the great gig in the sky
1. pink floyd'un en başarılı olan albümleriden dark side of the moon un içinde bulunan piyano temelli enstrumantel parça. rick wright'ın ürettiği bu şaheser duyduğuma göre bir yarışmada sevişirken dinlenecek en iyi şarkı seçilmiş..doğruluğu bilinmez tabi denemek test etmek lazım gelir. bunun yanında 90'lı yıllarda bir tuvalet kağıdı reklamında kullanılmış olması üzücüdür.
2. bir reklamda kullanılmasına izin çıkan ilk pink floyd parçasıdır. (bkz: reklam) neurofen adında bir ağrı kesicinin reklamıdır. malesef bu parça en iyi seks parçası seçilmiştir ama aslında ölümü anlatır * *.
3. ayrıca şarkının demoları sırasında adı mortality olarak düşünülmüş, ama sonraları bu isimde karar kılınmıştır
4. (#154865) nolu entryde dediği gibi şarkı ölümü anlatır. şarkının 3:33 . saniyesinde bir fısıltı " if you hearing little this whisper you are dying " demektedir. bu fısıltıyı duyabilmek için müziğin sesini bihayli açmalısınız ve dikkatle dinlemelisiniz.
5. (#633763)
6. içe işleyen bir müzik,kanını donduran bir vokal ve ağlatan, düşündüren, sorgulatan, iç acıtan mükemmel bir yapıt.

ancak bu kadar sessiz ve isyankar anlatılabilirdi ölüm.
7. (bkz: clare torry)
8. 03:33'teki kısık sesle söylenen cümle genellikle "if you can hear this whispering, you're dying" olarak anlaşılsa da, aslında "i never said i was afraid of dying"denmektedir*. bu cümleyi söyleyen kadın da, naomi watts'ın annesi myfanwy watts*.
sesine hayran kaldığımız clare torry ise* 2004 yılında emi ve pink floyd'u doğaçlama bir vokal yaptığını ve haliyle şarkının telif hakkının kendisinde de bulunması gerektiğini söyleyerek dava eder ve 2005 yılında davayı kazanır. pulse dvd'sinde, şarkıda torry'nin de katkısı olduğu* olduğu belirtilmiştir.
Alakalı olabilir!
- the greatest
- the great big sea
- the remains of the day
- the get into you
- the rattles

nedir.Net