tekstil
1. önü açık sektörlerden biri. zaman geçtikçe kimi insanlar soyunsa da insanoğlu giyinmeye devam edecek. *
2. (bkz: dokuma)
3. son zamanlarda kan ağlayan sektör.
kar marjı % 30 lardan % 10 ve hatta % 5 e düşmüştür, doların çılgınca düşüşü, çin gibi bir devin gelişi, ülkemizin en önemli gelir getiren sektörüyken diplerde sürünüyor olması içler acısıdır.
(bkz: bravo lan pırasa)
4. bir kaç sene evvel oldukça fazla kazandıran sektördü.

bir koyuyordunuz, on alıyordunuz, abartısız. paraya para demiyordunuz. daha sonra ne yaptınız? hep "daha fazla nasıl kazanırım" diye düşündünüz. ancak doğru cevabı veremediniz kendi kendinize. kazandığınz paraların tümünün üstüne yattınız. ne bir tekstil fakültesi açılmasına yardımcı oldunuz, ne de ar-ge çalışmalarına önem verdiniz. dokunmadı tabi size, siz kazanacağınızı kazandınız...

peki ya şimdi?

türkiyenin üçte biri tekstil sektöründe çalışıyor. görüyoruz, içindeyiz, hepsi teker teker kapanıyor fabrikaların, kimisi taşınıyor, söküyor makinelerini. kimisi mısır'a gidiyor, kimisi çin'e, kimisi etiyopya'ya... orada para kazanıyor... ne olacak türkiye'de istihdam edilen bunca kişi? işsiz kalacak değil mi? ne olacak "beyaz altın"ımız, pamuğumuz? niteliğini kaybedecek, kötüleşecek değil mi? tekstille anılan, pamukla anılan adımız silinecek artık. kimin yüzünden?

kar peşinde koşanlar..

bir daha ne zaman düzelir bu durum bilinmez, ama bizim sonumuz son değil...*
Alakalı olabilir!
- tekstilci
- tekstilbank
- teksir
- teks
- tekstur

nedir.Net