sumerbank
4. kocaeli'nin hereke beldesinde 1850 yılında kuruldu . kumaş fabrikası olarak hizmet verirken daha sonra tüm dünyaca tanınacak olan hereke halıları'nı üretti. eski başbakanlardan prof. dr. tansu Çillerin özelleştirme uygulamalarından nasibini aldı ve 1996 yılında özel sektöre devredildi.
http://www.yol-is.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=199
3. adı bile kalmamış eski kumaş ve giyim kiti. uzun süre devlet kurumlarına giyim ve nevresim takımları falan yapmıştır. bakırköy-zeytinburnu arasındaki fabrikası yıkım halindedir.

alakalı (bkz: nazilli basması)
2. "sümerbank, tüzel kişiliği ve özel kanununda belirtilen sınırlar içinde muhtariyeti olan, sorumluluğu sermayesiyle sınırlı; sermayesinin tamamı devlete ait, iktisadi alanda ticari esaslara göre faaliyet göstermek üzere, özel hukuka tabi şekilde sanayi bakanlığına bağlı, İktisadi devlet teşekkülü olarak 1933 yılında kuruldu. o dönem verimlilik ve karlılık ilkelerini göz önünde tutarak, imalat sanayii kurdu, işletmecilik, sınai mamullerini pazarlama, bankacılık işleriyle meşgul oldu"

alıntıdır.
1. cumhuriyet döneminde * ilk kurulan kamu bankalarından birisidir. uzun süre hiçbir numarası olmadan kadük bir kamu bankası olarak kalmış, 1988 de hayyam garipoğluna satılmıştır. hayyam garipoğlu ise bankayı batırmış, banka 1999 yılında tmsf ye geçmiştir. uzatmayalım * banka şu anda yoktur, bayındırbank çatısı altında eritilmiştir.
Alakalı olabilir!
- sumeyra
- sumerbank poseti
- sumer
- sumen
- sumerbank pijamasi

nedir.Net