sunnet »
1. oglan cocuklarinin erkeklige adim attiklari olay.
2. hz.muhammed (s.a.v.) peygamberimizin yapmis oldugu ve müslümanlar tarafindan örnek alinmasi gereken davranislar
3. yol anlamına gelir.
bir hadis-i serifte buyurulmustur ki ; "kim İslâmda bir sünnet-i hasene çıkarırsa [güzel bir çığır açarsa], onun ve onunla amel edenlerin sevâbı kadar sevap alır. amel edenlerin sevâbından da hiç bir şey eksilmez. kim de sünnet-i seyyie çıkarırsa [kötü bir çığır açarsa] onun ve onunla amel edenlerin günahı kadar günah kazanır. amel edenlerin günahından da hiç bir şey eksilmez."
"sünnetullah", "sünnet-i resûlillah" kelimelerinde de "sünnet" kelimesi "yol" mânâsındadır.
birde İslâmiyyet, anlamına da gelir.
hadis-i seriflerde buyurulmustur ki; "peygamberinizin sünnetini terk ederseniz kâfir olursunuz." "sünnetimi terk edene, şefâatim haram oldu."
4. sünnet-i seniyye de denir.
5. penisin ucundaki deriyi ameliyatla almak
6. (bkz: sünnet düğünü)
7. yahudiler tarafından da dini bir gereklilik olarak uygulanmakta olan fazlalığı kestirme işlemi.. sağlık açısından faydalarını gören tıpçıların önerileriyle kimi hristiyanların da yaptırdığı söylenir..
8. gençlerin önünü kesen müessese.
9. (bkz: kestirip atmak)
10. kesinlikle doğar doğmaz, ya da yeni doğmuş bebeğe yapılması gereken eylem, çocuk bilinçli hale geldikten sonra yapılması hem çocuk hem de aile için ızdırap olmaktadır. (fakat bu sefer de bebeğe altın gibi kendisi için uzun süre önemi olmayacak hediyeler gelir)
11. (bkz: sonnet)
12. (bkz: kesilmesin istiyorum)
13. (bkz: ucundan azıcık)
14. erkek adamın ucunda kesik olur
15. sünnet derisinin alınmasının penisi daha duyarlı hale getirip * cinsel ilişki esnasında hazzı artırdığı söylenir.
16. porno filmde oynayan erkeklerinde yaptırdığı ameliyat.
17. erkek cocuklarina has bir etkinlik.
18. peygamber efendimizin (s.a.v) yapılmasını övdüğü, yahut devam üzere kendisinin yaptığı veyahut yapıılırken görüp de mani olmadığı şeylere denir..sünnet iki çeşittir:
sünnet-i müekkede: peygamber efendimizin (s.a.v) devamlı yaptıkları, pek az terkettikleri kuvvetli sünnetlerdir. ezân okumak, cema'atle namaz kılmak gibi.
sünnet-i gayrı müekkede: peygamber efendimizin (s.a.v) , ibadet maksadı ile ara sıra terkederek yaptıklarıdır..ikindi ve yatsı namazlarının dört rek'atlık ilk sünnetleri böyledir..
19. hava kurban için boğucu ve karanlıktır. günün ilk ışıldayan saatleri acı gerçeğe yaklaşılan bir zaman dilimini müjdelemektedir. bu güne kadar "balta" muhabbetleri kişinin psikolojisini bozmakta ve her saniye çükünü istemdışı bir biçimde uyuşturmaktadır. Öğle yemeği yenmez, hele içinde et varsa.etraftaki süsler tarihin başlangıcındaki kurban ediliş törenlerini anımsatmakta ve ürküntü vermektedir. beklenen an gelir,paldır küldür yıkılır bulutlar gökyüzünde anlaşılmaz bir heybet ,o eski, o eski heyecan ölür, an gelir biter muhabbet,şarkılar susar heves kalmaz, şataraban ölür
20. (bkz: oldu da bitti masallah)
21. ing. circumcision
22. yahudiler'de de dini zorunluluk olan, penis başının traşlanması hadisesi. sünnetin faydalı da, zararlı da olduğuna dair bazı iddialar vardır ve incelenmelidir.
çocuğun büyüme çağında sünnet edilmesi bir takım psikolojik zararlara yol açabilir. yahudiler'de sünnet 7 günlükken yapılır ve bebek bunun bilincinde olmaz. *
23. tüm dünyada bulaşıcı cinsel hastalıklardan korunmak amacıyla yapılan küçük çaplı operasyon.
24. az seks,Çok iş mantığında yapılan bir cerrahi işlem,erojen bölgenin kesilip atılmasıyla cinsel hazzın azaltılıp sadece neslin devamını sağlamak amacıyla yaplan işlem.sağlık için iyi olduğu görüşleri son yapılan araştırmalarda tamamen ortadan kalktı,öyleki tersine döndü,şöyle ki : afrikada yapılan araştırmada sünnet olan erkeklerin sünnetsiz erkeklere göre hiv virüsünü kapmaya daha açık.keza 1934 yılında sünnetin yasaklanması türkiyede meclis gündemine bile taşınmış,mısır'da toplanan islam alimleri ise sünnetin süregelen bir yahudi geleneği olduğu konusunda fikirbirliğine varmışlardır.dahası sünnetin rutin olarak uygulandığı son kalan abdde sünnet derilerinin kozmetik ve tıp sektöründe kullanıldığı ve hastanelerin bundan büyük rant sağladığı bilinmekte ve gene abdde %70 olan sünnet oranı bugünlerde %30lara kadar düşmüştür.sizce de bir yanlışlık yok mu bu işte?
p.s: nil gün ' de bu konu hakkında bir kitap yazmış...
(bkz: bir hrıstiyan misyoneri olarak pesimist)**
25. *(bkz: sunnetsiz)
»
Alakalı olabilir!
- sunnetci
- sunnet 81
- sunnetsiz
- sunnet golu
- sunnet donu

nedir.Net