van golu
1. doğu anadolu bölgesi'nde yer alır. yüz ölçümü 3713 km2 olan göl, türkiye'nin en büyük gölüdür. gölün doğu yarısı van, batı yarısı ise bitlis il sınırları içinde kalır. deniz seviyesinden yüksekliği 1646 m'dir. kaba bir üçgeni andıran gölün doğu yarısı batı yarısına oranla daha sığdır. gölün en sığ bölümü van koyu ile erciş körfezidir. en derin bölümü ise ahlat ile adilcevaz arasında bulunan bölümdür. gölün doğu ve kıyı yakınlarında bir çok ada vardır. bu adalar yaka (adır) adası, Çarpanak, akdamar ve kuş (atrek) adalarıdır.

van gölün'ün batısında nemrut dağı, kuzeyinde süphan dağı yükselir. van gölü 12 000 km2 lik bir alanın sularını toplar. göle ulaşan başlıca akarsular, zilan deresi, bendimahi çayı, marmit (karasu) çayı ile hoşap suyudur. van gölü'nün dışa akışı yoktur. göl suları sodalıdır. bunun başlıca nedeni göle gelen suların buharlaşması veya azalmasıdır. göl sularının bileşiminde çok miktarda sodyum klorür vardır. sodyum karbonat miktarının da çokluğu yüzünden balık sayısı azdır. akarsu ağızları yakınında inci kefali balığı yaşar. göl sularının bir kısmı kış aylarında donar.

van gölü eski zamanlardan beri ulaşım amacıyla kullanılan bir göldür. doğal güzellikleri ve çevresinde bulunan tarihî kalıntılarıyla önemli bir turizm yöresidir.
(bkz: van)
2. içinde inci kefalinden başka balık olmayan sodalı göl.
3. (bkz: van golu canavari)

http://maps.google.com/maps?q=ankara&ll=38.681488,42.974396&spn=1.023102,1.336212&t=k&hl=en
4. daha ne kadar genişleyecek diye merak uyandıran göl.
ayrıca göle girenler anlatır*; ovalarsan saçlar köpürür. bunu iki şeye bağlarlar biri sudaki sodadır, diğeri de canavarın üreli sidiğidir. bilimsel olmak gerekirse; tabii ki canavar sidiğidir. batıllara kalsa her şey sodalı!
5. "benim hayalimdeki van gölü'nü bir bilsen... karlı dağlarla çevrilmiştir. sularına geceler indiği zaman ıssız kıyılarda kanatlı atlarıyla vahşi süvariler belirir. sularında çamaşır yıkayan duru, beyaz, ak akça, kara gözlü kızları vardır. içilemeyen suları gibidir her şeyi. tadına ancak seyirle varılır. ismini bilmediğim bir rüzgar, geceleri bile kıyıları pırıl pırıl eden dalgacıklar yaratır. van gölü'nün martıları bağırdıkları zaman kadınlar hep erkek doğurur, kısraklar yavrular, inekler buzağılar. insanlar ancak van gölü durulduğu zaman ölebilir."
sait faik abasıyanık'ın "bilmem neden böyle yapıyorum" öyküsünden...
6. gümül denen ve adamı perişan eden haşeratı barındıran göl.
7. beyaz çoraplarla içine girilince çorapları reklamlardaki gibi bembeyaz yapabilen gölmüş. bunun nedeni soda imiş. bunu da ilkokul üçüncü sınıfta "öğretmenim" anlatmıştı. hafıza denilen şey çok garip gerçekten.
8. * ahtamara adasının bulunduğu göl
9. (bkz: van gölü canavarı)
http://www.koskomik.com/sess/mazotcu.php3
10. türküye'de canavarı olduğu iddia edilen gölümüz.
11. (bkz: van golu canavarinin abd denizaltisi olmasi)
Alakalı olabilir!
- van gobbel
- van gogh
- van golu turizm
- van golu canavari
- van der molen

nedir.Net