tck nin 301 inci maddesi
1. (1) türklüğü, cumhuriyeti veya türkiye büyük millet meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) türkiye cumhuriyeti hükûmetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

(4) eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

kaynak : yeni tck

2. maddedeki eleştiri ve hakaret tabirleri net olarak açıklanmadığı için keyfi uygulamaların olabileceği/olacağı maddelerimizdendir. düşünce ve fikir özgürlüğüne balta vurur. elif şafak, orhan pamuk, birol duru gibi * gazeteci ve yazarlar bu maddeden dolayı yargı önüne çıkacaklardır.
şu aralar üzerinde türlü siyasetin döndüğü maddedir ayrıca. ab'nin bu yasayı toptan kaldırın uyarısına rağmen chp ile akp'nin yasayı değiştirmek istememelerini de günümüzde milliyetçilik duygularının zirveye varmış olmasına ve seçimin yaklaşmış olmasına bağlıyorum nedense.

301. madde:
1. türklüğü, cumhuriyeti veya türkiye büyük millet meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2. türkiye cumhuriyeti hükûmetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3. türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

4. eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
3. elif şafağın 21.09.2006 günü * mahkemeye çıkmasının sebebi olan madde.
4. http://www.301hayir.net gibi siteye sahip olan madde.

kaldırılmaması yanlızca düzenlenmesi gereken madde.
5. maddenin varlıgından cok uygulanısındaki sapmalar problem cıkarmaktadır. 4. bentte elestiri amacıyla yapılan acıklamaların suc olusturmayacagı zaten belirtilmistir. savcılık müsessesi yüzünden problem haline gelmis bir maddedir velhasıl.
6. savcıların,yanlış yorumları sebebiyle sürekli birilerini ünlü ettiği tcy maddesi,büyük davaların hepsi beraat ile sonuçlanmış orhan pamuk gibiler,zafer kazanmış roma lejyoneri tavırlarıyla duruşma salonlarını terketmişler avrupa birliğinin dıttt!!düzelt bakiym hemen yoksa almam bak birliğe haa! gibi tehditlere maruz/boyun eğmek kalmaktadırlar,belki türklerin biraz hakarete mazur kalmaları daha iyidir belki de bu şekilde nefreti olanlar daha rahatça nefretini kusabilir,rahatlayabilir pek "saygıdeğer" ozellikle annesi ve ailesi ile geleceğe umutla yelken açabilir.
7. maddede geçen ifadelerin altı doldurulmadığı için her türlü yoruma açık olan ve günümüzdeki milliyetçi dalgalanmanın etkisiyle de fazla korumacı fazla paranoyakça yorumlanan madde. kalkması her şekilde iyi olacaktır ama yerine daha az yoruma açık bir adde getirilmelidir.
8. ''türkiye’de ifade özgürlüğünün gelişebilmesi için tek tek maddelerin değiştirilmesi yetmeyecektir. Çünkü biz biliyoruz ki türkiye’de ifade özgürlüğünün önünde engel olduğu düşünülen her madde değiştirildiğinde ya da kaldırıldığında bir başka madde ile ikame edilmiştir.
eski tcy’nin 141 ve 142 maddeleri 1991 yılında kaldırılmış, yerine tmy’nin 8. maddesi getirilmiştir. tmy’nin 8. maddesi ise 2003 yılında yürürlükten kaldırılmış, kaldırma gerekçesinde yerine tcy’nin 311 ve 312. maddesinin kullanılabileceği belirtilmiştir. 2005 yılında yürürlükten kaldırılan bu maddeler yerine de bugün başta 301. madde olmak üzere pek çok madde kullanılmaktadır. tcy’nin ifade özgürlüğü bakımından sorun yaratabilecek, birbiri yerine kullanılabilecek en az 14 (on dört) maddesi bulunmaktadır. İfade özgürlüğü konusunda sorun yaratabilecek maddeler 84, 125, 132, 134, 215, 216, 218, 285, 286, 288, 299, 301, 305, 318. maddelerdir ve bu maddelere dayanılarak açılan çok sayıda dava bulunmaktadır. bunlar dışında terörle mücadele yasası, atatürk’ü koruma yasası, basın yasası ve rtÜk yasası gibi yasalar da ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı niteliktedirler.

türkiye’de ifade özgürlüğünün tam anlamı ile yerleşebilmesi için bütün bu yasaların ruhunun değiştirilmesi gerekmektedir. aksi durumda yapılacak değişikliklerin hiçbir anlamı olmayacaktır ve bu maddelere bağlı olarak açılan davalar “beraat” ile sonuçlansın sonuçlanmasın “yargı yolu ile yıldırma” anlamını taşımaktadır. tıpkı bugün yazar elİf Şafak’ın beraat ettiği davasının yarattığı aylardır süren olumsuz atmosferde olduğu gibi.''**
9. hakaret edecek yüzbinlerce haklı şey varken, insanın vatanına, milletine ve milliyetine neden hakaret etme ihtiyacı duyduğu sorusunu akla getiren madde. iyi ki bu madde var. orhan pamuk gibi kişilerin zaten ne olduğu ortadadır. ayrıca insanların bu kadar çok anti milliyetçi yani vatansevmez - milletsevmez olma sevdası anlaşılamamktadır. madem bu kadar sevilmemektedir bu ülke bu topraklar bu millet. dünyada başka onlarca ülke vardır, oralardan birinde yaşanılabilir pek tabii... ayrıca şerefsiz saldırıları engelleyen maddedir. insanların fikir ve düşünceleri kötü niyet taşıyorsa tabii ki cezayı da hak etmektedirler...
10. (bkz: fasizm)
11. dünyaya geldiği ülkeyi değil, sahte medeni ülkeleri yani avrupa ülkelerini sevenlerin hiç sevmediği madde. yaşadığı ülkeye, toprağa ve milletine düşünce ve ifade özgürlüğü maskesi altında hakaret etmek isteyen satılmışların hiç sevmediği madde. modern ve çağdaş bir ülke olarak bu tür bir maddenin olmamasını ve kaldırılmasını isteyenlere, kalkması halinde hangi alanlarda çağdaşlaşılacağını sorma isteği doğuran madde.

ayrıca anti milliyetçilerin yani vatansevmez - milletsevmezlerin hiç sevmediği ve kaldırılmamasını saçma sebeplere bağladıkları madde...
12. bir sürü ülkenin ceza kanununda aynı şekilde yer alan madde. yazılı hukuk tarihinin en az değişen hukuk normlarından birisidir. maddeye içtihatlara açıklık getirilecektir elbette. maddeyi körükörüne savunmuyorum, velakin her ülke bu tip bir kanun hükmüne sahiptir.
13. madde kişisel yoruma çok açık hâllerinden dolayı eleştirilmektedir. içerisindeki muğlak ifadelerin kaldırılıp düzeltilmesiyle bir şeye benzeyebilir. hakaret ve eleştiri kavramları kişilerin anlayışlarına göre farklılık kazanıyor. bu nasıl ayrıştırılacak. bir insana göre hakaret olan cümle başka birinin gözünde eleştiridir. bu hâkimler için de geçerlidir. onlar da jkararlarını verirken neye göre dayandıracaklar hükümlerini. bir hâkime göre suç olan cümle bir diğerine göre suç olmayacak. bu şekilde hukuk sistemi iyice yara alır.
bu maddenin tamamen ortadan kalkıp düşüncenin ve düşünceyi açıklamanın suç olmaması gerektiğine inanıyorum. efendim bir yazar yanlış mı yazadı. eleştirdi mi sen de kendi doğrularını yazarsın isteyen istediğinin yazısına inanır.
maddeyi eleştirenleri vatansevmez veya anti milliyetçi olarak nitelemek pek de akılkârı değildir. en azından kendimden biliyorum. bu yazıyı yazan kişinin beşiktaş'ı tutmasındaki en büyük etken armasında ay-yıldız olan tek takım olmasıdır.
14. gayet gerekli bir maddedir. günümüzde her şey gibi milli değerler de yavaş yavaş anlamının yitirmektedir, bu ulusun evlatları bile bile özlerine laf edip başka ulusların yüzünü güldürmektedir. (#1236514) de denildiği gibi yazacak onca konu varken illa bunları irdelemek * yanlıştır. madem yazarsın ve böyle konulardan rahatsız oluyorsun o zaman aşağılayıcı ifadeler kullanmak yerine bu ülkede yanlış gördüklerini değiştirmek için bir atılım yap. eğer gerçekten kendini bu ülkenin evladı olarak görüyorsan amacın farklı değilse * (bkz: tog) un dediği gibi eleştirmek için değil de değiştirmek için var ol.
15. kaldırılması ya da değiştirilmesi yerinde olacak maddedir. zira her yöne çekilebilecek, söylenecek herhangi bir sözün hakaret olarak yorumlanabilmesine engel olmayan bir maddedir. fazla faşist bir madde olduğunu ve, yanlış kararlara sebep olabileceğini, düşünce özgürlüğünü kısıtladığını düşünmekteyim. hakaret zaten suç oluşturur, bunun özel olarak türklük için düzenlenmesine gerek olmadığı düşüncesindeyim. özellikle günümüzde, düşünce özgürlüğünün varlığının yanısıra bir roman kahramanının söylediklerinin bu maddeye ters düşmesi ve bunun üzerine vatandaşların inanılmaz bir nefretle yazarın resimlerini yakıp olay çıkarması durumu özetler nitelikte. tehlikeli ve olmaması gereken bir maddedir.
16. portakal orada kal
17. en kötü ihtimalle değiştirilmesi çok yönden refah sağlayacak maddedir. var olan açıklamaları o kadar yüzeyseldir ki her okuduğunuz satırı bir şekilde buna uydurup dava açabilirsiniz. neden niçin vs örneklendirip şekle şemale sokulduğunda daha iyi olacak gibi. yoksa bunu kaldırın herkes türklüğe ona buna istediği gibi hakaret etsin vs değildir amaç istek her neyse. düşünce özgürlüğü denen olayı bu üstü açık maddelerle bu kadar kısıtlamanın anlamı yoktur.
18. bu maddeyi kaldıramasalar da sayının ortasındaki sıfırı kaldırsalar bari. ya da ne bileyim 69. madde filan yapsalar. öyle daha zevkli olur devletle ters düşen herkesi kafasına esince yargılayıp kendi kendine çelik çomak oynamak.

-ne oldu sayın yazar?
-türklüğe hakaret ettim.
-cezası?
-valla ya 31'i patlatacaklar ya da yedik 69'u!
19. akp nin meclise sunacağı yeni 301 şöyle olacak

1- türk milletini, türkiye cumhuriyeti devletini veya türkiye büyük millet meclisini, türkiye cumhuriyeti hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2- eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

20. eskisi:#794785
nabız yoklayan yeni önerisi:#1365898
farklar: birinci ve ikinci maddeler birleşmiş, üst sınır 3 yıldan 2 yıla inmiş, türk vatandaşı olmanın günahı kaldırılmış. heralde elektrikler kesikti, veya köpekleri yemiş.
21. (bkz: ermeni dölü)
22. "yoruma açık" diye eleştirilmesini anlamsız bulduğum maddedir, çünkü zaten bu cins maddelerin varoluş sebebi yoruma açık olmalarıdır. yoruma açık maddeler olmasa, anayasaya konması halinde diğer maddelerle çelişki yaratması kuvvetle muhtemel "suçlar"ın cezalandırılması mümkün olmaz. öyle dönemler gelir(!) ki, bazı sözleri yasaklamanız, bazı kalemleri kırmanız, bazı insanları susturmanız, bazılarını cezalandırmanız, bazılarını mahkeme önlerinde taşlatmanız gerekir. böyle nereye çeksen gelecek cinsten yasalar işte bu işe yararlar. bir önceki noktada sayılmış maddeleri toparlayacak açık seçik bir tanım bulmak zor, üstelik bunun bütün uzantılarını öngörmek de imkansız olduğundan, kimsenin itiraz edemeyeceği kavramları *** bolca içeren muallak bir cümle kurulup durum idare edilir.

bir de bu "alenen" lafı çok güldürüyor insanı.
23. akp'nin hazırladığı yeni öneriye göre 301'den açılacak davalar cumhurbaşkanının izninden geçecek. yani nedir, birinin bu maddeden yargılanıp yargılanmayacağına cumhurbaşkanı karar verecek.

be hey memleketimin çakma demokratları, cumhurbaşkanının yargıda ne işi var? böyle mi oluyor sizin bağımsız yargınız?
24. akp'nin planladığı değişikliğe chp'nin destek vermediği kanun maddesidir.

onur öymen demiş ki, cumhurbaşkanının sürece müdahil olması, kuvvetler ayrılığı ilkesine uymaz. ama itirazın esası bu olsun, canımı yesinler. hiç olmazsa hukuki bir gerekçe olurdu.

fakat itirazın esası, akp'nin kanun değişikliğini ab'ye yaranmak için tasarladığı iddiası. öyledir, doğrudur. fakat hayırlı bir kanun tasarısı var ise -ki tasarının hayırlı olduğunu söylemiyorum, ima bile etmiyorum yanlış anlaşılmasın- "istedikleri için değil yaranmak için yapıyorlar" diye bir itiraz sebebi olabilir mi? güldal mumcu konunun acil olmadığını buyurmuş, sizin keyfiniz gelene kadar 301 bahanesiyle biri daha boy hedefi yapılsa ne halt edeceksiniz? kemal anadol ise "dış baskılara boyun eğiliyor, türkiye'nin onuru kırılıyor" diye beyanat vermiş, taner akçam "türk ulusal kimliği, türklüğün avrupa tarafından hor görülmesine, aşağılanmasına duyulan tepki üzerine inşa edilmiştir" yolunda bir şeyler söylemişti de "yok artık" demiştim, yaladım yuttum.

karar veremiyorum, chp 301'i yerinde bir madde olarak görüyor, perihan mağden'in parantez içlerinde dediği gibi sosyal demokrasi ile nasyonal sosyalizmi mi karıştırıyor, akp'ye muhalefet edeceğim derken yekpare saçmalıyor mu, yoksa halen "kimse bizi adam yerine koymuyor"a dayalı bir milliyetçiliğimiz mi var? ya da bunların bir kombinasyonu mu? mhp bile daha dobra bunlardan. yahu chp, işimize gelse de gelmese de, bir sürü insanın sol sandığı, enternasyonal üyesi bir parti. biraz adam olun lan.*
Alakalı olabilir!
- tck nin 318 inci maddesi
- tck nin 90 inci maddesi
- tck nin 217 inci maddesi
- tck nin 216 inci maddesi
- tck nin 125 inci maddesi

nedir.Net