unesco
1. united nations educational, scientific and cultural organization.. birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür organizasyonu.
2. birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür Örgütünün kısaltılmış adıdır. bm'nin uzmanlık kuruluşudur. 1946 yılında dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. bm'ye üye devletler, bu kuruluşun yasal üyeleridir. merkezi paris'tedir. türkiye, 20 mayıs 1946 tarihinde üye olmuştur. abd ve İngiltere, unesco'nun sürekli sert eleştirilerinden dolayı örgütten ayrılmışlardır.

unesco'nun üç organı vardır. genel kurul, üye ülkelerin temsilcilerinden oluşur. Örgütün yönlendirilmesi ve genel tutumunun belirlenmesini sağlar. yönetim kurulu, üye ülkeler tarafından atanmış delegelerden oluşur. genel kurulun gündemini hazırlar. genel kurulun benimsediği programların uygulanmasını sağlar. sekreterlik, yönetim kurulunun önerisiyle genel kurul tarafından 6 yıllığına seçilen bir müdür tarafından yönetilir. unesco'nun çalışmaları hakkında üye ülkelere bilgi verir.

unesco'nun kuruluş amacı, insan haklarına saygı, eğitim hakkı, her tür ayrımcılığa karşı mücadele, barışın korunmasıdır. unesco eğitim alanında, eğitimin demokratikleştirilmesi, okuryazarlığın yükseltilmesi gibi çalışmalar yapar. bilim ve teknik alanında, her ülkenin kaynaklarını en iyi biçimde kullanabilmesini sağlamak ve gelişmekte olan ülkelere yardımcı olma çalışmalarını yürütür. kültür alanında ise, ulusal kültür mirasının korunması alanlarında çalışmalar yapar.
3. 1970'lerdeki çok ses tek dünya raporuyla yerel haber izleme guruplarının olması, yeni bir ekonomik düzene geçilmesi, batılı kapitalist düzenin gelişmemiş 3. dünya ülkelerini sömürdüğünü söylüyor, akabinde de kurucu üyesi/sponsorlu olan amerika ve ingiltere bu rapora karşı çıkıyor. 1980'lerde iki ülke de unesco'dan çekiliyor. 1990'ların başına değin dönmüyorlar ve unesco maddi kayıp yaşıyor. az gelişmiş ülkelerin de sesi kesiliyor.
4. cemil meric'in 20 aralik 1966'da, hakkinda sunlari yazdigi kurulus:

"unesco kapitalizmin binbir mistifikasyonundan biri. unesco ideali bir nevi afyon. milyonlari, kudurmus suruler halinde birbirine saldirtan yalanlari asya imal etmedi. irkcilik fransa'da dogdu, almanya'da gelisti, amerika'da uygulanmaktadir. sevgili amerika bir yandan sulhun, hurriyetin havarisidir, bir yandan kendi vatandaslarina kuduz kopek muamelesi yapar. unesco acikgoz dusunce cambazlarinin buyuk bir istahiyla memelerine sarildiklari garip bir inek. turk edebiyati namina, okumasi yazmasi olmayan bir panayir soytarisinin, bir yasar kemal'in hezeyanlarini dunya piyasasina surer. unesco suslu kutularla sunulan bir afyon. amaci asya'yi, afrika'yi terbiyeli bir sirk hayvani haline getirmek, kurdun dislerini torpulemek ve kopeklestirmek onu. gecelim.."
5. istanbulu dünya mirası listesinden çıkarmayıp 2 yıl süre veren kurum.
Alakalı olabilir!
- unesco sansuru
- unesco dunya mirasi listesi

nedir.Net