the passion of the christ »
1. koyu bir ingiliz dusmani olan haliyle yahudilere karsida icinde bir kin olan , hollywoodda heran kuyusu kazinabilecek bir artist ve son filminin turkce ismi (passion jesus)

hz isa'nin son 12 saatini anlatiyor filmde ve olumunde bir numarali sebebin yahudilar oldugunu vurguluyor
2. yönetmenliğini, ruhani kisilik ve büyük katolik (!) mel gibson'ın yaptığı, kan konusunda kill bill`i aratmayan, hristiyanlik kliseleri ile dolu, herkesin bildiklerini tekrarlamaktan öteye gidememis 2 saatlik film.

jesus christ rolünde james caviezel, mother mary rolünde maia morgenstern ve mary magdalena rolünde monica bellucci rol almislar ama koca filmin en karizma karakteri yine de seytan rolündeki rosalinda celentano olmus.

film arami ve hebrew dillerinde cekilmis ki; bu filmin en özenli kismi olmus kanaatimce, cünkü 2 saat sonunda bildiklerinize baska hicbir sey eklememis, yeni hicbir sey ögrenememis, kendinizi bos bos ekrana/ perdeye bakarken buluyorsunuz. james caviezel`in oyunculugu da filme uygun olarak bitse de gitsek gibi oldukca egreti kalmis. madonna`yi canlandiran maia morgenstern ise kocaman gözleri ile yasadigi aciyi bize gayet güzel anlatirken, filmin bir baska hayal kirikligi olan monica belluci ise, kan revan ve pislik icerisindeyken bile güzel oldugunun disinda hicbir mesaj iletememistir.

bunlarin disinda roma valisi pilatus`un zor secimi, satici havari yahuda`nin pismanligi ve mecdeli`nin fahiseligine kadar, tartismali olan her konuda, filmin yönetmen ve yazar koltugunun hakimi mel amca ne kadar koyu bir katolik oldugunu hafizalara kazimistir sag olsun, var olsun.

hikaye zaten bu kadar klise iken, kör göze kör parmak hesabi, milyon dolar harcayarak ayni kliselerle bu filmi cekmek, sahsi kanaatimce "kaz gelecek yerden tavuk esirgememe" durumu olarak anlasilmistir. cünkü filmdeki intibaya göre hz isa kurbanlik (bkz: kuzu/auryn)`den ileri gidememis, cektigi aciyi bir sebebe dayandiramamis, "kaderimse cekerim"den ileri gidememistir.

evet farkindayim ki, film tamamen hz isa`nin cilesinden ibaret, "o bizim günahlarimiz yüzünden öldü" felsefesinden cikma ama yine de isa`nin misyonundan dem vurulmali, yasadigi azabin sadece "baba"sina sonsuz itaatinden kaynaklandiginin alti cizilmeli ve peygamberin "mesaj"i tokat gibi yüzümüze carpmaliydi.

filmde birkac hosluk da yok degil elbette, yahuda`nin hatasini anlayip pismanliktan kafayi yemek üzereyken, seytanin kendisine gösterdigi ölü kuzu (#295450) figürü sonunda intihar etmesi güzel bir detay olmus, mel amcam bak ben bunu da biliyoruma getirmistir konuyu *. bir diger hos anekdot da, pilatus`un isa hakkinda kararini nihai kararini verirken, etrafta toplasan kalabaligin üzerinde dolasan ibis olmustur *. konuyla ilgili de su entrylere bakilabilir: (#538970) (#538976)

yönetmen olarak mel gibson, kendi idea`larinin büyüsüne bu kadar kapilmis olmasaydi, bu kadar para ve emekle cok ciddi bir film izlememiz icten bile degilken, the last temptation of christ gibi bir bas yapitin gölgesinde kalmasi da ayri bir elem kaynagi olmustur gözümde. yine kisisel kanaatimdir ki kimseyi baglamaz, yahudi düsmanligi yapmaktan ileri gidememis, netice olarak olaya yakinlik duyan kisileri doyurmaktan, konuya hakim olmayanlara ise bir sey ögretmekten uzak, hz isa`yi tek bir gram bile ifade edememis, son derece dar bir bakisla islenmis, ne yönetiminde, ne senaryosunda, ne görsellikte bir ekstralik yakalayamamis son derece yanli bir film olup, aslinda üstünde bu kadar yazmanin yersiz oldugu bir filmdir ayrica. *
3. cok buyuk yankilar uyandiracak olan bir yapimdir.*
4. koyu bir katolik olan mel gibson'ın isa rolü için jim caviezel'i secmis olmasinin baslica nedeni kendisi gibi katolik olması ve isa üzerine cevrilmiş diğer tüm filmlerdeki sarı saçlı mavi gözlü isa kalıbını yıkmaktır.
5. isa'nin carmiha gerilmesi sahnesinde, sinemada bir kadinin fenalastigi, akabinde oldugu film.
6. bir muslumana gore en buyuk hatasi hz. isanin carmiha gerilmesi olan film
7. turkiye'de gosterime girdiginde bir kisim tarafindan acimasizca elestirilecek* olan mel gibson yapimi
8. yahudiler tarafından tepkiyle karşılanan film. ayrıca bir kadın filmi izlerken kalp krizi geçirmiştir.
9. yahudiler ve museviler tarafından tüm dünyada tepkilere kadar uzanan yankılar uyandıran bir mel gibson filmi...
10. mel gibson un hangi amaç için yapmış olduğunu anlamadığım bir sinema flimi ..
11. mel gibson'ın yönetmenliğini yaptığı isa mesih'in hayatını konu alan film.isa mesih'i james caviezel canlandırıyor.
türkiye'de gireceği gösterim sırasında "tutku" şeklinde çevirilecek.ancak göz önünde bulundurmadıkları bir şey daha var ki "passion" kelimesinin sözlük anlamlarından biri de "azap"tır.zaten filmde konu olan da isa'nın hayatı boyunca çektiği acılardır.daha doğru anlatmak gerekirse;m.s.300'den sonra roma imparatoru constantine'in kilise anlayışını,incili ve dolayısıyla isa'nın değiştirmesinden önceki,asıl hayatının ta kendisidir.constantine asıl incilleri yaktırmadan,örgüt kurarak uydurma incil yazdırmadan önceki haliyle isa mesihin hayatıdır.fransa her ne kadar demokratik bir ülke olarak görünse de devlet işlerine karışan kilise filme karşıdır.hatta bu yüzden film fransa'da gösterime girmeyecek.
12. oldukca kanli bir film. 2 saat suren filmin gereksizce uzatilan iskence sahneleri yuzunden filmin yarisindan cogunda perdeye bakmakta zorlandim. mel gibson'in servetine servet katmaktan baska bir getirisi olmayan bir film.
13. mel gibson'u en cok kazanan 100 kisi arasina girmesini saglayan yapim
14. ayrica civi avuc icine degil bileklere cakilir
15. izledikten sonra işkence sahnelerinin aklınızdan çıkmayacağı bir film. imkanınız varsa bazı sahneleri geçmeniz tavsiye edilir. (bkz: yürek dayanmaz) (bkz: kan gölü)
16. 9 nisan 2004 tarihinde ülkemizde gösterime girecektir.
17. mel gibson un braveheart tan sonra ne kadar iyi yönetmen olabileceğini kanıtladığı ikinci film
18. john debney'in yaptığı soundtrack'i fena olmayan film. aralarında güzel parçalar vardır. (bkz: crucifixion) (bkz: resurrection) (bkz: mary goes to jesus) parçalarin tam listesi de aşağıdadır.

1-the olive garden
2-bearing the cross
3-jesus arrested
4-peter denies jesus
5-the stoning
6-song of complaint
7-simon is dismissed
8-flagellation dark choir disciples
9-mary goes to jesus
10-peaceful but primitive procession
11-crucifixion
12-raising the cross
13-it is done
14-jesus is carried down
15-resurrection

19. yahudilerin kendilerine dokunan en ufak harekette çirkefliklerini sergilediklerine bir kez şahti olmama neden olmuş bir film...kendilerinin sütten çıkmış ak kaşık olduklarını düşünüyorlar her nedense...filmi henüz seyretme fırsatım olmamasına rağmen türkiye ye gelmesinden haftalar önce gitmeye karar verdiğim bir mel gibson filmidir...
20. biblical storyline ve ibranice repliklerde hatalar bulundugunu tesbit etmis olsam da (uzmanim evet), genel olarak isa'nin cilesinden cok annesinin acisinin icime oturdugunu soyleyebilecegim, yahudilerin bu film hakkinda neden mutsuz oldugunu da anladigim bir mel gibson filmi -ki kendisi cok koyu bir katolik sektine dahildir. incil'de romali vali pilatus, carmih emrini verdigi halde ve evet bunu yahudilerin istegi dogrultusunda yaptigi halde, filmde sempatik bir karakter olarak gosterilirken, kohenler dinle imanla alakasi olmayan, insanin nefret etmesi icin yaratilmis karakterler olarak gosterilmistir. bunun da mel gibson'in uyesi oldugu katolik bransinin etkisi oldugunu dusunmekteyim. filmin arasindaki flasback'ler konuya fransiz olanlara ve surekli iskence izlemekten bir nefes almak isteyenlere iyi gelmis gibidir. seytan rolu cok basarili bir kreasyon olmus ve seytanin cismi hakkinda kisinin hayalgucunu biraz daha gelistirmistir.
genel olarak, amacina ulasmis ve insanlarda bir sempati yaratmis oldugunu gozlemledigimi de belirtmeden gecemeyecegim filmler ayrica. islam inancina sahip bunyede, olan biteni gordugu halde, hic bir rahatsizlik, peygamberin adina bir uzuntu yaratmayacak bir filmdir, kendisi o iskenceye maruz kalmamis ve o sekilde olmemis oldugundan icimiz rahattir ve fakat, filmde gosterilenler, zaman itibari ile her gun yasanan olaylar idi ve insanlik adina uzulmeden edemeyiz, etmemeliyiz de...
21. isanin carmiha gerilmedigini inanan bir musluman olarak, keske ustunde uygulanan iskenceleri daha az tutup, ogretisiyle ve incilde gecen hikayelerine daha cok yer verilseymis dedigim film. cikisinda olumlu bir havadan cok, koyu hristiyan birinde uzucu, yahudi birinde kizginlik, musluman birinde vahset ve konuyla alakasi olmayan birinde soru isaretleri uyandiracagini dusundugum film.
22. dikkati seyredilmesi gereken bir film, fakat filmin İsa'nın son on iki saatini konu alması nedeniyle pek fazla replik yok. sadece uzun süren işkence sahneleri var. filmin latince olaması çok etkileyici.
23. sadece romalilarla girilen diyaloglarda latince olan film. geri kalani aramice ve ibranice'dir.
24. cok cok buyuk bir heyecanla izlemek istedigim sevgilimin bi kez izlemis olmasina ragmen zorla ikinci kez goturdugum ama bumbuyuk bir hayal kirikligiyla ciktigim cok fazla abartilmis oldugunu dusundugum film. filmin sonuna dogru napacagini bilemiosun miden bulaniyo sikiliyosun uzuluyosun. mel gibson a sinirleniyosun..

bi de seytan inanilmaz guzel yapilmisti erkek sesli kadin ve de bebegi gerckten inanilmaz etkileyiciydi.
25. 16 yaşından küçüklerin izleyemiyeceği filmlerden biri.
»
Alakalı olabilir!
- the passion of the admin
- the passion of the jew
- the passing of the elves
- the last temptation of christ
- the taming of the shrew

nedir.Net