turkiye »
1. bir tuhaf memleket
2. zengin doğası ve antik yerleşimleri, büyük imparatoruluklara ev sahipliği yapan tarihi itibariyle turist olarak gezmeye parası olanlar için cennet.

kaynaklarını çarçur ettiği için gayri safi milli hasılası ve rehaf seviyesi bütün batılı komşularından düşüktür (bkz: şeker var un var yağ var helva yapamıyoruz)
3. kurulması için çok emek harcandı kolay olmadı allah hepsinden razı olsun.toprakları sehitlerin kanlarıyla sulanmış bileginin hakkıyla özgür kalmış milletin yaşadığı yerin adı.(bkz: ataturk) (bkz: çanakkale) (bkz: vatan)
4. (bkz: bir başkadır benim memleketim)
5. turk halkinin yasadigi ulkeye verilen isimdir.7 bolgeye ayrilir.her bolgesi kendi basina bir ulke gibidir aslinda.
6. dogunun en mukemmel ulkesidir.gerek insan haklari gerek ozgur dusuncesiyle diger dogu ulkelerinden bambaskadir.bati tarafindanda takdir edilir bu ozellikleriyle.bir takim sorunlari olmasina karsin zamanla bunlardan kurtulacagida asikardir.
7. cennet vatan dünyada kendi kendine yete bilen 2 ülkeden biridir.
bu ülkede 4 mevsim aynı anda yaşanabilir
8. yalçın küçük' e göre türkiye tekeliyeti
9. kısaca (bkz: tc)
10. (bkz: türkiye cumhuriyeti)
11. sevsek de sevmesek de memleketimiz...
12. acik hava sirki
13. yaşanılası bir ülke
14. türkiye üç yanı denizlerle çevrili, dünya üzerinde oldukça önemli bir konuma sahip bir ülkedir. yüz ölçümü 777 452 km2, nüfusu 1997 sayımına göre 62 810 111'dir. yönetim biçimi cumhuriyet olan türkiye'nin başkenti ankara, para birimi türk lirası, resmî dili türkçedir. türkiye kuzeydoğuda gürcistan, doğuda nahcivan ve İran, güneydoğuda irak, güneyinde suriye, kuzeybatıda yunanistan ve bulgaristan ile komşudur. ayrıca türkiye'nin kuzeyinde karadeniz, güneyinde akdeniz, batısında ege denizi ve kuzeybatı kesiminde iç deniz olan marmara denizi vardır. türkiye toprakları iki büyük yarımadadan oluşur. asya kıt'asında bulunan bölümüne anadolu, avrupa bölümüne trakya adı verilir. asya ve avrupa kıt'ası bir iç deniz olan marmara denizi ile birbirinden ayrılır. bu kıt'alar İstanbul boğazı üzerindeki iki asma köprü ile birbirine bağlanır.

türkiye, yedi coğrafî bölgeden oluşur. akdeniz, ege, marmara, karadeniz, doğu anadolu, güneydoğu anadolu ve İç anadolu bölgesi. Ülke yüz ölçümünün yaklaşık % 97'si asya kıt'asında, % 3'ü avrupa kıtasında bulunur. türkiye'nin en kuzey noktası sinop ilindeki, İnceburun, en doğu ucu kars ilinin güneydoğusu, en güney noktası hatay ilinin yayladağı ilçesinin beysun (toraktutan) köyünün güneyi, en batı noktası gökçeada'nın batı ucunu oluşturan avlaka burnudur.

hızlı nüfus artışından dolayı türkiye, avrupa'nın en genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülkelerinden biridir. Ülke nüfusunun % 65' il ve ilçelerde, % 35'i köylerde yaşar. türkiye'nin en yüksek nüfus artışının olduğu bölge, marmara bölgesi, en düşük olduğu bölge karadeniz bölgesi'dir. nüfus artışının en yoğun olduğu il antalya, en çok kaybı olan il ise kilis'tir. 1997 genel nüfus sayımına göre nüfusu bir milyon üzerinde olan başlıca iller sırasıyla, İstanbul, ankara, İzmir, bursa, konya, adana, antalya, İçel, Şanlıurfa ve diyarbakır'dır.

türkiye, dünyada gıda maddesi üretimi kendi gereksinmesini karşılayan ender ülkelerden birisidir. ayrıca, doğal güzellikleri ve tarihsel zenginlikleriyle büyük bir turizm potansiyeline sahip bir ülkedir.

(bkz: marmara bölgesi)
(bkz: türkiyedeki akarsu ve göller)
(bkz: türkiyedeki dağ ve ovalar)
(bkz: türkiyedeki ulaşım ve İletişim)
(bkz: türkiyenin İklimi)
(bkz: türkiyenin ekonomisi)
(bkz: ege bölgesi)
(bkz: akdeniz bölgesi)
(bkz: İç anadolu bölgesi)
(bkz: karadeniz bölgesi)
(bkz: doğu anadolu bölgesi)
(bkz: güneydoğu anadolu bölgesi)
15. dünyanin merkezi...
16. gariplikler ülkesi
17. tüm yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin içinde fakirlik çeken ülkem.
18. (bkz: turkiyenin uyesi oldugu orgutler ve kuruluslar)
19. osmanli devletinin bakiyesi uzerine oturan devlet
20. avrupaya bizim üzerimizden giden guinea fowl kuşunun portekizliler tarafından türk kuşu olarak anılması ve ordan da ingilizlere geçmesi , hindinin turkey diye cevrilmesine neden olmuştur.peki biz neden hindi diyoruz , bize de hindistandan gelmiştir.
21. avrupa ve asyanın incisi... * *
22. uzerinde yasamaktan gurur duydugum ve bu duyguyu kuvvetlice hisseden bir topluluk arasinda yasamama ragmen gozlerimin onunde gun gectikce acayiplesen medayasi, siyaset arenasi, magazini, futbolu, egitim sistemi, dıs iliskileri, dostu ve dusmani ile bir adet daha bulunamiyacagina inandigim, ataturkun kurdugu sevigili ulkem, ulkemiz.
23. avrupa ile asyayı birbirne bağlayan memleketimiz.
24. "bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. "

dörtlüğünü yazdırabilecek evrendeki tek yer.

edit:ulan buna pis basanın taaa...
25. asya avrupa ülkelerini bir birlerine bağlayan ve çok sevdiğim ülkemiz.
»
Alakalı olabilir!
- turkiyeli
- turkiya
- turki
- turke
- turkum diye

nedir.Net