walt disney
1. cizgi filmlerin babasi ve sinema -eğlence dünyasının önemli yaratıcılarından sayılan yapımcı ve yönetmen.
(bkz: disneyland)
(bkz: mickey mouse)
2. (bkz: beauty and the beast)
(bkz: lion king)
(bkz: aladdinin sihirli lambası)
(bkz: pocahontas)
(bkz: herkül)
(bkz: notre dame ın kamburu)
(bkz: 101 dalmaçyalı)
(bkz: tarzan)
(bkz: ayı kardeş)
3. (bkz: monsters inc)
4. 1952 de pamuk prenses ve yedi cuceler icin komitenin jesti olarak 1 tanesi buyuk 7 tanesi kucuk 8 oscar ı tek seferde alan tek sahıs (tabii 1 oscar yerine sayılıyor)
5. sigortasız, sözde yarı zamanlı, sözleşmeli ucuz işçi çalıştırdığı anlaşılan kurum. peki bunu kim ortaya çıkardı? tabii ki michael moore
6. ilk kısa metrajlı canlandırma filmi olan (bkz: mickey mouse)'u yaptı. disney 1933'te tümü renkli olan ilk canlandırma filmi çiçekler ve ağaçlar, ardından da 1937'de ilk uzun metrajlı canlandırma filmi olan pamuk prenses ve yedi cüceleri çekti.
7. kansas şehrinde bir gazetenin editörü çizimlerini gördükten sonra onu reddetmekle kalmamış üzerine de "en ufak bir çizim yeteneğinin olmadığını" söylemiştir. walt disney başka kapıları çaldıysa da sonuç hep aynı olmuştur. en sonunda kiliselere malzeme satan bir firmada malzemelerin resimlerini çizmek için göreve başladı. İşini yapmak için farelerlerin cirit attığı, havasız ve ışıksız bir garaj kiraladı. burada işini yaptığı sıralarda şuna buna satmak için de resimler çiziyordu ve yavaş yavaş kendisine pazar da edinmişti. walt disney film hayatına bu garajda başladı ve en ünlü karakterinin ilhamını da bu garajdaki farelerden aldı.
8. oscar tarihinde ödüle en çok aday olan ve en çok kazanan kişidir. 64 kez aday olmuş, 26 kere kazanmıştır.
9. tam adı the walt disney company'dir. yıllık ortalama 30 milyar dolar gelirleri var ve bunun neredeyse 1/3'ünü disneyland'lerden elde ediyorlar; %40 civarını ise medya kuruluşlarından...walt disney pictures, touchstone pictures, hollywood pictures, miramax films gibi dağıtım kuruluşlarının; espn, abc, the history channel ve disney channel'ın sahibidirler. en büyük 3. medya grubudur kendileri.
Alakalı olabilir!
- walt disney world
- walter
- waltari
- walt whitman
- walt

nedir.Net