tanrinin var olma olasiligi »
1. biyologların, genetik mühendislerinin, fizikçilerin, antrpologların, sosyal antrpologların, tarihçilerin* de bilimsel çalışmalarında ortaya koyduğu gibi, tanrı kavramını insan yaratmıştır. ancak mutlak doğru bilgi yoksa düşünülebilecek ihtimaldir.
ayrıca bu durumda, bu başlığın, sözlükteki ateistlerin teşhir edileceği forumsu bir başlık olması kaçınılmaz gibiyse... buyrun...


2. tanri, metafizik bir kavram olduğundan dolayı materyalist bir şekilde cevap aranmaması gereken olasılık. eğer bu şekilde cevap aranırsa gerçekten de temelsiz ve zorlama sonuçlar ortaya çıkıyor***. bu sebeple bu olasılık araştırılmamalıdır. tanrıyı ne duyularımızla algılayabiliriz ne de sistematik bir sekilde formule edebiliriz. ısteyen inanır istemeyen inanmaz.
bir de tanrı'yı bilmek gibi bir kavram varki bu da tam bir saçmalıktır. metafizik bir varlığı yani duyularımızla algılayamadığımız ya da sistematik bir biçimde formule edemediğimiz bir varlığı nasıl bileceğiz acaba? sonuçta bilmek, bilimle yani materyalizmle olur; inanmak ise metafizikle alakalıdır.
bilgi ile ilgili bir önerme için:#953532
3. (bkz: tanri varsa neden saklaniyor)
4. once kavram karmasasına son verelim

bir kavramın var olması için onu elle tutmamız gerekmez *
o zaman tanrı kavramıda elle tutulabilir bir kavram olmaması onu materyalist yaklasımın dısına cıkarmaz*

bundan sonra bilmek ile ilgili kavrama gecelim

bir insan eger bir duyuları ile tam bir mukemmellik goremiyorsa fakat mükemmellik kavramı hakkında bir fikir yürütebiliyorsa bu mükemellik kavramını insanın ya yarattığı ya da onda bu kavramın var olduğu anlamına gelir *

insanın yarattığı ya da onceden içinde olan kavramlar ile ilgi bu ikilem hakkında yeterli deneysel verinin bulunmaması bu konuya bu bakıs acısı ile bilimsel bir cevap veremiyeceğimizi cunku kontrol edilebilir deneysel veri olmadan bilgi hakkında ancak yorumda bulunabileceğimize dayanarak boyle bir olasılık hesabının suanki bilgi ve bakıs acısı kosulları ile imkansız olduğunu soyleyebiliriz

lakin materyalist dusunce her zaman değişime acıktır ve yeni kosullar bu tezi curutebilir
5. şimdi psikolojik bozukluğu olan bir insan düşünün.tanrıyı görüyor ve onunla konuşuyor, daha doğrusu öyle olduğunu iddaa ediyor.ve bilimde bu adamın beyninde oluşan kalıcı bir hasar dolayısıyla bu durumun düzelmeyeceğini söylüyor.

adamın,bizim için saçma olan bu inancı, adama göre asla değişmeyecek bir bilgi değil midir?

bilgi denilen şey bir nedir?

sadece psikoljik sağlığı yerinde olan insanların ortaya koyduğu hipotezler ve kanunlar mıdır?

mesela türk kurtuluş savaşı tarihinin benim için bir bilgiyken, bir panamalı veya kongolu için hiç duyulmamış, olması sadece herşeyi bilmenin imkansız olmasından kaynaklanan bir durum mudur; yoksa bilginin göreceli bir şey olduğunu mu gösterir?

molecular transportation'ın bir gün gerçekleşebileceğine inanıyor olmam beni rahatsız veye hayalci mi yapar?

bir gün gerçekleşirse inanmayanlar, zamanında insanoğlunun uçacağına inanmayanlar gibi,g.t olmazlar mı?*

onların o andaki surat ifadeleri, bilimin bir noktada inanca, hayale, onların gerçekleşmesi için gerekli deneyleri yapan deliliğe yani metafizik kavramlara ihtiyacı olduğunu göstermez mi?

velhasıl fizik-metafizik, o-bu, sen-ben, ying-yang, dişi-erkek, vs.-etc. hepsi koskocaman bir "bir" değil mi?

değilse o zaman deyin bakem "what is matrix uleyyynnn?"

*


6. tanrı dediğimiz varlık için kesin bir kanıt gösterilemez ama dünya içinde gerçekleşen öyle olaylar vardır ki bu kadar da olamaz dedirterek tanri kavramını akılla bilmemize veya varlığına dair güçlü hislere sahip olmamıza yol açar.
--------------------vadesi gelen filerin fil mezarlığına giderek ölmeleri bir hayli ilginç değil midir?----------------
7. eskiler hacı leylek derlermiş, göç eden leylekler güneyden geldip türkiyeden geçtikleri için. sanmıyorum ki bu leyleklerde tanrı inancı olsun, kabenin üzeinde 7 tur atsınlar falan. hep merak etmiştim bu leylekler yollarını nasıl bulurlar, göç eden kuşlara allah mı yol gösterir diye. bir gün bir bilim teknik dergisinde -göçmen kuşlar yönlerini dünyanın manyetik alanına göre hesaplıyorlar- yazısını görünce leyleklerin hacı olmadığını, bilim adamı olduklarını anlamıştım. havalar da soğudu, uçuyor kuşlar falan havalarda, leylek leylek havada yumurtası tavada...

ha* evet ne diyorduk, doğada açıklayamadığımız neler var neler, yıllar geçtikçe neler açığa kavuşuyor değil mi bilimin ışığında.

tanrının var olma olasılığını sevenler de vardır sevmeyenler de. sevenler, "olasılık değil, o zaten var", sevmeyenler ne der bilmiyorum. kafa karıştırıcı bir durum olduğu kesin, yalnız dini inançların günümüzde, bundan 1000 sene öncesine göre çok daha light olduğunu görüyoruz. niye acaba diye düşünmemiz gerekiyor, 1000 sene sonra durum nasıl olacak acaba diye düşünmemiz gerekiyor. düşünürken; bir zamanlar klisenin, "dünya yuvarlak değil düzdür" demesini de düşünebilirsiniz, hz muhammed in "ilim çinde de olsa gidip alın" sözünü de düşünebilirsiniz tabi.
8. inananlar için %100 inanmayanlar için %0'dır. aslında her açıdan da insanların tanrıyı yok saymamasının tanrı açısından pek önemi yoktur. muhtemelen tanrı öbür tarafta, dünyada kendisinin olma olasılığını %0 olarak düşünenleri istatistik dersiden bırakacak ve istatistik konusunda gerçekten hiç şakası olmayan tanrı bu istatistiği zayıf arkadaşları azıcık haşlama yapacaktır.
tabi ki tanrının olma olasılığını %0 olarak gören biri için bu anlattıklarımın hiç bir önemi yoktur. yani onlar orucu sarap ile açabilirler.

not: okulda istatistik 1 ve 2 derslerinden 95 ve 100 ortalama ile geçmiştim * *
9. İçinde kırmızı yeşil ve mavi topların bulundugu torbadan siyah topun çıkması olasılığı ile eşdeğer nitelikte olan olasılık
10. olmaması olasılığından ağır bastığı bir gerçektir. yalnız, isim olarak istediğinizi diyebilirsiniz zannımca.
*
big bang için gereken enerji -ki bu enerji sonsuz bir enerjidir- diyebilirsiniz.
tanrı diyebilirsiniz.
allah diyebilirsiniz.
zamanın yaratıcısı -ki bunu yaratmak için de sonsuz bir enerji gerekir- diyebilirsiniz.
mutlak yaratıcı diyebilirsiniz.
hem tek hem sonsuz olan diyebilirsiniz.

keyif sizin. örn.: *
11. (bkz: allah akilla bilinir)
12. insanların beynini binyıllardır kurcalayan olasılık. aslında düz mantıkla %50 olduğu görülebilir ama bu tür durumlarda düz mantık pek yeterli olmaz. yani bu yüzde kişiden kişiye değişir. inanan biri için %100 var olabilir, inanmayan biri için de %100 yok olabilir. *
13. tanrının varlığı ya da bir dini din olarak kabul etmek inanmaktan öteye gidecek bir davranış olamaz. zira bir şeyi bilmek için elinizde en azından çağın bilimiyle uyuşan veriler, argümanlar olması gerek. tanrının ya da metafiziksel öğelerin ispatını yapmak 3 yaşındaki bir çocuğun kuantum fiziğini anlamasını beklemek kadar mantık dışıdır*. bu yüzden tanrının var olma olasılığını 1 ya da 0 olarak almak yerine tanrının olma olasılığını sadece inanç bazında ele almak makül bir yaklaşım olabilir. ancak ve ancak bu olasılık, tanrının var olduğunu bilen bir insanın bilimsel* bilgisiyle ya da tanrının varlığını ispatlayan ve en azından çağın bilimince onaylanmış bir veri bulunursa, matematiksel olarak hesaplanabilir.
14. varlığı bilimsel çevrelerce "sonsuz enerji" * olarak kabul edilmiştir. belirli bir dine inananların büyük çoğunluğu da kutsal ruh veya mutlak yaratıcı yahut her ne şekilde olursa olsun yaratıcı bir tanrı'nın varlığını benimsemiştir.

tanrı'nın varlığını kabul etmeyenlerin en büyük dayanağı evrimdir -ki insanın insan olarak yaratılabilmesi için evrim yolunun kullanılmadığı ne malûmdur, ben onu anlamam. ancak darvin'in teorilerinin doğruluğunun kanıtlanabilir olmayışı, tanrı'nın yokluğunun kanıtlanabilir olmadığını göstermektedir.

ama, kim ne derse desin, yukarıda ya da aşağıda ya da herhangi bir yerde yaratıcı bir güç var, olmalı. aksi düşünülemez. bu dünyadaki her şeyin bir rüyadan ibaret olduğuna inananlar için rüyayı nasıl tanımlayabildikleri sorusu bile bir şeyler ifade etmiyor mu? rüyanın sonundaki hiçliği hayal edebiliyor musunuz veya?**** evrim var tanrı yok, diyenler*; tanrı demeyin de sonsuz enerji diyin o zaman yaratıcı güce. ama o sonsuz enerjinin bir kaynağı vardı, her enerjinin bir kaynağı vardır; hatırlayın.

kısacası, tanrı kesinlikle vardır. ancak herhangi bir şekilde gücünün boyutu bilinemez, zira ne yaptığı ya da ne yapacağı bilinemez. *** olmaması olasılığının geçerliliği kabul edilemez; ancak ismi konusunda tartışılabilir.
**
15. tanrının varlıgını kanıtlamak icin bilimsel verilere ihtiyac duymak değil sadece inanmak yeterlidir. zaten dogruluguna cok güvendiğimiz fizik yasaları bile 2+2 nin 4 olduguna inanarak ortaya cıkmamısmıdır.
16. (bkz: allah a inanmıyorum ama bir güç var)
17. 0 ile 1 arasında olan olasılık. *

edit: eğer 0 veya 1 e eşit ise adı olasılık olmaz zaten. kesinlik olur. kimi için 1 için 0 ise bunların bileşkesi de 0 ile 1 arasında olur.
ayrıca iman sınavı denilen olayın gerçekleşme amacı yani insanların yaratılma amacı bu olasılığa yani 0 dan büyük 1 den küçük olan olasılığa güvenmek yani iman etmektir. sonuçta siz ne kadar emin olursanız olun elinizde kesin olan hiçbirşey yoktur. sadece 0 ile 1 arasındaki olasılık vardır. eğer 1 olsaydı, dünyadaki iman sınavının anlamı kalmazdı.
(bkz: fıkıh ve kelama göre allahın varlığının delilleri)*
18. öldükten sonra bu olasılık, kesinlik kazanacak, ancak, malesef, o zaman insanoğlu için çok geç olacak.
19. (bkz: pascal)
20. "kopenhag kriterlerine" bakmak gerekir...
hani neredeyse aşık olurken bile o kriterlere baktırılır hale getirildik ya...

kriterler var diyosa vardır, yok diyorsa yoktur.
fazla sorgulamamak gerekir o kriterleri, yoksa ab ye almazlar bizi !

uyum yasaları ile halkın yeni duruma uydurulması gerekir.
uysa da kodum, uymasa da kodum * diyebilmek gerekir.

zor iştir karar vermek !
21. tanrıya inanmak kişinin akli dengesini yada tam kelime bu olmasa da hayatını "huzur" içinde sürdürebilmesi için gerekli olan bir şeydir. kişi aklının ermediği binlerce bilinmezle uğraşabilicek bi beyne ve bilgiye sahip değildir. detaylı düşüncelere dalındığında binlerce cevapsız sorusuyla baş başa kalır. ancak burada tanrı devreye girer. tüm bilinmezlikleri, tanrı yarattı diyerek bir başlık altına topladığınızda bilinmezleriniz ve cevapsız sorularınızın tek bir muhattabı olur. o da tanrıdır. bu sebeple insan yaradılıştan gelen bi dürtüyle kendinden güçlü kendinden ulu bi varlığın "var olduğu" gerçeğini kabul etmek ister. olma olasılığı esasında inanan kişi için hiçbir anlam ifade etmez bu sebeple, tanrının varlığına inanan kişi bu inanca o kadar bağlıdır ki olmaması gibi bi olasılığı göz önünde bulundurmaz.
22. küp şeklinde ki bir zarın yedi yedi gelme olasılığı kadar
23. bardağın dolu tarafını görmek gibidir.bu olasılık kişinin o günkü halet-i ruhiyesine göre 1 de olabilir 0 da.değişkendir.*
24. yok olma olasılığından kat kat yüksektir.
25. hiçbirşey yoktan var olamaz. ancak tanrının kendiliğinden olduğu, yaratılmadığı, hep var olduğu söyleniyor. eğer tanrı varsa, bizim mantığımızın ötesinde bir varlıktır. eğer mantıklı düşünürsek tanrı yoktur.

(bkz: entry yazarken carpılmak)
»
Alakalı olabilir!
- tanrinin var olmasi olasiligi
- tanrinin var olmamasi olasiligi
- tanrinin sims oynuyor olma olasiligi
- tanrinin iyi olmasi
- tanrinin kotu olmasi

nedir.Net