thom yorke »
1. aratıp henüz bir ilgili başlık bulunmamasına şaşırdığım ve direk kendisiyle ilgili başlığı açma ihtiyacı duyduğum özel insan.
gerçek adı thomas edward yorke olan ingiliz müzik adamı, radioheadin solisti, kendisinin de dediği gibi buraya ait olmayan, dünya dışı yaratık, benzersiz ve muhteşem sesli şarkıcı, harika söz yazarı. besteci, gitarist, piyanist..
bjork le ve pj harvey le düetleri vardır bu insanın ve velvet goldmineın soundtrack inde bir şarkısı bulunur. bir gözü kapalı doğmuştur bu insan, 6 yaşında geçirdiği bir ameliyatla açılmıştır gözü.
çok severiz kendisini, taparız hatta..
2. i ve seen it all şarkısında bjork teyzemizle leziz bir duet yapmıştır.
3. kültürlüdür, iyi müzik yapar, iyi muhabbet eder, 'bilinci' açık sol gözü hafif kapalıdır. küçükken gözünden amaliyatolduğu ve çirkin bir görüntü oluşturduğu için dışlanmıştır. bu yüzden, "sende de hep depresyon hep depresyon be thom'um. bi gün neşeli ol" dedirtir.
4. bir çok şeyi suratında taşıyıp anlatabilen ve bunları eserlerine aktarabilen bulunmaz şahsiyet...
5. sağ gözünün sol gözüne göre kısık olduğunu gözlemlediğim radiohead'in beyni...
6. gayet sıradan görünüşlü adam. fakat sıradan olamayacak kadar sıradışı. bir de talk show tarzı programlarda**ip sıçar.
7. canlı perfomanslarında çok ilginç dansları olan şahsiyet... kendinden geçen, geçirttiren radiohead solisti..
8. sesi sizi çok uzaklara götürebilen radioheadin solisti insan...
9. (bkz: can)
10. metaforlarla dolu etkileyici şarkı sözleri yazan ve aşmış besteler yapan radiohead in beyni olan kişi.kendine has ağlamaklı ve insanın içine işleyen bir sese sahiptir.
11. ciddi olarak bir grup kurmaya karar verdiginde, sinif arkadaslari ed o brien a sirf morrissey e benzedigi için ve colin greenwood a tuhaf giyindigi ve sürekli partilere gittigi için teklifde bulunmustur. daha sonra toplasip "on a friday" adi altida müzik yapmaya baslamislardir.
12. (bkz: yuce insan)
13. 7 ekim 1968 yilinda dogmus olan, insan oldugu konusunda fazlasiyla suphe ettirten, baska bir boyuttan dunyamiza veya zamanimiza kacip bize yol gosteren, duygularimiza araci olan, ve arada bir bizi o boyuta caktirmadan kaciran insansi.
14. rachel owen adlı bir kız arkadaşa sahip, üstelik bu hanımefendiden 2 de çocuk babası (noah: şubat '01, agnés ekim '04) olan samimi insan.
pek sevilesi, pek dinlenesi bir sese sahip ayrıca. dehşet şarkı sözleri yazmakta. let down
okofobiktir bir de. ki bu da bize neden arabalarla alakalı bir sürü şarkı olduğunu pek güzel açıklıyor. aklıma gelen ilk örnek killer carsgibi
vejetaryendir.
sağ gözünün diğerine oranla az daha kısık olmasının sebebiyse, bells paralysis'i olmasıdır. (bells palsy olarak da geçiyor.)
ayrıca burun delikleri de asimetrik. dişlerine hiç değinmiyorum. (:
gene de sevilesi, hatta tapılası, 'thom yorke-u ekber ulan!' diye nara atılası insandır. yeni albüm de yolda. hayırlısı bakalım.
15. radiohead'in pek yetenekli vokalisti, piyanisti, frontman'i her şeyidir.

hmm ayrıca türkiye' ye gelirse kendisine konserde, normalde garipsediğim gayler gibi, thoooooooooooooooooooooooom diye bağıracağım şahsiyet. *
16. bir insan bu kadar yakışıklı, bu kadar sevimli olabilir mi diye sorulmasına neden olan varlık. (bkz: like a stone)
17. solo albümü için (bkz: the eraser)*
18. istediği zaman ne kadar farklı yorumlar yapabileceğini the venus in furs ile kanıtlamış, neden bu kadar saygı duyduğumu tekrar farkettirmiş insan.
19. = gerçek müzik
20. (bkz: creep)*
21. nedense hayko cepkin ile sürekli * karşılaştırılan ama kanımca pek de alakaları olmayan, aksine daha yumuşak ve etkileyici bir sese sahip, güzel şarkıların yorumcusu zat. kendi kadar grubu da iyi ve başarılıdır. otistik olması ise ondan hiçbir şey almamış tersi gibi kazandırmıştır da bence. onu farklı kılan bir özelliği de ne de olsa budur. creep şarkısını kendi için yazdığı söylenilir, şarkı muhteşem belki ama bence kendisine bu kadar da haksızlık etmemesi gerekirdi.
22. the beatles'ın a day in the life şarkısını aşmayı hedef seçmiş kişilik.*
23. radiohead' in the bends dönemlerinde jonny greenwood ile "bir şarkıya en çok hangimiz akor sokabileceğiz" tarzı bir yarış içerisine girmişlerdir.
24. bu yaz 10 haziran 2006'da çıkan ve birlikte yaşadığı sevgilisi rachel owendan olan ikinci çocuğu agnese ithaf ettiği solo albümü the eraser *:

1. the eraser
2. analyze
3. the clock
4. black swan
5. skip divided
6. atoms for peace
7. and it rained all night
8. harrowdown hill
9. cymbal rush

thom yorke bu albümle radiohead den ayrı düşmesinin bir nedeni olduğunu kanıtladı; bu albüm, bir radiohead albümü değil, daha çok thom yorke'a ait, onun fikirlerini, hislerini, arzularını daha çok barındıran, gerçek bir solo albüm. dinlediğinizde kulağınıza ilk çarpan ayırd edici özellik ise, şarkıların üzerindeki elektronik müziğin etkileşimleri olacaktır.
25. hayvan gibi müzisyen...
»
Alakalı olabilir!
- thomyorke
- thomas more
- thomas moore
- thomas edward yorke
- thomas teoremi

nedir.Net