unicef
1. united nations childrens emergency fund..birleşmiş milletler Çocuk fonu..
birleşmiş milletler'in çocukların dünyaya geldikten ergenlik dönemlerinin sonuna kadar en iyi sekilde yasayıp, eğitim almalarını ve sorunsuz bir cocukluk gecirmelerini saglamaya calısan kuruluşu.
2. bm Çocuklara yardım fonunun kısaltılmış adıdır. 1946 yılında kurulmuştur. parasal kaynağı üye ülkelerin bağışları ile çeşitli kültürel etkinlikler, kutlama kartları ve yardım kampanyalarıdır. merkezi new york'tadır. 1965 yılında nobel barış Ödülü'nü almıştır. türkiye'de 1957 yılında temsilcilik açmıştır.

kuruluş amacı üçüncü dünya ülkeleri çocuklarına yardımcı olmaktır. daha sonra geliştirilerek tüm dünya çocuklarının sağlık ve esenliğini sağlamayı amaç edinmiştir. Çalışmaları, belirli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, gereksinim fazlası yiyecekleri ihtiyacı olan diğer ülkelere gönderilmesi, çocuklara her tür yardımdır.

3. dünyadaki en yararli sivil kurulus
4. su andaki baskani carol bellamy olan kurulus. unicef'in kaynaklarina gore dünyada 170 milyondan fazla çocuk yetersiz beslenmekte, 120 milyonunu hiç eğitim almamaktadir.
5. herkesin elinden bir seyler geliyordur, herkes bir el atsa, dünyada neler degisir.
http://www.unicef.org.tr/
6. dünyayı düşünen tek kurum. unicef tarafından açıklamaya göre savaş sonrası lübnanda ki çocuklara yardım içim 29 buçuk milyon dolar para gerekmektedir henüz bu rakamın yüzde 30'na dahi ulaşılamamış.
7. dünyanın çeşitli yerlerinde cocukların yapmıs oldugu resimleri tebrik kartlarına bastırıp yine bu kartlardan cocuklara gelir saglamayı amaclarından biri edinmiş hayır kurumu
8. yaptıkları ilk proje okullara ücretsiz süt dağıtımıymış.
insan ; ''o da bişey mi bizimkiler fındık dağıttı '' diyesiymiş.
*
(bkz: çocuk hakları sözleşmesi)
9. barcelona futbol takımı tarihi boyunca ilk kez formasına reklam alarak bu kurumun amblemini bastırmıştır.
Alakalı olabilir!
- unicode
- unicri
- unicron
- unicorn
- unicast

nedir.Net