trt »
1. turkiye radyo televizyon kurumunun kisaltmasi.turkiye devletinin resmi kanallaridir
2. türkiye radyo ve televizyon kurumu (trt), 1963 yılında bir kanunla kuruldu. 1983 tarihinde yeni bir yasa ile kurumun yapısı ve çalışmaları yeniden düzenlendi. kurumun merkezi ankara'dadır. radyolar turizm ve tanıtma bakanlığına bağlıdır.

trt'nin kuruluş amacı devlet adına yurdun çeşitli yörelerinde radyo ve televizyon verici istasyonları tesisleri kurmak, işletmek, yurt içi ve yurt dışında eğitici, eğlendirici yayınlar yapmak, diğer ulusların radyo ve televizyon kuruluşları ile ilişki sağlamaktır. 1983 tarihinde çıkartılan bir yasa ile yurt içine yapılacak radyo ve televizyon yayınları için millî siyasete uygun ilkeleri saptamak, yasada belirtilen görev ve esasların uygulanmasının gözetim ve denetimini yapmak amacıyla "radyo ve televizyon yüksek kurulu (rtÜk)" kurulmuştur. bu kurul 12 üyeden oluşur. Üyelerin 3'ünü cumhurbaşkanı, 3'ünü bakanlar kurulu, 1'ini millî güvenlik kurulu, 2'sini yÖk, 3'ünü atatürk kültür, dil ve tarih yüksek kurumunca belirtilen adaylar arasından cumhurbaşkanı tarafından seçilir.
3. ne kadar çok eleştirilsede türkiye de bütün kesimlere hitap etmeye çalışan tek televizyon ve radyo kurumudur
4. trt televizyon kanallarini izlediginizi anlamak icin logo, yazi vb. gormeye ihtiyac yoktur. reklam arasi, tanitim vb. durumunda yayina sokulan jenerikler sarmakta olan kaset efekti cikararak baslar, zaten iki saniyelik omurlerinin sonuna dogru gercek hizlarina ulasirlar. bunun sebebi * gorevli amcalarin pause/play dugmeleri yerine bandi elleriyle tutup, birakma teknolojisini * kullanmalaridir.
5. dün sabah 02.00 ya da biraz daha geç vakitte, bir metal programına rastladığım ve şok olduğum kanal.
sentenced gibi gruplar çalıyordu programdaki (sanırım) vjler.*
6. türkiye'nin tamamına hitap etmesi istendiği için filmlerine yaptığı dublaj ve uyguladığı sansür sayesinde ailenin yanında her filmi izleme imkanı veren kanal.* çoğu evde de televizyon kumandasının birinci tuşuna kayıtlıdır.
7. (bkz: trt 1)
(bkz: trt 2)
(bkz: trt 3)
(bkz: trt 4)
(bkz: trt int)
8. türkiyenin oldukca kapsamli icerigi olan ve her kesime ulasmaya calisan devlet kurumudur.

kisaltilmis olarak trt seklinde anilir.

ve unutulmamalidir ki ülkemizin ilk radyo ve televizyon yayinini yapan kurumudur. koca bir nesil onun yayinlari ile büyümüs desek abartmis olunmaz sanirim.
9. genelde hor görülen ama şimdiye kadar pek çok kaliteli yapıma imza atmış resmi yayın kuruluşu
10. dünyada sayili diyebilecegimiz bir müzik arsivine sahiptir. dillere destandir, ancak yasli bir cimri gibi bazi tarihi ses kayitlarini halka sunmakta cok hasis tir.
11. kısaltmasıtrt olan kurumdur
lakin;küçükken * niye kısaltması trtkdeğil diye düşündüğüm kurum
12. ismi televizyon kelimesi ile çoğumuzun belleğine kazınmış son olimpiyat vakaları,çiftliğe dönen her iktidarın adam atadığı ekibi ve her şeye rağmen türkiyede televizyona adam yetiştiren tek yer olarak gösterilen hala türkiyede devletleşmenin simgesi olarak gösterilen bizim sizin hepimizin kanalı
13. çok kaliteli dizilere ve filmlere imza atan, gerçekten başarılı yapımları ve türkiye'yi anlatan programları bir arada sunan güzel, başarılı ve düzeyli televizyon kanalı...
14. dekorlar konusunda gelişmesi gereken, logosu arap kanallarındakine benzeyen ayrıca başında akpci * bir müdür olan kanal..
15. 1 mayıs 1963 yılında kurulmuştur.
16. yeni genel müdürünün* görev başı yapması ile birlikte stv, kanal 7 gibi kanallar ile aynı tarzda programlar yayınlamaya başlayan, din konulu programlarda devlet televizyonuna yakışmayacak şekilde taraf güden, lig tv'ye ne için 10 milyon dolar verdiğini merak ettiğim, acaba saçma sapan dizilerine ne kadar paramızı harcıyor diye düşündüğüm, ah nerede o yeditepe istanbul, karanlıkta koşanlar, şaşıfelek çıkmazı, yedi numara gibi güzel diziler* diye iç geçirten, ikbal gürpınar' ın ele geçirdiği kamu kuruluşu.
17. Özel televizyon kanallari yokken pek bi sevilen devletin resmi kanallari..
artik bu kanallari milli maclar haric acan fazla kisi kalmamistir..
18. (bkz: tirt)
19. arşivlerindeki birçok eski müzik kayıtlarının,plakların,filmlerin oksitlenip-çürüyüp toksik atık haline geleceği kuruluş.. halbuki onlar cd gibi şimdilik akmaz-kokmaz medyalara kayedilip kurtarılabilir
20. aylin aslım'ın guldunya sarkısını yasaklamasıyla ne tur bir zihniyet tarafından yonetildigi daha iyi gorulen kanalımsı
21. rimi rimi ley şarkısını yarışmaya layık gören dibe vurmuş kanal.
22. an itibari ile woody allen ın bir filmi yayınlanan kanal. akşamları çok az bir reklam verip güzel filmler yayınlayan kanal. aslında biraz daha önem verilse programlara, anlayışta birazcık değişme olsa ulusal bazda yayın yapan çokca kanaldan daha iyi olacağı kesin olan kanal.
23. (bkz: rtük)
24. özel televizyonlarla kıyasıya rekabet etmek ile kamu televizyonculuğu yapmak arasında sıkışıp kalmış kamu kurumudur. bir yandan bir sürü para ödeyip diziler çekmekte ve filmler almakta, diğer taraftan ratingi sıfıra yakın ve 80 lerden kalma eğitim programları yayınlamaktadır. graip bir durumdur.
25. ozel kanallarla sidik yaristirmaktan helak olmus millet kuru mercimek biraz da domates yerken cnbc-e ile yarismakta sakinca gormeyip gunduzunu ekonomiye, haftasonlarını ise 5 tane gudik spiker ile tv programlarina geceleri ise resmi boyali maymunlari ile şov programlarina ayiran, asıl isi egitici, dusundurucu alternatif yayinlar yapmak da olsa bunu gecenin bir vakti ben g.tümdeki pirelere iniş egitimi verirken yapan devlet(!) televizyonu.

kisaltmanin tam acilimi kadrolasma gercegi goz onune alinirsa televizyon recep tayyip' tir.
»
Alakalı olabilir!
- trt 6
- trt4
- trt 4
- trt3
- trt2

nedir.Net