tim burton »
1. walt disney'den sonra fantastik dünya ve masalsı anlatımlar uzmanı.hollywood içinden yetişen ama çok daha başka filmler çeken bir yönetmendir, her filmi bağımlılık etkisi yaratır, bambaşka dünyaları perdeye taşır.filmlerinin müziklerini danny elfman yapar ve senaryo perdede pastel bi şölene dönüşür.tüm filmlerinin dvd'leri edinilmeli ve fırsat buldukça izlenmeli.yeni projesi (bkz: charlie and the chocolate factory)'i merakla beklemekteyiz, kadrolu oyuncusu johnny depp bu filmde yine rol alacakmış.

(bkz: pee-wee's big adventure) (1985)
(bkz: beetlejuice) (1988)
(bkz: batman)(1989)
(bkz: edward scissorhands) (1990)
(bkz: batman returns) (1992)
(bkz: nightmare before christmas) (1993)
(bkz: ed wood) (1994)
(bkz: mars attacks) (1996)
(bkz: sleepy hollow)(1999)
(bkz: planet of the apes) (2001)
(bkz: big fish) (2003)
(bkz: charlie and the chocolate factory) (2005)
2. insanlarin hayal gucune hayran olduklari yonetmen.
3. hayal gucune hayran oldugum yonetmen.
4. istiridye çocugun hüzünlü ölümü adlı şiir kitabının da yazarı ve hatta çizeri (bkz: illüstrasyon). anti-kahraman aşığı. küçükken kendisini gotik kült filmler oyuncusu vincent price (bkz: vincent) sanan hayalci, yapımcı, yazar, yönetmen
5. timothy william burton. kaliforniya doğumlu, kaliforniya sanat enstitüsü mezunudur. kariyerine burs kazandığı disney'in animasyon bölümünde çalışarak başlamıştır ancak, the fox and the hound isimli filmde çizer olarak çalıştığı sırada, disney'in cici karakter içerikli yapımlarının kendi içsel dünyasına uygun olmadığına karar vermiştir.
1982'de 6 dakikalık bir kısa film olan vincet'i yönetmiştir. ayrıca bir "hansel ve gratel" uyarlaması da vardır.. ilk uzun metrajlı filmi pee-wee's big adventure, warner bros yapımıdır ve burton'ın yeni projelere yelken açmasını sağlaması açısından önemlidir. yalnızca hayal gücü güçlü olduğu için değil, ayrıntıları hiçbir zaman atlamaması , gözlem yeteneğinin ve anlatım gücünün inanılmaz üstün olması gibi sebeplerden dolayı da hayran olunası bir insandır. planet of the apes'den sonra big fish ilaç gibi geldi açıkçası, charlie and the chocolate factory'yi engellenemez bir merak duygusuyla beklemekteyiz..
6. bkz: http://www.timburtoncollective.com/
7. saçları konusunda the cure solisti robert smith'e özenmişliğini açık açık söyleyen , sürekli kült filmler yaratan , hayalgücüne hayran olduğum eşsiz yönetmen..
8. (bkz: deli)
(bkz: çılgın)
(bkz: deha)
9. mars attacks adlı filminde o kadar ünlüyü nasıl bir araya topladığını hala merak ettiğim yönetmen.*
10. 6 dakika süren kısa filmi vincent la beni kendine hayran bırakan yönetmen..**
11. (bkz: tım burton s corpse brıde)
12. johnny depp ve danny elfman'la bir kesilmiştir göbeği..
13. "büyürken bir ray harryhausen filmi gördüğümüzde bunun nasıl yapıldığını merak ederdik. ama şükürler olsun ki, nasıl yapıldığını öğrenmeden önce o filmleri izleme büyüsünü yaşayabildik. hakkında çok fazla şey bilmediğiniz bir şeyi izlemek çok güzel ve saf bir duygu."
14. "herkesin normal olmak zorunda bırakıldığı ve insanların farklı bir şeyler yapmak isteyen herkese saldırdığı, püriten bir 'amerikan rüyası'nda büyüdüm. eğer bu insanları dinlemiş olsaydım, şu an diğerlerinden hiçbir farkım olmazdı."
15. farkı en iyi şekilde onun çektiği batman filmleri üstüne diğer batman filmlerini izlemektir. gotham city'nin atmosferinden bu adamın farkı gayet kolay bir şekilde anlaşılacaktır.
16. (bkz: cliff burton)
17. #718831 numaralı entry'e istinaden, eğer bir filminde johnny depp ve danny elfman mevcut ise o filmin kötü olma olasılığı mevcut değildir, gerçek dışıdır, fantezidir.
18. the nightmare before christmas'dan sonra yine bir stop-motion animasyon olan corpse bride'la bizi mutlu eden dahi insan..
19. her filmiyle beğenimi toplamış, yetenekli yönetmen
kısa ama etkileyici (bkz: vincent) filmi hafızalara kazınacak tipte bir yapımdır,
(bkz: nightmare before christmas) kaçırlmayacak, (bkz: edward scissorhands) tekrar tekrar izlenecek filmlerdendir
her filmi arşivliktir aslında,
ayrıca johnny depp ile çalışmayı sevdiği de iyi bilinen bir gerçektir *
20. bu hafta en heyecanli yerinde 1 dönem 1 damgada yer alan yaratıcı, sıradısı, masalımsı, harikalar yaratan yönetmen....tum filmleri saygıyla anılası ve johnny depp'le beraberligi daim olmalı dedirten kisiliktir ayrıca....
21. (bkz: jan svankmajer)
22. hayatı masal gibi anlatan filmi the big fish, bize yaşadığımız hayatın ne kadar yüzeysel oldugunu göstermektedir. bunun yanı sıra her filminde çocuksu ama güzel senaryosu,setleri, kostümleri ve müzikleriyle artık bir tim burton klişesi olmasının yanı sıra, her filmde izleyiciyi şaşırtabilmiş, büyülü atmosferiyle etkilemiş ve kendi tarzı,orginaliginden asla taviz vermemiş olan usta yönetmen.İşte bu yüzden, bu adamı sevmemek, çikolata sevmemekle eşit anlamdadır. bu adamın sadece bir filmini izleyen biri, hep başka bir filmini daha izlemek isteyecektir. hafiften bağımlılık yaratabilir.
23. kendisinin kadrolu elemanları aşağıdakilerdir:

johnny depp
jeffrey jones
michael keaton
martin landau
lisa marie
jack nicholson
glenn shadix
christopher walken
winona ryder
catherine o'hara
michael gough
helena bonham carter

ayrıca müziklerde tabiki danny elfman..
24. (bkz: yuce insan) muhafazakar bir kadrosu olan yonetmenlerden.(bkz: cagan ırmak) (bkz: quentin tarantino)
25. filmlerinde yarattığı gothik atmosferlerle beni kendine hayran bırakan tapılası yönetmen

filmleri haricinde ufak çizimleriyle süslenmiş kısa öykülerinin yer aldığı melancholy death of oyster boy adında "ben bi tim burton hedesiyim" diye bağıran bir kitabı da vardır ki başucu kitabı yapılması gereken ender kitaplardandır
»
Alakalı olabilir!
- tim armstrong
- tim burgess
- tim roth
- tim burton s corpse bride
- tim borowski

nedir.Net