the talented mr ripley
1. hayatımda izlediğim en kotu filmlerden biri ilk bir saat hic bir olay yok.yasamımdan bosa gitmiş kos koca 2.5 saat.
2. yönetmen : anthony minghella
oyuncular : matt damon, gwyneth paltrow, jude law, cate blanchett, philip seymour hoffman

detay icin:
http://www.bigglook.com/biggcinema/film.asp?fid=114

ayrica:

(bkz: ilk entrynin aciklayici olmasi kurali)
(bkz: ya da olmamasi)
(bkz: el insaf)
3. soundtrack'inde bulunan tu vuo fa l americano filmin belkide en güzel anısıdır bende.
4. aslen patricia highsmith'in romanindan uyarlanmis yetenekli yonetmen anthony minghella'in filmi. 4 dalda oscar adayligi vardir. bir kismi new york'ta, bir kismi da italya'da gecer. klasik bir minghella filmidir*.***.
5. filmi izledikten sonra kafamda bir sürü soru işareti oluştu , ama yinede iyiydi.
6. (bkz: bay ripley)
7. yetenekli bay ripley adı ile oynamıştı ülkemizde..
8. birçok başlık altında incelenebilecekken dünyaya tanıtıldığı filmin orijinal başlığı altında incelenen, takma adımdan da anlaşılacağı gibi oldukça sevdiğim * edebiyat ve * sinema karakteri *. bir yerlerde ripley, tom ripley, * ve * bay ripley hakkında bir şeyler görürseniz, biliniz ki o ripley, bu ripley*.

****
9. adı the mysterious yearning secretive sad lonely troubled confused loving musical gifted intelligent beautiful tender sensitive haunted passionate talented mr. ripley diye de geçen film.**
10. patricia highsmith'in polisiye romanı ne kadar sürükleyici ve açıklayıcıysa, film o kadar bayık ve sıkıcı.. ama romanı okuyanların yine de zevk alabileceği yapıt.
11. ego ve kişilik bölünmesi sorunlarını filmde mükemmel uyarlayan, (bkz: matt damon),(bkz: jude law) ve (bkz: gwyneth paltrow) üçlüsünün harika iş çıkardığı bir (bkz: anthony minghella) filmi..filmin çekimleri sanırım italya nın güneyinde (bkz: capri) adasında yapılmış...
12. aslında büyük bütçeli ve bol starlı filmlerden ve anthony minghella'nın diğer filmleri olan the english patient ve cold mountain'dan nefret eden biri olarak bu filmin hakkının yendiği fikrindeyim. her edebiyat uyarlaması aslına bağlı kalmak zorunda değildir. kitapta hayli karizmatik ve güçlü bir karakter olarak resmedilen tom ripley, filmde acınası ve zayıf bir katil olarak gösterilmiş. sorun minghella'nın yanlış seçiminden ya da matt damon'ın beceriksizliğinden kaynaklanmıyordur eminim. nitekim minghella istese, kapısında sıraya dizilecek bir sürü yakışıklı, karizmatik kötü rol oyuncusu çıkar hollywood'dan. minghella öyle istediği için tom ripley, zayıf bir karakterdir ve çok ta iyi olmuştur böyle. matt damon, bu rol için en iyi seçimdir. john malkovich'in ripley'i canlandırdığı ripley s game dünyanın en sıkıcı filmleri arasına girebilir ama the talented tom ripley değil asla. katil de olsa baş karakterle kendini özdeşleştirme gereğini hisseden izleyiciler damon'dan ve onun canlandırdığı ripley'den nefret eder ve tüm filmden nefret etmiş olurlar böylece.

ripley'in sık sık aynada kendine bakması hadisesi, filmde kişilik bölünmesi ve şizofreninin altını çizen güzel bir ayrıntıdır. dickie'nin odasında onun kıyafetlerini giyip aynada kendine bakması ya da trende kompartımanda kendi yansımasını dickie'ninkiyle çakıştırıp kendine bakması gibi sahneler şimdilik hatırladıklarım... ayrıca filmin başında ve sonunda tom'un çatlak bir aynadan parçalara bölünmüş yansımasını izleriz. bu da şizofreniyi sinemada simgesel olarak anlatmanın başka güzel bir yoludur.

soundtrack albümünün güzelliğinin yanında film hiç kalır diye düşünürüm. gabriel yared'in film için bestelediği birbirinden güzel theme müzüklerinin yanısıra, jazz ağırlıklı harika bir soundtrack albümü vardır bu filmin. arşivliktir kesinlikle.
my funny valentine'ın matt damon yorumu, sinead o connor'ın şizofrenik şarkısı lullaby for cain, miles davis'ten nature boy, dizzy gillespie'dan yerinde duramayan bir the champ yorumu, ve en güzeli vivaldi'nin stabat mater'i *. herkes dinlesin...

ayrıcaaaa, patricia highsmith'in aynı adlı romanı, mystery writers of america isimli kurumdan edgar allen poe ödülü almıştır. ve filmde cate blanchett'ın canlandırdığı karakter romanda kesinlikle yoktur.
Alakalı olabilir!
- the clientele
- the temple
- the haunted palace
- the life of riley
- the fall into eclipse

nedir.Net