syd barrett »
1. pink floyd`un 1960`li yillardaki kurucu üyesi, gitaristi, bestecisi ve vokalisti nam i diger crazy diamond. pink floyd kurulduğunda, kadrosu vokal ve gitarda syd barrett, basta roger waters, klavyede richard wright ve davulda nick mason'dan oluşmaktaydı. İlk pink floyd albümü "the piper at the gates of dawn" 1967 yılında yayınlandı. saykodelik müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri sayılan bu albümdeki bestelerde syd barrett imzası görülmekteydi. İlk albümden sonra, grubun kurucusu syd barrett, psikolojik sorunları oldugu gerekçesiyle gruptan kovuldu * ve yerine david gilmour gruba dahil edildi. syd barrett ayni zamanda bir ressamdi ama yogun acid * kullanimi sonunda gruptan uzaklasti. su anda resim yaparak ve yazi yazarak vakit geciren barrett, insülin ignelerini düzenli yapmadigi icin sik sik seker komasina girmektedir.
2. pink floyd gibi bir grubu kurduktan sonra terkeden ve herşeyden elini eteğini çekmiş olan gelmiş geçmiş en müzisyenlerden biri
3. 40 yıl önce bile muhteşem yakışıklı olan
şimdi bile kendisi gibisi bulunmayan...
nacizane güzellik**
4. kendisine yazılmış şarkılar mevcuttur. bildiğim kadarıyla grup* resmi bir şey söylemese de shine on you crazy diamond ve wish you were here onun içindir. hakkını verdiklerine gönülden inanıyorum.
5. zihnin ucundaki kavalcı.

wish you were here albüm olarak kendisine adanmıştır.

asıl adı roger keith barrett'tır
6. pink floyd u sıradan bir blues grubundan rock tarihinin en büyük grubuna dönüştüren deha. ne yazık ki müzik endüstrisi onu yuttu, geriye ise bir efsane kaldı. wish you were here albümü ona adandı, ve rivayetlere göre albümün tanıtım çekimlerinde kel, göbekli kimsenin tanımadığı bir adam da vardı.bazı fotoğrafların arka planın da görülen bu kel adam dikkat edildiği zaman fark edilebileceği üzere syd'di.

grup elemanlarının sigara alıp gelicez diyerekten onu evde bırakıp, konsere gittikleri adam.

syd öyle kötü bir haldeydi ki konsere çıkıyor ve dakikalarca aynı akoru basıyordu, önce onun gitarının sesini kısmaya başladık, daha sonra konserlere onsuz çıkmaya başladık, çok üzüntü vericiydi ama o gözlerimizin önünde eriyip bitiyordu. diyecekti roger waters onun için.
7. uçurumun kenarındayken aşağıya bakmak yerine yukarı yıldızlara bakıp eğlenen adam seni anıyoruz syd özlüyoruz.
8. ayakta alkışlanacak, müziğin müzik olduğu zamanlardaki efsane isim...
9. 1970de ilk solo çalismasi the madcap laughs i piyasaya sürmüstür. albümün yarisi roger waters ve david gilmour diger yarisi da harvest records tarafindan kaydedilmistir. nerdeyse ilki kadar iyi olan ikinci solo albümü barrett ta da rick wright ve david gilmour ona eslik etmistir.
10. neden live 8'te çikmadi o lanet sahneye diye düsünüp düsünüp sinirlendigim taptigim inziva'da olan melek.
11. maç olduğu günler, kasaba sokakları boşaldığında şehre inip yağlı boya ve keten yağı alıp kimseye görünmeden evine döndüğüne ve birgün gerçekten öldüğünde evinden çıkan resimlerle büyük bir sergi açılıp tablolarının açık arttırmayla satılacağına inandığım tapılası elmas*.
biraz da link var burda:
http://www.sydbarrett.org/
http://www.sydbarrett.net/
http://www.pink-floyd.org/barrett/
http://www.eskimochain.co.uk/
http://www.sydbarrett.it/
12. http://www.pink-floyd.org/...d_img/expressnov2001.jpg

çocuk ruhlu psychedelic tanrısı, parlamaya devam et.
13. müziği bıraktıktan *sonra kendi halinde yaşamaya başladığı sıralarda; vurdumduymazlığı ve çekingen görünümünden dolayı, bazı insanlar syd in, asperger sendromundan mustarip olduğunu düşünüyorlarmış. baktığı tavşan ve kedileri beslemeyi unutması da bu düşüncelerini desteklemiştir büyük ihtimalle. bu arada bozuk para koleksiyonu yapıyor bir yandan da yemek pişirmeyi öreniyormuş.
1991de yayılan ya da yaydığı "syd öldü!" haberleri nedeniyle bütün eski günlüklerini ve sanat kitaplarını yok etmiş*. sonra da tüm zamanını düşüncelerini yazmaya ve çizmeye ayırmış ama hepsini mükemmel olmadıkları için yakıyomuş. ve bazen, obsesif hayranları arka bahçesinde çalıştığı masanın üstünden fırçalarını çaldıkları için eserleri yarım kalıyormuş.
1998de diabet teşhisi koymuşlar syde. tedavi için uygulaması gereken diete nadiren sadık kalıyormuş. görme duyusu azalmaya başlamış ve ilaçlarını pek kullanmadığı için körlükten şans eseri kurtulmuş.
2001 kırismısında kız kardeşine bir tablo yollamış, 2002 de doğum günü için kız kardeşi de ona, the stones ve klasik bestecileri dinlemeyi çok sevdiği için, yeni bir müzik seti yollamış.
14. gerçek adı roger keith barrettdır.6 ocak 1946 da ingiltere* de doğmuştur. 2 abisi ve rosemary adında bir kız kardeşi vardır.
12 yaşında babasını kaybetmiştir.
ilk enstrumanı ukelele* dir. 12 yaşında ikinci enstrumanı olan banjo almıştır.
bir sene sonra cok ucuz bir klasik gitar almıştır. arkadaşlarından aldığı gitar eğitimi kitaplarıyla gitarı sökmeye başlar.
15 yaşında ilk elektro gitarını alır ve kendi yapımı bir amplifikatörle kullanmaya başlar ve ilk defa partilerde çalan geoff mott and the mottoes grubuna katılır.
16sından sonra bi kaç yıl gruplarla çalmaz.
the hollering blues adlı gruba katıldığında kendine 12 telli gitar ve bass gitar alır.
daha sonra londraya gitmeye karar verir.
londra da roger waters, nick mason ve richard wright isimli kişilerle tanışır kaynaşır ve kendilerine the pink floyd demeye başlamışlardır...
15. gizemli olması, merak edilmesi hala özlenmesi..vs pink floyd'un efsaneleşmesiyle orantılıdır ve doğal olarak sonucudur.. büyütülecek bir tarafı yoktur bence***
16. an itibariyle öldügü hakkında dedikodular dolaşan pink floyd'un kurucusu çılgın elması.
17. ölüp ölmediği hakkında net bir bilgi hala bulunamamıştır fakat dünya üzerinde 23'5 milyon kişi onu yaşatmakta olduğu bir gerçektir her 6 saniyede bir dünya üzerinde bir syd barrett şarkısı çalmaktadır.
18. dünyanin en iyi müzisyenlerinden biri olmasa bile en orijinallerinden(bkz: orjinal) biri oldugu kesin olan crazy diamond.*
19. pink floyd'a ismini veren syd barrett..

syd.. inanın, kelimeler kifayetsiz kalıyor şu an..
syd barrett, 7 temmuz günü aramızdan ayrıldı.. ya da kendi dünyasından ayrıldı. aramızda da değildi pek..

rest in peace, syd.. *
20. geçirdiği şeker koması sebebiyle aramızdan ayrılmış efsane insan. wish you were here nidalarıyla anacağımız yüce kişilik. tüm floydianların başı sağolsun
21. efsane davulcu,müzik adamı.. 7 temmuzda aramızdan ayrıldı..
bütün müzik severlerin başı saolsun..
rest in peace.. syd..
22. günlerce suratımdan atamayacağım bir üzgün smileyin nedeni. roger waters konserinde shine on you crazy diamond çalarken arkada resmi belirdiğinde on binden fazla adamı titreten, dahilik ile delilik arasındaki o sevimli ince çizgide yürüyorken ayağı kayan ve bir daha da kalkamayan yüce insan.
23. ölüm haberini gördüğümde hemen açtım shine on you crazy diamond ı dinledim, anladım ki o asla ölmeyecek.*
24. her dahi gibi olumu yenmenin yontemini bulmus sadece bedenini kurtarmayı becerememis insan
shine on us crazy diamond
wish you were here
25. o artık aramızda değil. yaşarken de aramızda olmayı çok istemiyordu gerçi. bundan dolayıydı belki uyuşturucuyla yakın ilişkisi. fakat her ne istediyse de, dünyaya geldiği bu düzende müzik için, özellikle de rock müzik için çok şey yaparak efsane oldu. çocuklarımız tarih sayfalarını karıştırıken, 1965 yılı açıldığında kocaman bir pink floyd efsanesi yazısı yanında syd barrett'ın uçuk resmini görecekler. ve wish you were here diyecekler...
»
Alakalı olabilir!

nedir.Net