turkce »
1. su an okumakta oldugun yazilarin yazildigi lisan
2. öğrenilmesi en zor dil sıralamasında japoncadan sonra dünyanın en zor dili olarak bilinen ve ne kadar yetenekli insanlar?olduğumuzu kanıtlayan lisan.
3. ülkemizin birçok lisesinde ve üniversitesinde nedense eğitim dili olarak kullanılmayarak haksızlık edilen dil.
4. dünya'da en çok konuşulan 4. dil aynı zamanda öğrenme açısından en zor dillerden biri. yazıldığı gibi okunur okunduğu gibi yazılır. * sevilesidir.
5. içinde bol bol arapca, farsca sozcuk bulunan bir dil. bizim dilimiz. yani türklerin
6. Çince, hintçe, ingilizce ve ispanyolcanın ardından 165 milyon kişinin anadili olarak 5. sırada gelir. *
7. (ara: turkce%)
8. ural-altay dil grubunun altay kolundan olup, eklemeli yapıya sahip dillerdendir. türk milletinin ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşamakta olan yaklaşık 225 milyon türk'ün ana dilidir.

cumhuriyet dönemiyle birlikte her alanda olduğu gibi dil alanında da gelişme sağlanmıştır. 1928 yılında lâtin alfabesi kökenli yeni türk alfabesi benimsenmiştir. 1932 yılında türk dil kurumu kurulmuştur. bu kurum bir taraftan türk dili üzerine araştırmalar yapmış, bir taraftan da yeni sözcükler ve terimler türetilmesi işine girmiştir. 1983'te kurumun yapısı değiştirilmiş, atamalarla göreve gelen üyelerden oluşan bir yapı oluşturulmuştur.

türk dilleri bugün birçok türk tarafından konuşulmaktadır. Örnek olarak, kırım'da kırım tatarcası ve kırım osmanlıcası, bulgaristan'da gagavuz ve Çıtak türkçeleri, makedonya'da rumeli ağızları, ukrayna-polonya-litvanya'da karaim türkçesi verilebilir.
9. biz azericeyle vb. dalga geçerken, ne komik derken, azerilerin de bizimkini komik bulduğu lisan. *
10. (bkz: butun seyler ayrı yazılır) ayrıca (bkz: sinir etmeyin adamı)
11. ilk defa karamanoğlullarının resmi dil olarak kabul ettiği dil.
12. yabancı lisanlardan aldığı kelimelerle bile halen çok yetersiz, zayıf bir lisandır. sentaks olarak da, tamlamaların bağlaçlarla ayrılması yönünden oldukça zayıf bir dildir. nadiren, bazı yabancı kaynaklı kelimelere önek alır. aslında aldığı önekle beraber oluşan kelime, yeni bir kelime olarak değerlendirilir. türkçe'de sonek kullanımı mevcuttur ve sonek kullanımı çok güçlüdür. türkçenin belki de tek gücü buradan gelir.

bir kelime için kişilerce yaratılmış bir sürü karşılığın mevcut olması, dilin lastik gibi uzamasının ve ülkemizdeki tartışmaların %95'inin tek sebebidir. (bkz: kavram kargaşası)

ancak şöyle de bir güzelliği var türkçe'nin : aşk ve sevgi ayırımı bir tek türkçe'de mevcuttur.
13. (bkz: ayri mi bitisik mi)
14. dilbiliminde ural altay dil ailesi'nin altay koluna dahil olan dil kumesi. bu grubun karakteristigi olarak sondan eklemeli dillerdir. bu kumeye dahil olan diller 250 milyon'u askin kisi tarafindan konusulur. fakat nasil her italik dil birbirinden cok farkliysa(orn: fransizca ve ispanyolca) bu kumedeki diller de, konusanlarin birbirlerinden hicbirsey anlayamayacagi oranda farkliliklar gosterir(turkiye turkcesi ile kirgizca mesela).

turkiye turkcesi, turkiye cumhuriyeti'nin resmi dili olup ozelde istanbul agzini temel alir. orta asya'dan buraya suregelmis yolculugumuz boyunca dogan etkilesimler nedeniyle artik sadece sozcuk kokleri ve gramatik yapisiyla orta asya turkceleriyle benzesir. duzenli gramatik yapisi cok az miktarda uyumsuzlukla bozuldugundan, turkce kurallari ogrenildiginde her durum kurallara uyar, bu nedenle kimi dilbilimciler tarafindan matematik gibi dil diye tabir edilir. ote yandan bu kurallar cok fazla ve karmasiktir, ogrenilmesi zaman gerektirir.

turkiye turkcesi islamiyet'in kabuluyle beraber yogun bir arapca ve farsca, ozellikle tanzimat'tan sonra da fransizca sozcuklerin girisine maruz kalmistir. bunun nedeni zamaninin onde gelen kulturlerinin yarattigi kavramlari nitelendirme cabasidir. dil devrimiyle beraber dilin aritilmasi cabalarina baslanmis ve gayet basarili sonuclar alinmistir.

turkce fonetik bir dildir (bkz: fonetik dil), cikarilan her sesin yazida, yazidaki her harfin konusurken karsiligi vardir. bu cok guzel bir durum olsa da nedeni turkcenin mukemmeliginden degil, latin yazisina geciste, buradaki her sesin adaptasyonun birebir gerceklestirilmesindendir. netekim, konusma dili artik yazi dilinden ayrilmaya baslamistir(degil mi=dig mi, gelecegim=gelcem vs). bu durum aslinda dil evriminin dogal bir sonucudur. karmakarisik ve kuralsiz olarak, yazimi konusmasindan cok farkli, fonetik olmaktan cok uzaklasmis fransizcanin aslinda kokeni olan latince gayet fonetik bir dildir.

ayrıca (bkz: dil devrimi)
15. (bkz: 1055)
16. (bkz: esnek turkce)
17. ""türkçe, şairin dediği gibi, / saçma yemiş kuşlar gibi perişan?"" türk dili dergisi, s:623, sy:702.
18. sahip çıkmamız gereken, sahip çıkmadığımız takdirde başta kültürümüz olmak üzere, türkiye'yi türkiye yapan her şeyi kaybedebileceğimiz türk resmi dili. konfuçyus'un şu sözü okul duvarlarına filan yazılmalıdır gençlere bu bilincin verilmesi için bence:

"dil düzgün olmayınca, söylenen, söylenmek istenen değildir. söylenen, söylenmek istenen olmayınca, yapılması gereken yapılmadan kalır. yapılması gereken yapılmadan kalınca, gelenek ve sanat geriler. gelenek ve sanat gerileyince, adalet yoldan çıkar. adalet yoldan çıkınca, halk çaresizlik içinde kalır. İşte bu nedenle söz, başı boş bırakılmaz."

torunlarımız dilimizi kaybedip amerikan sömürgesi olduğumuzda dilin önemini anlayacak, "oha falan olacaklardır" , fakat ne yazık ki son pişmanlık fayda etmeyecektir.
19. seri mutasyona ugrayan dil.
20. tek seferde bir cümlede 4.şahısı anlatabilen dil . gelmişmiş cümlesi 4 ağızdan duyulan rivayeti anlatır.
21. güzel dilimiz... ara sıra sağından solundan çekiştirmeye gerek duyulsa da bize fazlasıyla yeten, hatta bir çoğumuza 10-15 kelimesinin bile fazla geldiği caaanım dilim...
ayrıca (bkz: yazıldıgı gibi okunmayan diller)
22. (bkz: yavuz bülent bakiler)
23. (bkz: bye bye turkce)
24. subjektiftir evet; fakat kulağa güzel gelen dil. yetkin kullanıldığında edebiyata çok yakışan bir dil. mizahı derin bir dil.
(bkz: hazine)
25. harf inkilabından sonra binlerce yeni kelime girmiş olan dildir.
bu satırların yazarı tarafından da yeni bir kelime eklemek mümkündür bu dile. hal böyle olunca; tükçe çok esnek bir dildir, nereye çekilirse oraya gider, mevlananın söylediği gibi ne kadar anlatılırsa anlatılsın anlatılan şey karşıdakinin anladığı kadar geçerli olacaktır.
»
Alakalı olabilir!
- turke
- turkcell
- turkic
- turkey
- turkes

nedir.Net