi çılgın sözlüğümüze haksızlık yapacakmış şaşarım
gerekirse (bkz: çekeriz emaneti sikeriz adaleti) (bkz: sözlüğe kalkan eller kırılsın)
9. gerçekten haksızlık olup olmadığını bilemediğim eleştirilerdir bunlar.

gelin bir de iğneyi kendimize batıralım, nasıl sesler çıkacak:

sadece bu başlıkta şu ana kadar girilmiş maddelere bakıyorum da kimse kusura bakmasın; elle tutulur, doyurucu tek bir savunma bile yok. şuncacık yere bir şeyler yazarken biraz daha titizlenip, daha doyurucu metinler kazandırmak varken; "yapılan haksızlıklara" karşı getilimiş adam akıllı, argümanları, kanıtları ve iddiaları yerinde tek bir savunma bile görmek mümkün değil.

yine aynı şekilde bir çok kez oturup özene bezene yazılmış bir maddeyle başlayan bir başlığın altında espri düzeyi vasatın üzerine çıkmayan bkz'lar; sırf yazmış olmak için yazılmış formata uygun lakin manasız maddeler görmüyor musunuz?

şu koca sözlükte belki binlerce madde var ama bunların ne kadar bir paragraftan; hatta bırakın paragrafı tek bir cümleden uzun? ha elbette kısa yazarak meramını anlatmak daha büyük ustalık ister ama tek cümlelik; "benim de bir entryim olsun" mantalitesiyle girilmiş ne girene ne de okuyana hiçbir şey kazandırmayan cümle-entryler yine kimse kusura bakmasın; meramını anlatmaktan çok uzak gözüküyor.

valla kusura bakmayın ama okuduğum adam gibi bir maddeden sonra onu takip eden "ehu, huhu, kah kah kih koh" türü entryter varolmaya devam ettiği müddetçe insanların bu sözlük hakkında atıp tutmasını da çok garip karşılamamak gerekiyor.

"haksızlık" diye nitelendirilen şeyleri dinleyip anlayıp kendimize ona göre çeki düzen vermeye kalkarsak kimse haksızlık yapmaz zaten. insanların sizi eleştirmesini istemiyorsanız bu eleştirilere de fırsat vermemelisiniz.
10. bir çoğunun haksızlık değil de "yerinde birer eleştiri" olduğu "alister crowley" nickli yazarın "okuduğumu anlamak mecburiyetinde dahi değilim, getirilen her olumsuz eleştiriyi saldırı telakki ederim" içerikli metninden anlaşılabilir.

oturup uzun uzun nedir.net'in dertlerinden, bazı aksaklıklarından dem vurduğum; bir çok başlığın "doyurucu olmaktan uzak" cümlelerle işgal edildiğini iddia ettiğim bir entry^den sonra bakınız ne yazmış beyefendi:

"yukarıda girilen entryden sonra 'zırva nın sağında daha kötü bir niteleme yok mu?' diye düşündüğüm başlık.
(bkz: meydan larousse yazar adaylarindan budur)"

şimdi gelin inceleyelim:

1. eğer ben yazdığımı silersem ne olacak bu entry? oturup hiç düşünmeden yukarıdaki entrylere referans vermenin çok makul olduğu iddia edilemez herhalde?

2. yine aynı şekilde entryt başlığın içeriğini değil kendisini tanımlıyor. "x yaptığım başlık", "x olan başlık" gibi entrylerin, örneğin ekşi sözlükte neden hemen silindiğini hiç merak ettiniz mi? ben cevap vereyim: çöplük yaratıyorlar ve sonsuza kadar uzatılabilirler.

3. kinayeli bir bkz verilerek oldukça düşük seviyeli bir sözde ironi'yle budur isimli sözlük yazarıyla da dalga geçilmiş ama gönül isterdi ki "alister crowley" (ki sanırım aleister crowley demek istiyor) kişisi bir de şu "ara" butonuna basıp şu "budur" fakirinin neler yazdığını bir okusun.

daha önce yazılanları tekrar etmek manasız ama bir kez yazınca anlaşılmıyor demek ki:

"haksızlık" diye nitelendirilen şeyleri dinleyip anlayıp kendimize ona göre çeki düzen vermeye kalkarsak kimse haksızlık yapmaz zaten. insanların sizi eleştirmesini istemiyorsanız bu eleştirilere de fırsat vermemelisiniz.

ama bazıları hala üçüncü şahıslara hiçbir şey ifade etmeyecek laf yarışlarına (ha ha hem de kiminle!) girmeye kalkıyor, "şu kelime hazinemi geliştireyim, daha güzel yazmaya çalışayım" demek yerine "onu düşündüğüm başlık", "bunu dedirten başlık" gibi cümlelerle çöplük yaratmaya devam ediyorsa nedir.net de gerek kendi içinde gerekse dışarıda sert eleştirilere maruz kalmaya hazır olmak durumundadır.

eleştirilere: "hiç bile hiç bile!" diye tepki vermek yerine eleştirileri anlamaya çalışmalı, bu eleştirilere mahal vermemelisiniz. kendi yazdıklarınız her şeye rağmen sizi memnun ediyorsa da bu yazdıklarınızın vasatın altında olabileceği gerçeğini değiştirmez ve sadece sizin az ya da anlamadan okuyan bir insan olduğunuzu gösterir.

herkes didinip daha güzel yazsın, o zaman da "haksızlık" yaparlarsa tamam, sizinle beraberim. ama "bizim sözlüğün adı daha güzel, bizim sözlüğün şusu daha şahane bi kerem", "asıl sen kendine bak" türünden entryleri eleştirmek de benim hakkımdır. zırva'dan daha kötü bir niteleme yok mu diye feveran etmek yerine yazılanı anlamaya çalışmak gerekir. tabii "okuyan yazandan arif gerek"
11. taklit deniyor, üzülüyorum.. math karde$im oturmu$ kodlamı$.. insanlar gelmi$ emeğini vermi$ler buraya yazı yazmı$lar.. moderatoru, admini, yazari arkada$, karde$ olmu$.. ortaya deği$ik tatlar çıkmı$.. e nerede bunun taklidi?
12. kötü bir durum.ekşi sözlük te kral sozluk diye aratıldığında okuduklarımı gerçekten sindiremiyorum.ekşi sözlük te yazarsın ve kendinle çelişiyorsun.bi kere clon kelimesi kullanıldığında, kullanan kişinin verdiği anlama göre farklılıklar gösterir.

1-bu site emek verilerek yazarıyla, okuruyla sahibiyle yaratılmış ve yükselmeye devam eden bir sözlüktür.

2-ssg nin sözlük oluşumunu yaratırken populer olayım insanlar bana tanrı, peygamber desin(son derece yalaka bir durum) amacıyla yarattığını sanmıyorum aksine okumak, yazmak kültür bilgi sahibi olmak ve insanların düşüncelerinin paylaşılması isteğidir ve buna paralel olarak ekşi sözlük alternatif eri en azından nedir net, okumak, yazmak kültür bilgi sahibi olmak ve insanlarla düşünce fikir paylaşılmak adına son derece de kuralları olan güzel bir sitedir.

3-ekşi sözlük te yazar olmuşsun ve neden böyle oluşumlara karşı çıkarsın bu benim kafamda bir soru işareti.kıskanmak olamaz yada ssg yalakalığı da olmaz diye umuyorum.

4-umarım insalar böyle oluşumlara kaliteli olduğu sürece destek verir yada en azından bu konu hakkında yorum yapmaz ki bizde okuyalım yazalım.
Alakalı olabilir!
- sozluge emirler yagdiran basliklar
- sozlugu allahsizlikla suclamak
- sozlukte ilhamsizlik
- sozluge asilan dallama
- sozlukte yalnizlik

nedir.Net