turban takan insanin ozgurluk sinirlari
11. türban takmayan insan gbi başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter..*
10. hiçbirşeyi bil(e)meyen blmek istemeyen veya bilip de bilmemeyi tercih eden bilirkişi hüvviyetine bürünmüş kerametleri kendilerinden kaynaklanan şahsiyetlerin sözüm ona birileri tarafından çizildiğine inandıkları yapay sınırlar. biraz etimoloji okumalarını tavsiye etmek ister yürek de. kelimelerin anlamlarına bakamayacak kadar yoğun bir işe sahip olduklarından dolayı değerli vakitlerini buna ayıramayacaktırlar tahminimce.
daha binbir özenle hazırladıkları çamurları fırlatacakları o kadar yüz varken oturup nedeni niçini sorgulayamazlar. sadece çamurdan ve korkulardan oluşturdukları ve sınırlarını ancak başkalarının inandıklarını tahrip ederek çizen bu zihniyetten de düşünmeleri beklenemez zaten.
zaten oyu kalmamış kamu da artık kendi ifadeleriyle evrilmiş ve/veya devrilmişken buldukları meydanda daha çok at koşturmaları beklenir kendilerinden. koşturdukları atları üzerinden de "küçücük, zavallı ve hareket sınırları başkaları tarafından çizilmiş varlıklara"çamurlarını atmaları bir de.
kolay gelmesin demeyi çok isterdim ama maalesef galiba uzun süre kolay gelecek kendilerine.

9. islam ülkelerinde eşlerin koyduğu sınırdır. erkek gez derse gezebilir erkek evde otur derse oturur. erkek git yemek yap derse yapılır. bir de hayatını örtbas edip kendini rahatlatmak için türban takanlar vardır ki onlar sınırı çoktan aşmıştır.
8. okul kapasında bitiyor.
7. türban takan insanın özgürlük sınırları, türban takmayan insanın özgürlük sınırlarının başladığı yerde biter.
düzeltme: tam tersi de geçerlidir; türban takmayan insanın özgürlük sınırları, türban takan insanın özgürlük sınırlarının başladığı yerde biter. kısacası önemli olan insanlıktır, türban taksa da takmasa da önemli olmamalıdır *.
6. özgürlükleri bazen rejim eliyle, bazen toplum eliyle bazen de aile baskısıyla kısıtlanan kadınlardır. kimi zaman zorla takındırılarak kimi zaman da zorla açmaları istenerek bir sınırlamaya tabi olurlar. sen örtülüsün özgür değilsin, sen modern giyiniyorsun özgürsün gibi saçmalıklar olmamalı artık bu dünyada. zorla türban taktırmak da saçma, isteyerek takanın başından çıkarmak da. özgürlüğü çift taraflı olarak görmek lazım.
5. evet, ilkel kabileler bizden özgür, ve bizden daha ahlaklı. ne garip aslında ilkel olana öyükünülmesi. demek ki 1400 yıl öncesinde devlet kuranlar, İsrail'den daha geri. bunlar basit çıkarımlar, bu tuzaklara düşmesin bilinçlerimiz.
...
altında siyah jipiyle gezen türbanlı benden daha özgür. oysa götünü vizitesini veren her erkeğe açan fahişe benden daha özgür değil. kadının özgürlük derecesi cinsellik ifade edip etmemesine göre ayarlanması, türbanlı olsun olmasın kadını aşağılayan birşeydir.
4. cahit koytak eğer susmayı sevmeseydi şöyle seslenirdi.

"ne kadar çok şey istiyorsunuz / ne kadar çok şey biliyorsunuz / mezar taşlarından, kitabelerden çok / ayıp ayıp / tanrı konuşmak için / sizin susmanızı bekliyor"

velhasıl özgürlük göt açmaksa ilkel kabileler bizden özgür.

edit: ilkel kabilelerden kasıt çıplak gezen kabilelerdi. imge evet imge *
3. genel olarak eğer türban takmasa idi olacak sınırlardan daha geniştir. çünkü türban genelde aile istediği için veya aileden öyle görüldüğü için takılan bir nesnedir ve türban onu takan kişinin nispeten özgürce evden çıkabilmesini sağlar. o kızın türban takmadan evden çıkması çok zordur.
2. türban takan insanın özgürlük sınırları türbana karşı olan yöneticilerin imzalarının geçtiği yerde biter..
1. türban takan insan da, takmayan kadar özgür olabilir. ama bu şartlara baglıdır. eger siz 15- 16 yaşındaki bir çocuga dini gerekleri anlatırsanız, çocuk içinde bulundugu durum geregi bir karar verecek ve bu karar da kimilerine göre özgürce verilecek bir karar olacaktır. bu çocuk olarak nitelendirdigimiz çocuk kendi istedigi için örtünmüş olacak ve özgürlügünün sınırları çevresi tarafından çizilmiş olacaktır.
Alakalı olabilir!
- turban takan ve simsiyah giyinen kizlar
- turban yasaginin kaldirilmasi
- turbanlinin korsan urun satmasi
- turban takip namaz kilan insan
- turban takip fransiz usulu opusmek

nedir.Net