star wars »
1. çocukluğumdan beri içinde olmayı tercihen bir jedi olmayı hayal ettiğim sanal evren. temel olarak film ve kitaplarında gücün iyi ve kötü yanının evrendeki mücadelesini anlatır; yalnız filmelerini izleyen pek çok kişi tarafından sadece bir film olarak görülen starwars diğerleri için oyunları, kitapları ve diğer unuttuğum herşeyi ile yüzüklerin efendisi evreninden çok daha geniş bir evrendir.
2. lucas ın sahip olduğu filmcilik şirketinin yapmış olduğu filmler dizisi.efsaneye göre lucas ilk filmi tuvalette yazmış ve bu beğenilince devamı çekilmiştir.
3. star wars episode 3 "a jedi's worst dream" 2005'te gosterime girip alti filmlik seriyi tamamliyacaktir. bence gelmis gecmis en guzel fantastik-bilimkurgu filmidir...
4. (bkz: yildiz savaslari)
5. george lucas 1977 de yarattığı günümüzde de hala devam eden efsane. çekildiği yıldan bu yana hem bilim kurgu sinemasını hem de popüler kültürü etkileyen star wars bugün hala etkisini korumakta. darth vader, obi-wan kenobi, luke skywalker, leia organa, han solo, chewbacca, anakin skywalker, pame amidala, ve daha nice karakterleri içinde barındıran her yeni bölümüyle hem özel efekt endüstrisinde devrimler yaratan hem de bir çok mitoloji, dinler taihi, western gibi öğelerle beslenen bir fenomen. tamamiyle bir kapitalizm simgesi ve tüketim toplumumnun bir numaralı sembolü. süper bilgisayar oyunlarının ve fantazi dünyasının kaynağı. asla vaz geçemeyeceğim film serileri. bir yaşam tarzı, karizma emsali, yazıp yazıp bitirememek falan filan..
6. hayal gücümüzü körükleyen, küçücük yaşta evren konseptini kavramamızı sağlayan ve bu şekilde şimdiki pokemon çocukları gibi sipastik olmamızı engellemiş olan bilimkurgu eseri.
7. (bkz: a new hope)
(bkz: empire strikes back)
(bkz: return of the jedi)
(bkz: attack of the clones)
(bkz: the phantom menace)

episode ları çekilen ancak üçüncü filmi hala çekilmeyen bir efsane.
8. star wars serisinin ilk çekilen filmi,sıralamada dördüncü episode olur kendisi.
9. leianın gezegeninin ilk death star tarafından parça pinçik edildiği, luke'un babasının eski bir jedi olduğunu öğrendiği, ben kenobinin amcası ve halası ölen luke'u alıp adam ettiği star wars episode'u
10. (bkz: mind trick)
11. babamın ölmeden bir kaç gün önce oyuncaklarını alması ile hislenip daha da çok sevdiğim artık efsane haline gelmiş film topluluğu
12. i am a jedi as my father before me....
yoda'yla turgay şeren benzerliği de dikkat çekmektedir...
13. (bkz: swg)
14. 1) başrollerinde iki teneke kutunun rol aldığı hiper galaktik laurel-hardy çeşitlemesi olarak yaratılması öngörülmüş fakat son saniyede kurtarılmış hakkında uzun uzun kitaplar yazılmış, içinde westernlerden müzikallere kadar bir çok janrdan örnekler barındıran şaheser.
2) g.lucas'ın 2-3-4-5 ve 6 yönetmenlik denemesi (1 için (bkz: american grafitti) ).
3) yapıldığı sene sinema eleştirmenlerinin kafasında kafes taşıyan kadınları kimse seyretmez dedikleri için rezil oldukları film.
4) 15 milyon dolar maliyet ile amerikan film endüstrisini yeniden hareketlendiren üçleme ve/veya altılama.
5) bilim kurguya ilgi duyanların tanışmamış olması durumunda eziklik hissetmeleri gereken film.
15. hayranlari tarafindan * efsanelestirilen, bir yasam felsefesi haline getirilen, bugune kadar yapilmis en iyi filmler serisi.
episode vi: (bkz: a new hope) (1977)
episode v: (bkz: the empire strikes back) (1980)
episode vi: (bkz: return of the jedi) (1983)
episode i: (bkz: the phatom menage) (1999)
episode ii: (bkz: attack of the clones) (2002)
episode iii: (bkz: revenge of the sith) (2005)
(bkz: darth vader)
(bkz: luke skywalker)
(bkz: obi wan kenobi)
(bkz: han solo)
(bkz: prenses leia)
(bkz: chewbacca)
(bkz: r2 d2)
(bkz: c 3po)
(bkz: yoda)
(bkz: anakin skywalker)
(bkz: darth maul)
(bkz: jedi)
(bkz: isin kilici)
(bkz: bobba fett)
(bkz: sith)
http://www.starwars.gen.tr
http://www.starwars.com
16. starwars efsanesinin ilk filmi. bu filmde daha toy olan luke skywalker ile ben kenobi yani obi-wan kenobi'nin karsilasmasini, daha sonra luke un asi guclerin yeni kurtaricisi olmasini, obi-wan kenobi ile darth vader'in kapismasini, olum yildizinin gezegeni patlatabilecegini, han solo'nun ne kadar geyik bir insan olabilecegini, gorebiliriz.

detayli konusu icin:
http://www.starwars.gen.tr/starwars.asp?swtr=bolum4
17. abd'nin 1970 lerin ortalarina dogru uygulamaya koydugu savas plani.
18. (bkz: stop wars)*
19. (bkz: may the force be with you)*
20. bu filmde, beni en çok etkileyen replik nedense vader' ın luke' la kapışırken -hatta farklı sahnelerde toplam iki kere olmalı-"obi wan has taught you well" demesidir. tabii bir de, " the force is with you young skywalker but you' re not a jedi yet(burası vurgulu)"...
21. efsanenin başladığı yer; obi-wan'a olan hayranlığımızı sağlayan bölüm.
22. (bkz: star wars cantina)
23. http://www.lucasarts.com/ep3/ den yeni filmin 3 üncü bölümün oyununun trailer ı seyredilebilir.
24. -you are not a jedi yet young skywalker..join us or die
25. bu filmin hayranlari film gelmeden haftalar once cadirlarini alarak sinema salonlarinin onune koguslanirlar.
»
Alakalı olabilir!
- stars war
- star wars kid
- starwars com
- star wars turk
- starres

nedir.Net