tkp »
1. türkiye'deki komunistleri temsil eden,destekçilerinin çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu siyasi parti.
2. seçimlerde 100.000lerce oyu imha edilen ve çoğu kişinin önyargı ile yaklaştığı siyasi parti.
3. partiler yasasinda yapilan degisiklik nedeniyle isminden komunist kelimesinin cikarilmasi gundemde olan parti.
4. yeni ismi tüp* olsa daha gercekci olurdu.
5. 12 eylülün yarattığı apolitik kitlenin üzerinde etki yapmaya çalışan, sosyalizmin uğrunda mücadele edilmesi gereken meşru bir hak savaşı olduğunu anlatmak isteyen parti. emek sömürüsü olmayan, sokaklarında aç yatılmayan bir vatan vaad eden 2 3 yasal partiden biri.
marxist leninist çizgide durduğunu ve devrimde esas olanın işçi sınıfı olduğunu belirtir kendisi.
6. kurtuluş savaşında istanbuldan anadoluya silah kaçıran ve savaşan daha sonra (bkz: mustafa kemal atatürk) tarafından karadenizde boğdurulan mustafa suphi ve arkadaşlarının kurduğu partidir. şimdikiyle alakası yoktur
7. tek işi sağa sola afiş yapıştırmak olan parti
8. zamanında nazım hikmetin mensubu olduğu partidir ancak daha sonra nazım bilmediğim bir sebepten dolayı ihraç edilmiştir
9. büyük ihtimalle kendilerinin de bir yere geleceklerine inanmamalarına rağmen sırf ideolojik olarak devam etme arzusunda olan parti.
10. %1 bile oy alamayan partilerden biri.
11. aslında şu andakinin orijinaliyle alakası olmayıp, önceden stp sonradan sip olan partinin ismini değiştirmiş halidir.
12. "boşvermeyin" sloganıyla yerel seçimlere hazırlanan parti...
13. garip insanların bir araya gelip faaliyet gösterdiği parti. söyledikleri şeyler iyi güzel de bir yöntem söyleyin be birader.
türkiye şöyle olacak böyle olacak, bize oy verin. eee?

(bkz: sözlükteki tkpciler)
(bkz: hemen fişleyelim) * *
14. (bkz: türkiye komünist partisi)
15. neredeyse dünyadaki tüm diger kpler gibi kuruldugu topraklardaki devrimci hareketin kaderini moskova'nin dis politikasina baglayan parti.
günümüzde ortalikta ayni adla dolasan sahislarla [sip] hicbir alakasi yoktur.
16. secimlerde oyunu imha etmek isteyecek insanlarin ortalikta kendisine ait oy falan bulamayacaklari parti.
(bkz: sip)
her örgüt insanlari degisik yönlerden gelistirirken, örgütledigi gencleri -kolay kontrol etmek icin- mümkün oldugunca aptallastiran parti
17. dis kaynaklardan destek aldigi icin gecmiste populer olan simdilerde sadece bazi ogrencilerin destekledgi siyasi parti. gorusleri yanlis olsada uyelerinin calismalarindan dolayi saygi duydugum parti
18. maddi imkanları çok kısıtlı bir parti gaziantep belediye başkanlığı seçimlerinde seçim propagandası için el arabası tutmuştular ..
19. destekçilerinin hava sıcak olunca arada bir okulun bahçesinde halay çekmek suretiyle iki otobüs özel harekat polisini kapının önüne dizdikleri, afiş kirliliği ve kağıt israfından başka hiçbir işe yaramayan, zaten devrimle gelmiş sistemimizi yine devrimle değiştirme arzusunda olan, "ulan devire devire içine edeceksiniz memleketin" dedirten saçma sapan bir siyasi parti..
20. (bkz: paranın saltanatı varsa halkın tkp si var)
21. gerçekte, türkiye sınırları içinde olmasa da yurtdışında varlığını sürdüren bir partinin adını çalan örgüt. bu tkp'nin 12 eylül ve öncesindeki tkp ile alakası yoktur.
22. 2002 milletvekili genel seçimlerinde %0,17 oy ile sonuncu olmalarına rağmen, 2004 yerel seçimlerinde yılların siyasetçisi ismail cem'in partisinden* bile fazla oy almayı başarmış, ama yine de %0,3 oy oranına bile ulaşamamış siyasi parti.
23. 12 eylül anayasası'nı ab standartlarından daha ilerici bulan parti..

- neymiş efendim..?
- hıı..?
- 12 eylül anayasası ab'den daha ilerici imiş..
- hönk..?
- komünizm üretim araçlarının emekçiler yararına devletin tekelinde bulunması değil midir..?
- enteresan..
- ya.. e, mevcut anayasada da hani kitler, tekeller devletin elinde.. hani sosyal adalet filan.. hani ab olursa burjuvazinin eline geçecek..
- ee..?
- e üretim araçlarını devletin elinde olması mı daha kolay burjuvazinin elinde olması mı..? (bkz: ortodoksinin hastasıyım stalinin ustasiyim)
- peki canım.. anladım ben seni..
24. aydemir gülerin partisi
25. sosyal demokratlara nazaran geçek solcu kimliğini barındıran siyasi parti. sermaye partilerin inadına karşısına dikilip bu ülkenin `babalar gibi´ satılmasına karşı çıkan, nato`ya karşı çıkan tek parti. bireysel uç zenginliğin önünü kesmeye çalışıp, sınıf ayrımını ortadan kaldırmaya çalışan partidir. hakkında bilgi sabihi olmadan yorum yapılmaması gereken bir partidir. `luzumlu insanların´ hangi sermaye partilerine oy verdiğini merak eden partidir. türkiye`yi en faşist kimselerden bile daha çok seven partidir.

(bkz: komunizmi tanıyamamak)
(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
(bkz: komunizme laf atarak sermaye patilerini desteklemek)
http://www.tkp.org.tr
»
Alakalı olabilir!
- tkp ml
- tkpml c
- tkp de tartismalar 1981 1982 belgeler

nedir.Net