venedik
1. itlayanlarin "la serenissima" (en huzur dolu) derken bos konusmakdiklari, hayatin bas elementi suyun, sarip sarmaladigi, palazzo'larin ve koprulerin romantik sehridir. hemen yakinindaki murano'da dunyanin en guzel cam isciligi ve burano'da da dantel isciligi bulunabilir. san marco meydani turist kaynamiyorsa cok huzurlu ve davetkar olurken, turist mevsiminde, ozellikle de okul ogrencilerinin gezilerinde, dayanilmaz hale gelebilir. toprak parcasi o kadar degerlidir ki, insanin dunyada cocuklarina yapabilecegi en büyük pislik venedik'e gomulmek istemektir.
2. 118 adacık üzerine kurulu, 170 kanal ve 400 köprüsü olan tarihi kent. nüfusu sürekli düşmekte, şehirde yaşayan 72 000 kişiye karşılık rekor günde 150 000 turist tarafından ziyaret edilmekte imiş.
3. eskisehirde çok ünlü bir pastahaneler zincirinin adı.fakat son yıllarda "özvenedik","hasvenedik" gibi isimlerle ayrılmaya başladılar hayırlısı...
4. itl. venezia
5. venedik`i en iyi anlatacak söz sanirim "masal sehri" olacaktir. cünkü adayi ilk görüdügünüz andan itibaren bildiginiz dünya ile iliskinizin kesildigini hissediyorsunuz. bilmem kac yüzyil önceye, saraylarda maskeli balolarin yapilidigi, kabarik etekli, korselerinin icinde nefes bile alamayacak kadar sikilmis incecik belli hanimlarin, yüzü bembeyaz pudrali, beyaz perukali beyefendiler ile vals yaptigi zamanlara götürüyor sizi...

sayisi belirsiz kanlallarin üzerindeki, yine sayisi bilinmeyen sayida özenle yapilmis köprülerden gecerken tarih kokusunu, sehrin gizemini icinize cekiyorsunuz. herbirinde kimbilir ne asklarin ne hayatlarin yasadigi evlere hayran oluyor, icten ice burada bir ev bana kaca patlar diye düsünürken, adada satilik ev olmadigini ögreniyor, biraz iciniz burulsa da, orada gecirdiginiz zamani katletmemek adina bu fikirleri derhal aklinizdan atiyorsunuz.

daracik sokaklardaki sayisiz dükkanlarin hepsi bir baska maceraya cagiriyor sizi, rengarenk mask`lar, murano`nun harika cam ve kristalleri, cesit cesit hediyelikler...

epey tuzlu da olsa, kanallardaki gondol sefasi her seye deger. kendinizi bilmemkacinci yüzyilda yasayan bir soylu gibi hissetmemeniz neredeyse imkansiz.

simdi gelelim gerceklere, venedig bir sürü adaciktan biri ve adadaki otel sayici cok az. olanlar da emsallerine göre epey fiyatli. bunun yerine komsu adalardan birinde cok daha makul bir fiyata kalabilirsiniz. adalar arasi ulasim teknelerle saglaniyor ve oldukca kullanisli. http://www.venice-hotels.it/?source=googles&funzione=124&contesto=7&valore=5&modo=1
6. romantizmin başkenti.
7. orta cag avrupasinin ticaret merkezi gunumuzun ise turist merkezidir.
8. masalların, büyünün, huzurun, prenseslerin, prenslerin şehri. insanın her köşesinde başka bir güzelliği keşfedeceği, her duvarın her kaldırımda bir sanat harikasının saklı olduğu kent. orda öylesine başladığınız gondol gezisi bir maskeli baloda bitebilir her an herşeye hazırlıklı olmak gerekir.
9. kuzey italyanin dogusunda adriyatik denizi kiyilarinda karaya 4 km uzunlugunda kara ve demiryolu koprusu ile baglanan bir ada sehir.
10. gördüğünüzde sizi hayret içinde bırakan,* olağanüstü güzel şehir.en meşhur adası cam işleriyle ünlü murano adasıdır.st.marco meydanı ve burdaki güvercinler de aynı şekilde ünlüdür.tam anlamıyla bir masal kenti.bu arada gondol gezisi ortalama 100 euro,40 dakika.
11. anlatilanlara gore st.marco meydanina acilan bir sokak uzerinde, sokagin iki yanindaki binalari (mahkeme ve hapisane) birbirine baglayan tastan, uzeri kapali bir kopru/gecit ve uzerinde ufak bir pencere varmis.
cezaya carptirilan venedikliler, veba ve turlu salgin hastaliklilarin oldugu bir hapisaneye gonderilir, gonderenler de, cezayi cekecek olan da, bunun geri donusu olmadigini bilirmis.
hukumlu yargilama sonrasi kopru gecitin penceresinde durur, son defa meydana bakar, cigerlerine son bir taze hava doldururmus. bu sebepten de o kopruye 'son nefes koprusu' denirmis..
deniz sularinin yukseliyor olmasi ile guzelligini kaybedecek olan, kanallari, tarihcesi, balmumu maskeleri, guzel meydanlari, gondollari ile dikkat ceken italyan sehridir.
12. ortacağın tüccar devleti,osmanlılardan çok çekmişler akdeniz ve karandenizle bağlantıları koparıldığı için yıkılmaya yüz tutmuşlardır,italya siyasi birliğini sağlayana kadarda site devlet olarak ayakta kalmıştır.
13. nice hayatların nice diyarların üzerinden geçtim ki biliyorum
bu dar-ı dünya hiçbir yerde olmadığından
hızlı dönmüyor bir yerde

gökdelenleri
ve
masalları aşarak girdim
deniz ülkesine

yoğun turistik
gruplarda
Çekik gözlerle bakmak yetmezdi
köprülere
hepsinin üzerinden geçtim
birer birer

Ömrümün geri kalanında
İnsanlara
malzeme olma bahasına
dar sokaklarında
serkeşlik yapasım
geldi aklıma,
sözler verdim buna dair
serde
İstanbul
var
tutamadım
14. lagunanın suları'na her gün biraz daha batan çok canlı olmasına rağmen ölümü hatırlatan şehir.
15. dünyadaki en büyük umumi havuz. *
16. tren garının şehrin merkezinden olması dolayısıyla bi kaç saat için gezilebilecek ama heyecan arayan interrailciler için konaklamanın gereksiz zaman ve para kaybı olacagına inandığım italyan şehri
17. pek de mataf olmayan şehir. hafif izmir kokusu var ama yeterli değil. gondola binilir, gezilir* sonra da gidilir. küçücük bi yer.
18. suları bu aralar dahada yükselen şehir.
19. "denizin gelini" olarak adlandırılan şehir.
Alakalı olabilir!
- venerdi
- venezia
- venedikte olum
- venedik taciri
- venedik evleri

nedir.Net