ugur mumcu »
1. 1942 yılında kırşehir'de doğdu.ankara Üniversitesi hukuk fakültesi'ni bitirdi (1966), aynı fakülteye asistan olarak girdi(1968).bilahare 1974 yılında asistanlıktan ayrılarak yazarlığa başladı.cumhuriyet gazetesinde günlük yazılar yazdı.24 ocak 1993 tarihinde bir suikastle öldürüldü.

eserlerİ:sakıncalı piyade(tiyatro), yanında inceleme eserleri yazdı: suçlular ve güçlüler, mobilya dosyası, bir pulsuz dilekçe, büyüklerimiz, Çıkmaz sokak, tüfek İcad oldu, silah kaçakçılığı ve terör, liberal Çiftlik, 12 eylül adaleti, terörsüz Özgürlük, rabıta, söz meclisten İçeri, papa-mafya-ağca, devrimci ve demokrat, sosyalizm ve bağımsızlık, İnkılap mektupları, kürt dosyası
2. son yazdigi kitap cok buyuk sesler getirmistir.suikaste ugradiktan sonra kitabi piyasaya suruldu.
3. çok büyük bir insan, türkiye'yi iyi noktalara getirmek için hep fikirlerini söyledi ama köpekler tarafından öldürüldü..
4. (bkz: seslenis)
5. (bkz: iyiler erken oldurulur)
6. önemli bir araştırmacı. kürt-islam ayaklanması ve kazım karabekir anlatıyor adlı kitaplarını tavsiye ederim.
7. kalpaksiz kuva- i milliyeci..
8. (bkz: ugurlar olsun)
9. türkiyenin en degerli aydınlarının basında gelirdi.cumhuriyet gazetesi köşe yazarı aynı zamanda ii bir siyasiydi.lakin bu ülke* bu yüce adamı kaldıramadı ve suikaste kurban giderek yasamını yitirdi.sayısız degerli esere sahiptir.baslıcaları arasında papa-mafya-agaca,devrimci ve demokrat,12 eylül adaleti gelmektedir.sehit olmustur.
10. "tükenmez insanlarda sevgi,
tükenmez insanlarda gerçek.
ve sakıncalı da olsa, gelecek
İnsanların güzel günleri"
11. kitaplarında nedense anlatım bozukluğu çoktur. editöründe iş yoktu sanırım. ama içerik olarak fevkalade bilgilendiricidir.
12. bülent ecevit'in kendisiyle ilgili olarak, "uğur, arı kovanına çomak soktu." dediği rivayet edilir. kastedilen kürt dosyası'dır elbette.
13. (bkz: suçlular ve güçlüler)
14. (bkz: doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar)
15. oldureni olarak once islamcilar * * * sonra derin devl gosterilmistir..
olumunden once devlet ve pkk arasindaki iliskiden bahsettigi soylenir... *
16. çok özlüyoruz onu. o öldüğünde, kafası henüz ülke sorunlarına basmayan biz şimdinin 20'likleri, onun kitapları ve makalelerini okuyarak öğreniyoruz tarihi, siyaseti ve daha birçok şeyi. keşke, diyorum, yaşasaydı. yaşasaydı ve layt-islamcı american beslemelerinin ülkeyi ab'ye ve abd'ye nasıl sattıklarını vursaydı yüzlerine.
17. gaziosmanpaşa/sultançiftliği'nde, dinci kesimin adını değiştirmek için imza topladıkları ancak başaramadıkları mahallenin adı. * *
18. izmitte bir parkın adı.

ek: istanbulda da var bir tane bu parktan..
19. ölümünün 12. yılında ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş bu ülkenin gördüğü en iyi gazeteci, gerçek aydın.


"ankara'nın taşına bak,
gözlerimin yaşına bak,
uyan uyan gazi kemal
şu feleğin işine bak"
20. öldürülmesine sebep olan kürt dosyası adlı kitabın ilk iki bölümünde anlattıkları, abdullah öcalan'ın daha gençliğinden itibaren devletin bazı güçleri tarafından nasıl korunduğunu ispatlar niteliktedir. bir de kitabını bitirebilseydi, kim bilir daha ne deliller sunar, kimlerin ve hangi kurumların kirli yüzlerini ifşa ederdi.

rahmetle anıyoruz...
21. turkiyede gercek halkciligi yasamis,ogretmis kisidir,olum haberi ulkeyi yasa bogmus milyonlari sokaga dokmustur,halen gidip bakarsaniz yuzlerce insanin cumhuriyet gazetesi onune mum diktiklerini gorursunuz,kendilerinden sonra meydani televole ci ucankuscu serefsizler almistir,
son vatanserverlerdendir.
22. Öldürülmeyen, katledilen insan.
23. sözünü sakınmayan, cesur aydın. dürüst, atatürkçü gazeteci. bu olumlu özellikleri onun öldürülmesine yol açmıştır * "ilk kurbanlar hep en masum olanlardır" tezinin kanıtıdır aynı zamanda. *
24. 'bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz' gibi çok bilinen ve çok doğru bir tümceyi türkçeye kazandırmış gazeteci-yazar.
25. yetişecek her çocuk, her genç için fikirleriyle bir şablon bir model olması gereken insan.
»
Alakalı olabilir!
- ugur ucar
- ugur yucel
- uguru acik
- ugur mumcu mahallesi
- ugurlu

nedir.Net