tac mahal
8. buray'ın çok güzel bir şarkısı. bence son zamanlardaki en iyi slowlardan. sözleri şu anki ruh halimi anlatıyor. ben yazsam bu kadar olurdu!
olamayanlarınıza gelsin...
7. tac mahal, hindistan türk İmparatorluğu'nun timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah cihan (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan hindistan'ın agra şehrinde, jumna nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi ercümend banu'nun (mümtaz banu) ölümü üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır.
yapının mimarları, mimar sinan'ın talebelerinden mehmet İsa efendi ve mehmet İsmail efendi ile yapıdaki yazıları yazan hattat serdar efendi eserin yapımı için Şah cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmişlerdi. 1630'da inşaasına başlanan eser, 22 yıl sonra 1652'de tamamlanmıştır.

tac mahal'in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, mimar İsmail efendi tarafından yapılmıştır. kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. anıtın dört yanına hatta İsmail efendi tarafından yasin suresinin tamamı yazılmıştır.

mümtaz mahal ve Şah cihan'ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şahın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır.

tac mahal'in yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, doğulu batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan tac mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünür. 1966 hint-pakistan savaşında, pakistan savaş uçaklarına yol gösterici bir parıltı olmaması için, hint hükümeti tarafından kubbesi siyah bir çadırla örtülmek zorunda kalınmıştır.

6. yapildigi kralicenin dogum ve ölüm günlerinde mezar odasina günes isigi gelen efsane yapi.
5. bir adamın sevgilisine* olan aşkını ölümsüzleştirdiği tamamı beyaz mermerden yapılmış anıt türbe.
4. (bkz: gercek ask)in en güzel simgelerinden.
3. tac mahal, hindistan türk İmparatorluğu'nun timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan hindistan'ın agra şehrinde, jumna nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi ercümend banu'nun (begüm mümtaz mahal) ölümü üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır.

yapının mimarları, mimar sinan'ın talebelerinden mehmet İsa efendi ve mehmet İsmail efendi ile yapıdaki yazıları yazan hattat serdar efendi eserin yapımı için Şah cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmişlerdir. 1630'da inşaasına başlanan eser, 22 yıl sonra 1652'de tamamlanmıştır.

mümtaz mahal ve Şah cihan'ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şahın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır.

tac mahal'in yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.
2. dünyanın 7 harkikasından biri.
(bkz: mısır piramitleri)
(bkz: babilin asma bahçeleri)
(bkz: Çin seddi)
1. 1631 yılında hint-türk İmparatoru Şah cihan'ın ölen karısı begüm mümtaz mahal için yaptırdığı türbedir. hindistan'ın kuzeyinde, agra kenti yakınlarında yer alır. 1666 yılında ölen Şah cihan da burada gömülüdür.

türbenin orta kısmı, beyaz mermerden, sekizgen biçimli olup dünyanın en büyük kubbelerinden biriyle örtülüdür. soğan biçimli bu kubbenin etrafında dört küçük kubbe daha vardır. türbenin içinde Şah cihan ve mümtaz mahal'ın 2 metre yükseklikteki lâhitleri bulunur. türbenin iç duvarları değerli taşlarca işlenmiştir. yapımına 1632 yılında başlanan türbe ancak 1650 yılında tamamlanabilmiştir.
(bkz: hindistan)
Alakalı olabilir!
- tac yaprakli
- tac yaprak
- tac yapragi
- tac sovalyesi
- tac linen

nedir.Net